Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Tvorba strategických a koncepčních dokumentů na úrovni ministerstev České republiky (se zaměřením na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo obrany)
Název práce v češtině: Tvorba strategických a koncepčních dokumentů na úrovni ministerstev České republiky (se zaměřením na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo obrany)
Název v anglickém jazyce: The making of the strategic and conceptual documents on the level of Czech ministries (with the focus on the Ministry of the Interior and the Ministry of Defence)
Klíčová slova: Veřejná správa, česká ministerstva, strategické plánování, strategický management, strategické dokumenty, koncepční dokumenty, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany
Klíčová slova anglicky: Public administration, Czech ministries, strategic planning, strategic management, strategic documents, conceptual documents, the Ministry of the Interior, the Ministry of Defence
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. František Ochrana, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 27.06.2022
Datum zadání: 27.06.2022
Datum a čas obhajoby: 22.01.2024 09:00
Místo konání obhajoby: C220, 220, seminární místnost ISS
Datum odevzdání elektronické podoby:01.01.2024
Datum proběhlé obhajoby: 22.01.2024
Oponenti: Mgr. Martin Nekola, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Vymezení výzkumného problému
Výzkumný problém, jimž se bude diplomová práce zabývat, spočívá v efektivnosti veřejné správy, konkrétně v jejím fungování na základě strategických, analytických činností, jejichž výstupy jsou strategické a koncepční dokumenty na úrovni ministerstev a Úřadu Vlády ČR. Veřejná správa a její efektivita je aktuálním tématem posledních několika desítek let (viz Ochrana, Půček 2011 atd.). Zkoumání četnosti a tvorby strategických a koncepčních dokumentů na úrovni českých ministerstev umožní čtenáři, studentovi, akademikovi či politikovi vidět, jaké jsou nedostatky či naopak pozitiva strategických a analytických činností české veřejné správy. Tyto činnosti úzce souvisí s její efektivností, jelikož právě strategie a koncepce nám poskytují výhled do budoucna. Díky nim se snaží veřejná správa a její činitelé předcházet veřejně politickým problémům, a naopak jít vstříc tzv. lepší budoucnosti (Ochrana, Plaček, Půček 2016). Je tedy česká veřejná správa v rámci této činnosti dostatečně up-to-date a efektivní?
Cíle diplomové práce
Diplomová práce si dává za cíl analyzovat tvorbu strategických a koncepčních dokumentů v České republice na úrovni ministerstev ČR se zaměřením na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo obrany, tzv. silová ministerstva ČR. Prvním konkrétním cílem je zmapovat podle předem určených kritérií (viz výzkumný plán) četnost vydaných strategických a koncepčních dokumentů a výsledek poté srovnat skrze jednotlivé ministerské resorty. Druhý cíl je získat detailní rozbor tvorby vybraných strategií a koncepcí Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra, tzv. silových resortů. Analýza se zaměří na proces vzniku těchto dokumentů, od první ideje vybraných strategií a koncepcí až po jejich finální přijetí. Celkovým posláním práce tedy bude vytvořit mapu četnosti dokumentů na úrovni ministerstev ČR a výstup vysvětlující proces tvorby strategií a koncepcí na úrovni Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany.
Výzkumné otázky
1. Jak se liší četnost vydaných strategických a koncepčních dokumentů jednotlivých ministerstev České republiky v letech 2010 až 2022?
2. Ovlivnily politické změny v letech 2010 až 2022 tvorbu strategických a koncepčních dokumentů na úrovni ministerstev ČR?
3. Jakým způsobem vznikaly strategie a koncepce Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra v letech 2010 až 2022?
Seznam odborné literatury
POTŮČEK, M. a kol. 2016. Veřejná politika. 1. vydání v Praze: C. H. Beck. 309 s. (s. 56-61). ISBN 978-80-7400-591-6.
Ochrana F., Plaček M., Půček M. J. 2016. Shortfall of Strategic Governance and Strategic Management in the Czech Republic. Cent. Eur. J. Public Policy 2016; 10(2): 30–47 DOI: 10.1515/cejpp-2016-0024.
Weible Ch., Sabatier P. 2018. Theories of the policy process. Routledge. ISBN 13: 978-0-8133-5052-3.
Ochrana F., Půček M. 2011. Efektivní zavádění a řízení změn ve veřejné správě. Wolters Kluwer (ČR). 246 s. ISBN: 978-80-7357-667-7.
Zdroje empirických dat
Databáze strategií, PORTÁL STRATEGICKÝCH DOKUMENTŮ V ČR. Online dostupné z: https://www.databaze-strategie.cz/cz/mv/strategie
Ministerstvo vnitra České republiky. Online dostupné z: https://www.mvcr.cz/
Ministerstvo obrany České republiky. Online dostupné z: https://www.army.cz/
Předběžná náplň práce
Mezi hlavní teoretická východiska práce se bude řadit teoretický rámec Multiple streams framework, který pomocí svých hlavních komponentů ohraničí druhý výzkumný cíl práce, jimž je detailně zanalyzovat tvorbu vybraných strategií a koncepcí Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra, tzv. silových resortů ČR. Pomocí tří hlavních proudů, s kterým MSF pracuje (proud problémů, veřejných politik a politiky), rozeberu a zaměřím se na proces, jak dané strategie vznikly, respektive jaký byl proces vzniku od ideji strategie až po její oficiální přijetí na veřejně-správní úrovni. Tento teoretický koncept bude doplněn o teorii nastolování agendy. Teorie nastolování agendy poskytuje detailnější pohled na generovanou agendu různými aktéry. Jako generovanou agendu budu ve svém výzkumu brát právě strategické a koncepční dokumenty jednotlivých ministerstev ČR.
Výzkumný plán
V první části výzkumu využiji shlukovou analýzu, při které na základě kritérií výzkumu (viz níže) zanalyzuji četnost vydaných strategických a koncepčních dokumentů na úrovni ministerstev ČR v letech 2010 až 2022. Časová řada je vybrána z důvodu dostupnosti dat. Jako hlavní zdroj dat pro tuto analýzu mi bude sloužit internetový portál Databáze strategií (PORTÁL STRATEGICKÝCH DOKUMENTŮ V ČR). Poté budu čerpat z webových stránek ministerstev, primárně z MO a MV. Kritéria výběru jsou následující:
1. Vybrané ministerstvo ČR;
2. Časová řada od roku 2010 do současnosti;
3. Typ dokumentu strategické či koncepční statě.
V druhé části výzkumu bude provedena případová studie zaměřená na dva konkrétní případy – Ministerstvo vnitra a Ministerstvo obrany. Na základě předešlé shlukové analýzy budou vybrány pro zmíněná ministerstva zásadní strategie, koncepce a analyzován proces jejich vzniku, respektive tvorbu ukončenou jejich přijetím. Případovou studii bude provedena formou analýzy sekundárních zdrojů, konkrétně daných strategií, koncepcí a sekundárních dat dostupných v rámci daného procesu, a poté tato analýza bude podpořena polostrukturovanými hloubkovými rozhovory s aktéry veřejné správy. Aktéři budou vybráni na základě jejich angažovanosti v daných ministerstvech. Rozhovory budou odhadem trvat 30 až 40 minut a budou probíhat na základě předem připraveného scénáře. Scénář bude vytvořen na základě analýzy sekundárních zdrojů a bude podpořen teoretickými koncepty práce. Rozhovory budou nahrávány, poté přepsány a kódovány. Analyzovaná data poté budou interpretována metodou otevřených karet.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK