Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium struktury protonu na datech z experimentu ATLAS
Název práce v češtině: Studium struktury protonu na datech z experimentu ATLAS
Název v anglickém jazyce: Study of proton structure in data from experiment ATLAS
Klíčová slova: Kvantová chromodynamika|Partonové distribuční funkce
Klíčová slova anglicky: Quantum Chromodynamics|Parton Distribution Functions
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav částicové a jaderné fyziky (32-UCJF)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Alexander Kupčo, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.12.2022
Datum zadání: 05.04.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.04.2023
Konzultanti: Mgr. Oldřich Kepka, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Díky vysoké luminositě HL-LHC bude pro velké množství budoucích měření klíčových parametrů Standardního Modelu (jako například vazbových parametrů částic na Higgsův boson) dominovat teoretická nejednoznačnost předpovědí nad experimentálními chybami měření. Hlavním zdrojem teoretické chyby je naše neznalost struktury protonu a neurčitost vazbového parametru silné interakce alfa_S. V experimentu ATLAS pracuje skupina, která se zabývá využitím současných dat pro měření partonových distribučních funkcí s cílem zpřesnit naši znalost struktury protonu a zmenšit tak nejednoznačnost teoretických předpovědí. To povede k výší citlivosti budoucích měření a tím také zvýšení objevitelského potenciálu HL-LHC.

V rámci diplomové se student zapojí to projektů této ATLAS skupiny. Práce se zaměří na studie optimalizace současných měření (v W+jet a top kvark datech) a studie citlivosti budoucích měření. Bude tak mít přímý dopad na kvalitu výsledků experimentu ALTAS a na budoucí vědecký program v této oblasti.
Seznam odborné literatury
[1] R.K. Ellis, W.J.Stirling, B.R. Webber: QCD and Collider Physics, Cambridge University Press, 1996
[2] F. Halzen, A.D. Martin: Quarks and Leptons: An Introductory Course in Modern Particle Physics, Wiley 1985
[3] J. Chýla: Quarks, partons and Quantum Chromodynamics, lecture book, 2009
Předběžná náplň práce
Díky vysoké luminositě HL-LHC bude pro velké množství budoucích měření klíčových parametrů Standardního Modelu (jako například vazbových parametrů částic na Higgsův boson) dominovat teoretická nejednoznačnost předpovědí nad experimentálními chybami měření. Hlavním zdrojem teoretické chyby je naše neznalost struktury protonu a neurčitost vazbového parametru silné interakce alfa_S. V experimentu ATLAS pracuje skupina, která se zabývá využitím současných dat pro měření partonových distribučních funkcí s cílem zpřesnit naši znalost struktury protonu a zmenšit tak nejednoznačnost teoretických předpovědí. To povede k výší citlivosti budoucích měření a tím také zvýšení objevitelského potenciálu HL-LHC. V rámci diplomové se student zapojí to projektů této ATLAS skupiny.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Thanks to luminosity upgrade of HL-LHC, for many future measurements of key Standard Model parameters, like couplings of various particles to Higgs boson, the theoretical uncertainties will dominate over experimental ones. These theoretical uncertainties are caused by our lack of knowledge of proton structure and by uncertainty of strong interaction coupling parameter alpha_S. In LHC experiment ATLAS, there is a group which is focusing on extracting parton distribution functions from current data. The goal is to improve our knowledge of proton structure and reduce the uncertainties of theoretical predictions. This would improve sensitivity of future LHC measurements and it will increase the discovery potential of HL-LHC. In this diploma work, the student is going to be engaged in one of the projects of this ATLAS group.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK