Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stravovací návyky pacientů s idiopatickými střevními záněty
Název práce v češtině: Stravovací návyky pacientů s idiopatickými střevními záněty
Název v anglickém jazyce: Dietary habits of patients suffering from IBD
Klíčová slova: Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, idiopatické střevní záněty, léčebná výživa, stravovací návyky
Klíčová slova anglicky: Crohn’s disease, ulcerative colitis, idiopathic bowel diseases, medical nutrition therapy, eating habits
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN (11-00530)
Vedoucí / školitel: doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.10.2022
Datum zadání: 11.10.2022
Datum a čas obhajoby: 20.06.2023 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2023
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02793)
Oponenti: Mgr. Simona Šimková
 
 
 
Předběžná náplň práce
V diplomové práci na téma „Stravovací návyky pacientů s IBD“ jsem se podrobněji zabývala problematikou těchto onemocnění a výživou u těchto pacientů. V teoretické části práce jsem se věnovala Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě, jejich charakteristice, možných komplikacích a léčbě. Podrobně jsem se věnovala léčebné výživě a jejímu využití a nejrůznějším dietám doporučovaným při IBD. V práci jsem rovněž zmínila nepostradatelnost nutriční péče jako součást léčebného procesu. K vypracování práce jsem si stanovila čtyři základní cíle, které byly: zmapovat stravovací návyky respondentů s IBD a následně porovnat stravovací návyky pacientů s IBD a zdravými respondenty, porovnat stravovací návyky pacientů s UC a CD. Posledním cílem bylo zjistit, kde respondenti s IBD získávají informace o onemocnění a výživě. Celkem se výzkumu zúčastnilo 12 respondentů, kdy polovina byli respondenti s IBD a druhá polovina byli zdraví jedinci. Respondenti s IBD byli tvořeny třemi respondenty s CD a rovněž třemi respondenty s UC. Data byly získána pomocí semistrukturovaného rozhovoru a záznamu jídelníčku. Zvolila jsem si skupinu dospělých respondentů, jelikož se musejí naučit žít s onemocněním a upravit své stávající stravovací návyky. Z výsledků vyplívá, že zdraví respondenti mají pestřejší jídelníček než respondenti s IBD, zdraví respondenti mají možnost zařazovat širší škálu potravin (luštěniny, ovoce, zelenina). Sledovaní respondenti s CD mají pestřejší jídelníček než respondenti s UC. Ze záznamů jídelníčků po zanalyzování bylo zjištěno, že u všech respondentů je nedostatečný příjem vlákniny bez ohledu na onemocnění. U zdravých respondentů byl dle doporučení vyšší příjem tuků a bílkovin než u respondentů s IBD. Zdraví respondenti více dbají na pravidelnost a vhodné rozložení pokrmů v průběhu dne než respondenti s IBD. Zajímavým poznatkem je, že respondenti s IBD se příliš neodlišují ve stravovacích zvyklostech od zdravých respondentů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis titled „Dietary habits of patients suffering from IBD“, deals with specifics of said diseases as well as nutrition of these patients. The theoretical part touches on Crohn’s disease and ulcerative colitis, it lists characteristics, epidemiology, possible complications and treatments of these diseases. There is a detailed description of usage of medical nutrition therapy and various diets that use to be recommended to these patients. It also presents medical nutrition therapy as an indispensable element of the process of treating these diseases. The 4 main goals I set for my thesis were as follows: to map eating habits of respondents suffering from IBD; to compare eating habits of patients suffering from IBD with those of healthy respondents; to compare eating habits of patients suffering from CD with eating habits of patients suffering from UC and lastly – to find out where respondents get their information on their disease and nutrition from. The research consisted of 12 respondents in total of which half were patients suffering from IBD and the other half were healthy individuals. The group of respondents suffering from IBD consisted of 3 CD patients and 3 UC patients. To obtain the data I used a semi-structured interview as well as dietary recall. I chose to interview only adult respondents because they need to learn to live with newly diagnosed disease and adjust their pre-existing eating habits. Results show that healthy respondents have more variety in their diet as they are free to include wider range of foods in their diet (legumes, fruit and vegetable) than IBD patients. Respondents suffering from CD have more variety in their diet than respondents suffering from UC. The analysis of dietary recalls showed lack of fibre regardless of the disease. It also showed that healthy individuals consume more fats and protein than respondents suffering from IBD. Furthermore, healthy individuals eat more regularly and pay more attention to distributing their meals throughout the day than respondents diagnosed with IBD. An interesting discovery is the fact that there are only few differences between eating habits of respondents with IBD and those of healthy individuals.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK