Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Přínos aerobního tréninku u pacientů v chronickém stádiu po cévní mozkové příhodě
Název práce v češtině: Přínos aerobního tréninku u pacientů v chronickém stádiu po cévní mozkové příhodě
Název v anglickém jazyce: The benefits of aerobic training in patients with chronic stroke
Klíčová slova: chronické stádium cévní mozkové příhody, aerobní trénink, aerobní cvičení, aerobně-rezistentní trénink
Klíčová slova anglicky: chronic stroke, aerobic training, aerobic exercise, aerobic-resistance training
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Ing. Eva Kejhová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.02.2022
Datum zadání: 27.04.2023
Datum a čas obhajoby: 08.06.2023 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 08.06.2023
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01226)
Oponenti: Mgr. Eliška Weissová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce se zabývá tématem přínosu aerobního tréninku u pacientů v chronickém stádiu po cévní mozkové příhodě. Práce je zpracována formou literární rešerše a skládá se z teoretické a speciální části.
Teoretické část nejprve obsahuje popis cévní mozkové příhody především z hlediska epidemiologie, patogeneze a léčby s akcentací na možnosti terapie v chronickém stádiu. Druhá sekce teoretické části se soustředí na charakteristiku aerobního tréninku, který je probírán z pohledu fyziologie, metabolismu aerobní a anaerobní aktivity, adaptace organismu a jeho přínosu v medicíně.
Speciální část je zpracována na základě výsledků literární rešerše, která byla zaměřena na vyhledávání aktuálních studí zabývající se využitím a přínosem aerobního tréninku u chronických pacientů po cévní mozkové příhodě.
Primárním cílem je zodpovězení otázky, jaký přínos má aerobní trénink u těchto pacientů. Druhotně přibližuje, jaké typy a parametry aerobního tréninku jsou vhodné k použití.
Z dosažených výsledků lze konstatovat pozitivní efekt aerobního tréninku u pacientů v chronickém stádiu po cévní mozkové příhodě především na chůzi, svalovou sílu, kardiorespirační zdatnost a rovnováhu.
Využití jednotlivých typů a parametrů aerobního tréninku se odvíjí se požadovaného efektu terapie. Mezi nejpoužívanější typy aerobního cvičení patří trénink chůze, aerobně-rezistentní trénink, jízda na bicyklovém ergometru nebo trénink funkčních dovedností prováděné ve střední, spíše vysoké intenzitě.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis deals with the topic of the benefits of aerobic training in patients with chronic stroke.
The work is processed in the form of a literature review and consists of a theoretical and a special part.
The theoretical part first describes stroke, mainly from the perspective of epidemiology, pathogenesis, and treatment, with an emphasis on therapy options in the chronic stage.
The second section of the theoretical part focuses on the characteristicsof aerobic exercise, which is discussed from the point of view of physiology, the metabolism of aerobic and anaerobic activity, organism adaptation, and its benefits in medicine.
The special part is based on the results of the literature review, which was focused on searching for current studies dealing with the use and benefits of aerobic exercise in patients with chronic stroke.
The primary goal is to answer the question of what benefits aerobic exercise has for these patients. Secondly, it presents which types and parameters of aerobic exercise are suitable for use.
From the results obtained, it can be stated that aerobic exercise has a positive effect on patients with chronic stroke, mainly on walking, muscle strength, cardiorespiratory fitness, and balance.
The use of individual types and parameters of aerobic exercise depends on the desired effect of the therapy. Among the most commonly used types of aerobic exercise are walking training, aerobic-resistance training, cycling on a bicycle ergometer, or functional skills training performed at a moderate, rather high intensity.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK