Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv fyzioterapie na stabilitu stoje a chůze u pacientů s polyneuropatií
Název práce v češtině: Vliv fyzioterapie na stabilitu stoje a chůze u pacientů s polyneuropatií
Název v anglickém jazyce: The effect of physiotherapy on the stability of standing and walking in patients with polyneuropathy
Klíčová slova: stabilita, fyzioterapie, stoj, chůze, polyneuropatie, vliv
Klíčová slova anglicky: stability, physiotherapy, standing, walking, polyneuropathy, effect
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Bc. Alena Homolková
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.02.2022
Datum zadání: 27.04.2023
Datum a čas obhajoby: 09.06.2023 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 09.06.2023
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01226)
Oponenti: Mgr. Václav Kulich
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou polyneuropatie a vlivem fyzioterapeutické intervence u pacientů, kteří v důsledku polyneuropatie trpí poruchami stability stoje a chůze. Teoretická část práce je věnována popisu problematiky polyneuropatie a její terapie z pohledu medicíny, na které navazuje přehled jednotlivých fyzioterapeutických směrů, konceptů a metodik, které se k léčbě poruch stability stoje a chůze u pacientů s polyneuropatií využívají. Praktická část práce je koncipována formou dvou kazuistik pacientů s polyneuropatií. Ke sběru dat byly použity metody a nástroje běžně používané v rámci fyzioterapeutické praxe, a to sice vstupní a výstupní kineziologický rozbor včetně využití foto a videodokumentace a volně dostupných standardizovaných testů (10 Meter Walk Test, Timed Up and Go Test, Berg Balance Scale a Dynamic Gait Index), které byly specificky vybrány s ohledem na zaměření práce. Dílčí cíle práce v teoretické části představují: vypracování úvodu do problematiky polyneuropatie dle jednotlivých etiologických skupin, představení možností její terapie z hlediska klinické medicíny a vytvoření přehledu fyzioterapeutických metodik a přístupů používaných k ovlivnění stability stoje a chůze u těchto pacientů. Hlavní cíl představuje doložení evidence o účinnosti těchto metodik a přístupů s pomocí odborné literatury. V praktické části cíl představuje popsání vlivu autorem provedené fyzioterapeutické intervence na stabilitu stoje a chůze v rámci kazuistik. Výsledky ukázaly pozitivní vliv intervence na stabilitu stoje a chůze v rámci standardizovaných testů (zlepšení v celkovém skóre všech testů v případě kazuistiky 1, v případě kazuistiky 2 vyjma Dynamic Gait Index a 10 Meter Walk Test) i subjektivně ze strany pacientů vnímaných aspektů vyšetření (například stabilita stoje při cestě městskou hromadnou dopravou). Celkový závěr práce zní, že fyzioterapie může mít pozitivní vliv na stabilitu stoje a chůze u pacientů s polyneuropatií.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis is dedicated to the topic of polyneuropathy and the effect of a physiotherapeutic intervention in patients that suffer from a waking and standing stability insufficience. The theoretical part of the work opens with an introduction to the problematics of polyneuropathy and a simple outline of methods of their treatment from a medical point of view, which is followed by an overview of different physiotherapeutic approaches and methods used to treat gait and standing stability insufficiency in polyneuropathy patients. The practical part of the work is conceived as two case studies of polyneuropathy patients. To gather data, methods and tools readily available to physiotherapists were used, specifically an input and output kinesiology analysis including photo and video documentation and free available standardized tests (10 Meter Walk Test, Timed Up and Go Test, Berg Balance Scale, Dynamic Gait Index), which were chosen in alignment with the character of the work. The partial goals of this work in the theoretical part include: to elaborate an introduction to the problematics of polyneuropathy according to the individual etiological groups, present treatment options from a medical point of view and to to create an overview of different physiotherapeutical methods and approaches used in the therapy of gait and standing stability insufficience in patients with polyneuropathy. The main goal is to provide evidence of their effectiveness with the help of professional literature. In the practical part of the work, the goal is to describe the effect of a physiotherapeutical intervention carried out by the author on the stability of standing and walking of polyneuropathy patients in the form of case studies. The results show that the physiotherapeutical intervention had a positive effect on the patients' stability of standing and walking within the results of standardized tests (improvement in all tests in case study 1, no improvement in Dynamic Gait Index and 10 Meter Walk Test in case study 2) as well as subjectively reported patient outcomes (such as the stability of standing in public transport). The overall conclusion is that physiotherapy can have a positive effect on the stability of standing and walking in polyneuropathy patients.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK