Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Klimatická změna jako téma v přírodovědném vzdělávání na středních odborných školách
Název práce v češtině: Klimatická změna jako téma v přírodovědném vzdělávání na středních odborných školách
Název v anglickém jazyce: Climate change as a topic of the science education at vocational schools
Klíčová slova: klimatická změna, přírodovědné vzdělávání, střední odborné školy, kurikulum
Klíčová slova anglicky: climate change, science education, vocational schools, curriculum
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra učitelství a didaktiky chemie (31-280)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Svatava Janoušková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.10.2022
Datum zadání: 05.10.2022
Předběžná náplň práce
Klimatická změna a další témata udržitelného rozvoje jsou v současnosti důležitou součástí národních i školních kurikul nejen v České republice, ale i v zahraničí. V současnosti máme však jen relativně málo informací o tom, jak se téma klimatické změny v českém prostředí vyučuje, tj. jaké přístupy a materiály jsou k výuce využívány, v jakých předmětech a v jaké míře.
Výzkum v dizertační práci se zaměří na to, jakým způsobem se aktuálně vyučuje klimatická změna na středních odborných školách, konkrétně ekonomických lyceích. V rámci práce bude provedena review stávajících materiálů pro výuku klimatické změny, které jsou volně dostupné na webových stránkách v českém, případně anglickém jazyce. Dále se práce formou kvalitativního pedagogického výzkumu zaměří na zjišťování toho, jak přistupují vyučující ekonomických lyceí (případně škol s identickými/podobnými RVP) v ČR ke klimatické změně, tj. jaké přírodovědné a společenské otázky do výuky zařazují, jaké využívají materiály/opory a jaký časový rozsah ve výuce tématu věnují.
Na základě zjištění z literární rešerše a dalších vhodných kvalitativních přístupů využívaných při tvorbě kurikula, bude v práci navrženo dílčí kurikulum (minikurikulum), jak téma klimatické změny do výuky zařadit.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Climate change and other topics related to the sustainable development concept are currently an important part of national and school curricula in the Czech Republic as well as in other countries. However, we have relatively little information about how the topic of climate change is taught in the Czech environment, i.e., what approaches and materials are used for teaching, in what subjects and how much time is allocated to that important issue.
The research in the thesis will focus on how climate change is currently taught at secondary vocational schools, specifically economic lyceums. As part of the work, a review of existing materials for teaching climate change, which are freely available on websites in the Czech or English language, will be carried out. Furthermore, the work in the form of qualitative pedagogical research will focus on finding out how teachers of economic lyceums (or schools with identical/similar Framework Educational Programmes) in the Czech Republic approach climate change, i.e. what natural science and social issues they include in their teaching, what materials/supports they use and what time span in teaching the topic.
Based on the findings using literature review and other appropriate qualitative approaches used in a curriculum development, a sub-curriculum (mini-curriculum) will be proposed in the thesis that can show on of the approaches on how to include the topic of climate change in education.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK