Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Musí být nahé tělo sexualizované? Pohled queer teorie
Název práce v češtině: Musí být nahé tělo sexualizované? Pohled queer teorie
Název v anglickém jazyce: Do we have to sexualise naked body? Perspective of queer theory
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Tereza Matějčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.11.2021
Datum zadání: 29.11.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.02.2022
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Ve své práci si kladu za cíl zmapovat různé filosofické výklady nahoty a zaměřit se na proces sexualizace, kterému nahota v různých situacích a kontextech podléhá. Považuji za problematické nahlížení na nahotu jako na něco, co automaticky implikuje erotiku či je nutně spojené se sexuálním aktem. Toto kódování, ve kterém hraje stěžejní roli pohled druhého, dále komplikuje otázku veřejného a soukromého. Nastává tak nesnadnost ve vymezení nahoty na konkrétních místech a pod konkrétními pohledy, což může vést k destabilizaci performativity subjektu pod vlivem úzkosti vyvolané setkáním s nestabilním ukazatelem, jak tvrdí Judith Butler ve spise Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity. Kontexty, které totiž často pokládáme za význam fixující, nakonec fixující a stabilní nejsou a jsou naopak otevřeny rozdílům či re-signifikaci, jež je v butlerovském podání důležitým nástrojem pro tuto práci. Zásadní je rovněž využití queer perspektivy, jež napadá vázání erotiky a sexualizace na čistě heterosexuální kontext a zkoumá význam nahoty pro sexuální svobodu queer těl. Práce v tomto bodě vychází z textů Roba Covera, který navrhuje přetvoření samotné sexuality pomocí queer teorie a tím i přehodnocení termínu nahoty, který bývá redukován na pojem sexuality. Může tedy queer teorie pomoci ke změně silného fokusu sexualizace na genitálie a tím nám odkrýt i jiné části těla a předefinovat i pojem nahoty? Lze díky queer perspektivě a jejímu možnému dopadu na desexualizaci genitálií dojít k odhalení nových možností řešení oddělených dámských a pánských sprch?
Seznam odborné literatury
David Bell a Ruth Holliday, „Naked as nature intended“, Body & Society 6, no. 3-4 (2000), s. 127-140.

Judith Butler, Excitable Speech. (Milton: Taylor and Francis, 2021).

Judith Butler, Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity (New York: Routledge Classics, 2006).

Judith Butler, Závažná těla: o materialitě a diskursivních mezích „pohlaví“, přel. Josef Fulka (Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016).

Rob Cover, „The naked subject: Nudity, context and sexualization in contemporary culture“, Body & Society 9, no 3 (2003), s. 53-72.

Michel Foucault, Dějiny sexuality. II, Užívání slastí, přel. Karel Thein, Natálie Darnadyová a Josef Fulka (Praha: Herrmann, 2003).

Anthony Giddens, The transformation of intimacy: sexuality, love, and eroticism in modern societies (Cambridge: Polity Press, 1992).

Mary Jane Kehily, „Contextualising the sexualisation of girls debate: Innocence, experience and young female sexuality“, Gender and Education 24, no. 3 (2012), s. 255-268.

Halwani Raja, „Casual Sex, Promiscuity and Objectification“, in: The Philosophy of Sex (Blue Ridge Summit: Rowman & Littlefield Publishers,
2017), s. 401–420.

Jessica Ringrose, „Slut-shaming, girl power and ‘sexualisation’: Thinking through the politics of the international SlutWalks with teen girls“, Gender and Education 24, no. 3 (2012), s. 333-343.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK