Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Respirační fyzioterapie u pacientů se skoliózou
Název práce v češtině: Respirační fyzioterapie u pacientů se skoliózou
Název v anglickém jazyce: Respiratory physiotherapy in patients with scoliosis
Klíčová slova: Plicní funkce, maximální inspirační tlak (MIP), maximální expirační tlak (MEP), idiopatická skolióza, kongenitální skolióza
Klíčová slova anglicky: Pulmonary function, maximum inspiratory pressure (MIP), maximum expiratory pressure (MEP), idiopathic scoliosis, congenital scoliosis
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kristýna Šonská
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.10.2022
Datum zadání: 16.04.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.04.2024
Datum a čas obhajoby: 20.05.2024 08:30
Datum odevzdání elektronické podoby:29.04.2024
Datum odevzdání tištěné podoby:29.04.2024
Do kdy má student odevzdat:29.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 20.05.2024
Oponenti: Mgr. Petra Štefanová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Skolióza je deformita páteře, která má vliv i na tvar hrudníku a ovlivňuje tak komplexně nejen pohybový aparát, ale také orgánové soustavy, a to zejména kardiopulmonální systém. Bakalářská práce se věnuje dechové problematice u pacientů se skoliózou. Cílem práce bylo shrnout poznatky z dostupných studií o mechanismu působení skoliózy na respirační systém a ovlivnění respiračních funkcí u pacientů s idiopatickou a kongenitální skoliózou. Diskutován je také vliv skoliózy na aerobní kapacitu. Práce dále prezentuje vliv korzetoterapie a operace na respirační funkce a v neposlední řadě také přehled metod, kterými lze v rámci fyzioterapie respirační funkce u pacientů se skoliózou ovlivnit.
V praktické části je zpracována kazuistika pacientky s idiopatickou skoliózou. U pacientky byl proveden základní kineziologický rozbor, dále bylo provedeno vyšetření síly dechových svalů pomocí přístroje MicroRPM a měření dechových amplitud. Po 6 týdnech, kdy pacientka prováděla trénink nádechových svalů pomocí nádechového trenažéru PowerBreathe a cvičila derotační dýchání, dochází k výraznému zvýšení síly dechových svalů a zvětšení dechových amplitud. Maximální inspirační tlak (MIP) byl zvýšen z 82 na 111 cmH2O a maximální expirační tlak (MEP) byl zvýšen ze 74 na 105 cmH2O.
Ze získaných poznatků vyplývá, že respirační funkce lze u pacientů se skoliózou ovlivnit různými metodami. Respirační fyzioterapie má u pacientů se skoliózou významnou roli v ovlivnění či prevenci dechového a funkčního omezení. Může ale také přispívat k ovlivnění progrese deformity.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Scoliosis is a deformity of the spine that affects the shape of the chest and thus affects not only the musculoskeletal system but also organ systems, especially the cardiopulmonary system. The bachelor thesis is dedicated to respiratory problems in patients with scoliosis. The aim of the thesis was to summarize the findings of available studies on the mechanism of the effect of scoliosis on the respiratory system and the influence on respiratory functions in patients with idiopathic and congenital scoliosis. The impact of scoliosis on aerobic capacity is also discussed. The paper also presents the influence of bracing and surgery on respiratory function and, last but not least, a review of methods that can be used in physiotherapy to influence respiratory function in patients with scoliosis.
In the practical part, a case report of a patient with idiopathic scoliosis is presented. The patient was subjected to a basic kinesiological analysis, the strength of the respiratory muscles was examined using the MicroRPM device and respiratory amplitudes were measured. After 6 weeks, when the patient performed inspiratory muscle training using the PowerBreathe inspiratory trainer and practiced derotational breathing, there was a marked increase in respiratory muscle strength and an increase in respiratory amplitudes. Maximum inspiratory pressure (MIP) was increased from 82 to 111 cmH2O and maximum expiratory pressure (MEP) was increased from 74 to 105 cmH2O.
The findings suggest that respiratory function can be positively influenced in scoliosis patients by various methods. Respiratory physiotherapy has an important role in influencing or preventing respiratory and functional limitation in scoliosis patients. However, it may also contribute to the control of deformity progression.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK