Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kontinuum péče v oblasti screeningu a léčby hepatitidy C: průzkum mezi klienty nízkoprahových programů pro uživatele drog
Název práce v češtině: Kontinuum péče v oblasti screeningu a léčby hepatitidy C: průzkum mezi klienty nízkoprahových programů pro uživatele drog
Název v anglickém jazyce: Continuum of care in hepatitis C screening and treatment: a survey among clients of low-threshold programs for people who use drugs
Klíčová slova: virová hepatitida C, nízkoprahové programy, uživatelé drog, kontinuum péče, bariéry péče.
Klíčová slova anglicky: hepatitis C virus, low-threshold programs, drug users, substance users, continuum of care, barriers to care
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 27.10.2021
Datum zadání: 27.10.2021
Datum a čas obhajoby: 20.06.2023 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:26.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2023
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02036)
Oponenti: Mgr. Barbara Janíková
 
 
 
Předběžná náplň práce
Abstrakt
Východiska:Polovinu osob s virem hepatitidy C v České republice představují injekční uživatelé drog. Nízkoprahové harm reduction programy tvoří významný pilíř prevence a eliminace VHC, pro kontinuitu péče je zásadní aktivní vyhledávání osob s nákazou (vysoká míra protestovanosti) a navázání na další diagnostiku a léčbu. Pro udržení návaznosti péče je zapotřebí rozpoznávat a reagovat na bariéry klientů.
Cíle:Cílem bakalářské práce bylo popsat kontinuum péče v oblasti virové hepatitidy typu C u klientů ambulantního a terénního programu pro uživatele návykových látek v nízkoprahovém centru v Jihlavě od screeningového vyšetření anti-HCV protilátek po vstup do léčby a její dokončení a popsat faktory, které kontinuum péče ovlivňují.
Metody:V měsících červen a červenec 2022 byla provedena kvantitativní analýza existujících dat u klientů nízkoprahového zařízení pro uživatele drog v Jihlavě. Za sledované období 2017 až 2021 bylo do výzkumu zapojeno 243 klientů ambulantního a 171 klientů terénního programu. Získaná data byla vyhodnocena v programu Microsoft Excel za použití deskriptivní statistiky.
Výsledky:Z výzkumu vyplývá protestovanost u 81 (33 %) klientů ambulantního a 112 (65 %) klientů terénního programu. Celkem bylo zjištěno 34 klientů s reaktivním výsledkem orientačního testu na VHC (56 % v ambulantním a 44 % v terénním programu). Následné vyšetření na specializovaném pracovišti podstoupilo 18 (53 %) reaktivních klientů, z toho 72 % reaktivních klientů ambulantního a 28 % klientů terénního programu. V 16 případech byla diagnostikována chronická hepatitida C, 13 klientů do léčby nastoupilo a dokončilo ji 13 klientů, ve 38 % proběhla léčba ve vězení. Zjištěné faktory, které působily na kontinuitu péče, souvisely s nedostatkem motivace, dalšími povinnostmi klientů, návratem do vězení a strachu ze stigmatizace.
Závěry a doporučení:Výzkumná práce nabízí přehled poskytované péče v oblasti VHC u klientů nízkoprahových programů a svými výsledky poukazuje na zjištěné nedostatky. Vyšší protestovanost v terénu, ale lepší návaznost péče v KC. Získané poznatky mohou pomoci ke změnám v nastavení a spolupráci zainteresovaných osob a institucí, jež jsou součástí kontinua péče.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract
Background:Half of the people with hepatitis C virus infection in the Czech Republic are injecting drug users. Low-threshold harm reduction-based treatment programs are an important pillar in the prevention and elimination of hepatitis C virus (HCV);and for the continuity of care, it is essential to actively search for people with the infection (high rate of testing) and to follow up with further diagnosis and treatment.Identifying and responding to client barriers is necessary to maintain the continuum of care.
Objectives:Theaim of the bachelor thesis was to describe the continuum of care in case of hepatitis C virus in clients of an outpatient and outreach programme for substance abusers in a low-threshold centre in Jihlava, from anti-HCV antibody screening to treatment entry and completion, and to describe the factors that influence the continuum of care.
Methods: In June and July 2022, aquantitative analysis of existing data was conductedamong clients of a low-threshold facility for drug users in Jihlava. For the monitored period from 2017 to 2021, 243 clients of the outpatient program and 171 clients of the outreach program were included in the research. The obtained data were analysed in Microsoft Excel using descriptive statistics.
Results:The research shows that 81 (33 %) clients of the outpatient program and 112 (65 %) clients of the outreach program had been tested. A total of 34 clients were identified with a reactive result of the VHC orientation test (56% of outpatient clients and 44 % of outreach program clients). Then 18 (53 %) reactive clients underwent follow-up testing at a specialized clinic, 72 % of reactive outpatient clients and 28 % of outreach clients. Chronic hepatitis C was diagnosed in 16 cases, 13 clients entered and completed the treatment, whereas 38 % completed treatment in prison. Identified factors that were found to affect continuity of care were related to the lack of motivation, additional client responsibilities, return to prison, and fear of stigma.
Conclusion and recommendations:Theresearch paper offers an overview of the care provided in the area of hepatitis C virus to clients of low-threshold programmes. The results point to identified shortcomings. Higher testing rate in the field but better continuity of care in the centre (KC). The findings may help to bring about changes in set-up and collaboration of stakeholders and institutions that are involved in the continuum of care.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK