Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Možnosti ergoterapeutické intervence u pacientů po operaci vestibulárního schwannomu
Název práce v češtině: Možnosti ergoterapeutické intervence u pacientů po operaci vestibulárního schwannomu
Název v anglickém jazyce: Occupational therapy intervention in patients after vestibular schwannoma surgery
Klíčová slova: vestibulární schwannom, neurinom akustiku, rehabilitace, ergoterapie, kvalita života
Klíčová slova anglicky: vestibular schwannoma, acoustic neuroma, rehabilitation, occupational therapy, quality of life
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Mgr. Silvie Táborská
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.07.2022
Datum zadání: 20.07.2022
Datum a čas obhajoby: 16.09.2022 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 16.09.2022
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02662)
Oponenti: doc. MUDr. Jaroslav Jeřábek, CSc.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Bc. Jitka Bonková Sýkorová
Předběžná náplň práce
Vestibulární schwannom je benigní nádor vestibulokochleárního nervua tvoří asi 8-10 % všech intrakraniálních tumorů. S incidencí zhruba 1 nový případ na 100 000 obyvatel se řadí mezi vzácná onemocnění, které sice dnes umíme úspěšně léčit, ovšem bez včasné diagnózy a léčby může mít invalidizující následky. Mez hlavní projevy schwannomu patří poruchy sluchu, tinitus, vetigo, poruchy rovnováhy a výrazně se může snížit kvalita života.
Tato diplomová práce se věnuje převážně rehabilitaci pacientů po resekci VS. Tito pacienti nejčastěji do rehabilitačních zařízení přicházejí pro poruchu rovnováhy, postoperační parézu n. facialis, nebo zhoršenou orientaci v prostoru. Pozornost je věnována konkrétně také ergoterapeutické intervenci.
V teoretické části je přiblížena problematika vestibulárních schwannomů obecně, jsou zde popsány symptomy a možnosti léčby. Velká část je věnována také rehabilitaci. Dále je v práci popsána tvorba a význam klinicky doporučených postupů. Je vytvořen podklad pro návrh klinicky doporučeného postupu na téma rehabilitace pacientů po resekci VS. V poslední části je pak přiložen souhrn intervence pro ergoterapii.
Tato práce reaguje na absenci zdrojů k tématu ergoterapie u vestibulárních schwannomů a obecně u vestibulární rehabilitace a může posloužit jako informační rámec pro ergoterapeuty, kteří se dostanou do kontaktu s pacienty s VS.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Vestibular schwannoma is a benign tumor of the vestibulocochlear nerve and contains about 8-10% of all intracranial tumors. With an incidence of approximately 1 new case per 100,000 population, it is a rare disease that, although we can now successfully treat, can without an early diagnosis and treatment have debilitating consequences. The main manifestations of schwannomas include hearing loss, tinnitus, vetigo, balance disorders and significantly reduced quality of life.
This thesis mainly focuses on the rehabilitation of patients after VS resection. These patients most commonly visit rehabilitation facilities for balance impairment, postoperative paresis n. facialis or deteriorated orientation. Attention is also specifically paid to occupational therapy intervention.
The theoretical part approaches the issue of vestibular schwannomas generally, it describes the symptoms and options of treatment. A large part is also devoted to rehabilitation. This work founds a basis for the creation of a clinical practice guideline focused on the rehabilitation of patients after resection of VS. The last section then contains
a summary of the intervention for occupational therapy.
This paper responds to the absence of sources on the topic of occupational therapy in vestibular schwannomas and vestibular rehabilitation in general and can serve as an informative framework for occupational therapists who encounter patients with VS.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK