Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Cirkadiánní rytmy v životě člověka - zpracování tématu s využitím prvků metody převrácené třídy
Název práce v češtině: Cirkadiánní rytmy v životě člověka - zpracování tématu s využitím prvků metody převrácené třídy
Název v anglickém jazyce: Circadian rhythms in human life - elaboration of the topic with elements of the flipped classroom teaching method
Klíčová slova: převrácená třída, vzájemné učení, frontální výuka, vyučovací metoda, cirkadiánní rytmy, SCN, ipRGC, světelná synchronizace, světelná desynchronizace
Klíčová slova anglicky: flipped classroom, mutual learning, frontal teaching, teaching method, circadian rhytms, SCN, ipRGC, synchronization by light, desynchronization by light
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra učitelství a didaktiky biologie (31-180)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jan Mourek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.11.2021
Datum zadání: 14.11.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 14.11.2021
Datum odevzdání elektronické podoby:21.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2023
Oponenti: PhDr. Denisa Manková, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: doc. RNDr. Zdeňka Bendová, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Práce se zabývá alternativní metodou výuky s názvem převrácená třída, která bude v praktické části aplikována na tématu biologie cirkadiánních rytmů.
Při metodě převrácené třídy dochází k přehození fází výuky. Pro žáky je vytvořen studijní materiál, který je jim předložen před danou hodinou na domácí studium. Ve vlastním vyučování poté zbývá více času na vysvětlení nejasností či upevňování látky, což je hlavní výhodou převrácené třídy.
V praktické části budou vytvořeny 2 přípravy semináře pro gymnázia na téma biologie cirkadiánních rytmů člověka. První bude veden frontálně a druhý metodou převrácené třídy. Po výuce obou variant semináře bude testována znalost studentů daného tématu a porovnána efektivita obou výukových metod.
Cirkadiánní rytmy jsou biorytmy opakující se přibližně s periodou 24 hodin. Cirkadiánní systém je řízen centrálními cirkadiánními hodinami v suprachiasmatických jádrech hypotalamu. Tyto cirkadiánní hodiny se synchronizují environmentální stimuly, převážně světlem. V případě nepravidelného umělého osvětlování se cirkadiánní hodiny organismu desynchronizují a může dojít k poruchám nálady, kognitivního výkonu či fyzického zdraví.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is focused on an alternative teaching method named flipped classroom.
In the practical part is the flipped classroom method applied on the theme biology of circadian rhythms of human.
This method means changing phases of the normal class. Before the class, the teacher provides the students with teaching materials, to be studied at home. Because of that, there will be more time during the class, left for explanation of ambiguities or consolidation of knowledge. That is the biggest advantage of the flipped classroom method.
Two proposals for lectures within an elective biology seminar for grammar schools on the theme biology of circadian rhythms prepared. One of them will be led by a frontal teaching and the second by the flipped classroom. The studentsʼ knowledge of the given theme will be tested after teaching with both methods and their effectiveness will be compared.

Circadian rhythms are biorhythms which repeat with a period of approximately 24 hours. The Circadian system is controlled by the central circadian clock in the suprachiasmatic nucleus in hypothalamus. The circadian clocks are synchronized by environmental stimuli, mainly by light. Circadian clocks are desynchronized by irregular artificial lightning and it can lead to disorders in mood, cognitive output or physical health.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK