Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
El punto de vista de la justicia estatal a la imposición de las sanciones corporales en la justicia indígena: El caso de la comunidad Nasa en Colombia
Název práce v jazyce práce (španělština): El punto de vista de la justicia estatal a la imposición de las sanciones corporales en la justicia indígena: El caso de la comunidad Nasa en Colombia
Název práce v češtině: Pohled státního práva na ukládání tělesných trestů v domorodém právu: komunita Nasa, Kolumbie
Název v anglickém jazyce: A State Law Perspective on the Imposition of Corporal Punishment in Indigenous Law: the Nasa Community, Colombia
Klíčová slova: právní pluralismus|domorodé právo|domorodá justice|tělesný trest|fuete|kosmovize
Klíčová slova anglicky: Legal Pluralism|Indigenous Law|Indigenous Justice|Corporal Punishment|Fuete|Cosmovision
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: španělština
Ústav: Středisko ibero-amerických studií (21-SIAS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.06.2022
Datum zadání: 14.06.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.06.2022
Datum a čas obhajoby: 04.09.2024 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:25.07.2024
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. Markéta Křížová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je zodpovězení výzkumné otázky, jak státní právo nahlíží na ukládání tělesných trestů v rámci domorodého práva. Dílčími cíli práce jsou pak rozebrat náhled státního práva na ukládání tělesných trestů v domorodém právu (1), jakož i přiblížit problematiku ukládání tělesných trestů v rámci domorodého práva (konkrétně u komunity Nasa) (2). V širším kontextu pak na tomto konkrétním tématu poukázat na význam a praktické naplnění ústavní garance autonomie domorodého práva, a tedy praktické naplnění teorie právního pluralismu, kdy jsou různé právní řády, vycházející z různých hodnot, z různých pohledů nejen na právo, ale i chápání světa jako takového, rovnocenné; na tom i demonstrovat vztah státního a domorodého práva; dále poukázat na význam právní antropologie jako vědecké disciplíny (3).
Práce je tedy zaměřena na to, jak ukládání fyzických trestů v rámci domorodé jurisdikce, jíž je ústavně garantována autonomie, vnímá státní právo, tedy jak je ukládání tělesných trestů v rámci domorodého práva vnímáno „západní“ optikou. V tomto se práce soustředí na Kolumbii, když vychází především z recentní judikatury Ústavního soudu Kolumbie, a to předně z rozhodnutí č. T-523/1997 pojednávajícím o ústavnosti trestu fuete, spočívající v ranách bičem, a tedy zasahující do tělesné integrity člověka, ale i z dalších rozhodnutí tohoto soudu relevantních na dané téma, popř. z rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva. Problematika pojetí trestů zasahujících do tělesné integrity člověka pak v širším kontextu souvisí se vztahem domorodého a státního práva, tj. se vztahem dvou často diametrálně odlišných pohledů nejen na právo, ale i na chápání světa jako takového. V této souvislosti se práce zaměří i na ústavní garanci autonomie domorodého práva, jakož i výkon spravedlnosti dle vlastních zvykových norem domorodých komunit, jež vychází z teoretického rámce právního pluralismu.
Tato problematika je prezentována na domorodé komunitě Nasa obývající oblast Cauca v jihovýchodní Kolumbii, neboť součástí jejích zvykových norem, resp. výkonu spravedlnosti, je zmíněný trest fuete, jenž je poměrně frekventovaně ukládán dodnes. V této souvislosti se práce zaměří na to, jak daná komunita na tento trest nahlíží a jak jej chápe, a proč jej tedy ukládá, což v širším kontextu vychází z její kosmovize, tj. celkového pojetí světa.
Metodologicky je práce pojata jako analýza a interpretace primárních a sekundárních pramenů sestávajících z rozhodnutí Ústavního soudu Kolumbie, odborné právní a právně antropologické literatury doplněné rozhovory s příslušníky komunity Nasa.
Seznam odborné literatury
BORJA JIMÉNEZ, Emiliano. Derecho indígena, sistema penal y derechos humanos. Nuevo Foro Penal [online]. 2009, 5(73), 11–46 [cit. 2022-03-21]. Dostupné z:https://publicaciones.eafit.edu.co/index.php/nuevo-foro-penal/article/view/1868.Nález Ústavního soudu Kolumbie T-523 z roku 1997.
ESPINOSA GALLEGOS-ANDA, Carlos a Danilo CAICEDO TAPIA. Derechos Ancestrales: Justicia en Contextos Plurinacionales. Quito: V&M Gráficas, 2009. ISBN 978-9978-92-774-8.
GARCÍA S., FERNANDO, García S., Fernando a María Eugenia CHOQUE. Las sociedades interculturales: un desafío para el siglo XXI. Quito, Ecuador: IBIS Dinamarca, 2000. ISBN 9978-67-055-6.
GÓMEZ VALENCIA, Herinaldy a PUEBLOS INDÍGENAS DE COLOMBIA. Justicias indígenas de Colombia: reflexiones para un debate cultural, jurídico y político. Bogotá: Virtual Publicidad, 2015. ISBN 978-958-8857-15-2.
MAKARAN, Gaya. ¿Estado-nación o estado plural?: pueblos indígenas y el Estado en América Latina (siglo XXI). México, D.F.: Universidad Nacional Autónoma de México, Centro de Investigaciones sobre América Latina y el Caribe, 2017. Colección Política, economía y sociedad en América Latina y el Caribe, 29. ISBN 978-607-02-9009-1.
LLANO FRANCO, Jairo Vladimir a Nicole VELASCO CANO. Globalización hegemónica y alternativas locales de justicia por las comunidades étnicas. Bogotá, D.C., Colombia: Grupo Editorial Ibáñez, 2018. ISBN 978-958-749-992-6.
Nález Ústavního soudu Kolumbie T-349 z roku 1996.
Nález Ústavního soudu Kolumbie SU 510 z roku 1998.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK