Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Návrh vzdělávacího programu pro výuku integrované přírodovědné výuky v nižším sekundárním vzdělávání.
Název práce v češtině: Návrh vzdělávacího programu pro výuku integrované přírodovědné výuky v nižším sekundárním vzdělávání.
Název v anglickém jazyce: Educational program for the teaching of integrated science education in lower secondary education.
Klíčová slova: kurikulum, integrované přírodovědné vzdělávání, nižší sekundární vzdělávání
Klíčová slova anglicky: curriculum, integrated science education, lower secondary edcuation
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra učitelství a didaktiky chemie (31-280)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Svatava Janoušková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.10.2022
Datum zadání: 06.10.2022
Konzultanti: RNDr. Eva Stratilová Urválková, Ph.D.
Předběžná náplň práce
V České republice již řadu let probíhá diskuze na téma integrovaného pojetí výuky přírodovědných oborů na úrovni nižšího sekundárního vzdělávání (analogie k předmětu Science v anglosaských zemích). Přestože Rámcový vzdělávací program takové pojetí umožňuje, jen málo škol ho v praxi využívá. Příčin je mnoho, ale mezi ty hlavní patří absence uceleného kurikula (vzdělávacího programu) a dostatek učitelů, kteří by takové pojetí výuky realizovali.
Práce se proto chce zabývat prvním existujícím problémem, tedy absencí kurikula. Na základě metod kvalitativního pedagogického výzkumu, zejména pak komparativní analýzy a Delphi metody (či jiných vhodných metod jako jsou řízené rozhovory či ohnisková skupina, případně jejich kombinací) bude vytvořen návrh kurikula integrovaného přírodovědného vzdělání. Cílem je najít takový vzdělávací program, na kterém shodne majorita členů expertního panelu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In the Czech Republic, there has been a discussion for many years on the topic of an integrated concept of teaching science subjects at the lower secondary education level (analogy to the subject of Science in Anglo-Saxon countries). Although the Framework Education Program allows such a concept, only a few schools use it in practice. There are several reasons but the main ones include the absence of a comprehensive curriculum (educational program) and enough teachers who would implement such a concept of teaching.
The work therefore wants to deal with the first existing problem, i.e. the absence of a curriculum. Based on the methods of qualitative pedagogical research, especially comparative analysis and the Delphi method (or other suitable methods such as guided interviews or focus groups, or a combination thereof) a proposal for an integrated science education curriculum will be created. The goal is to find an educational program on which the majority of the expert panel members agree.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK