Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Příběhy našich sousedů - projekt Post Bellum (rozhlasová reportáž)
Název práce v češtině: Příběhy našich sousedů - projekt Post Bellum (rozhlasová reportáž)
Název v anglickém jazyce: Stories of our neighbours: Post Bellum project (radio report)
Klíčová slova: Příběhy našich sousedů, Post Bellum, rozhlasová reportáž, novodobé dějiny, orální historie, výuka československých dějin
Klíčová slova anglicky: Stories of Our Neighbours, Post Bellum, radio reportage, modern history, oral history, teaching Czechoslovak history Title
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. ThMgr. Mgr. Karol Lovaš, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.09.2021
Datum zadání: 30.09.2021
Datum a čas obhajoby: 14.06.2022 09:20
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H011, Hollar - místn. č. 011
Datum odevzdání elektronické podoby:14.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 14.06.2022
Oponenti: doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
CUDLÍN, Karel, OSVALDOVÁ, Barbora, Radim KOPÁČ a Alice NĚMCOVÁ TEJKALOVÁ, ed. O reportáži, o reportérech. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2010. ISBN 978-80-246-1781-7.

JEŠUTOVÁ, Eva a kol. Od mikrofonu k posluchačům: z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003. s. 8–14. ISBN 80-86762-00-9.

KOVÁŘÍK, Vladimír. Proměny rozhlasové publicistiky. 3. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982.

MARŠÍK, Josef. Výběrový slovníček termínů slovesné rozhlasové tvorby. Praha: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, 1999. s. 24, ISBN 80-238-5619-7.

PERKNER, Stanislav a Leopold SLOVÁK. Teorie a praxe rozhlasové žurnalistiky. Praha: Novinář, 1986.
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce se věnuje projektu Příběhy našich sousedů, který připravuje nezisková organizace Post Bellum. Výstupem praktické části je dvacetiminutová rozhlasová reportáž, ve které se představí sedm respondentů. Posluchače zavede do ostravské základní školy v Porubě za žáky, kteří se projektu účastnili se svou třídní učitelkou, i do kanceláře organizace Post Bellum za hlavní koordinátorkou projektu. Reportáž se mimo jiné zaměřuje i na to, jak se dá výuka novodobých dějin oživit, a jak dobu nedávno minulou co nejlépe přiblížit žákům a studentům. Proto reportáž přenese posluchače i do pražských Modřan za nadšeným učitelem dějepisu, který se snaží svým žákům předávat informace o moderních dějinách zábavnou formou. Teoretická část bakalářské práce popisuje rozhlasovou reportáž jako žánr, charakterizuje její vznik a vývoj a zasazuje ji do kontextu vysílání Českého rozhlasu. Zmíněna jsou zásadní období v historii československé rozhlasové reportáže. Součástí je také seznámení s projektem a nastínění další práce organizace Post Bellum. Závěrem teoretické části autorka popisuje postup při výběru respondentů a technické zpracování reportáže.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor's thesis deals with the project Stories of Our Neighbours, which is prepared by the non-profit organization Post Bellum. The output of the practical part is a 20-minute radio reportage featuring seven interviewees. It takes listeners to a primary school in Ostrava-Poruba to meet the pupils who participated in the project with their class teacher, and to the Post Bellum office to meet the main coordinator of the project. The reportage focuses, among other things, on how the teaching of modern history can be enlivened and how the recent past can be brought closer to pupils and students. Therefore, the reportage will also take the audience to Modřany in Prague to listen to an enthusiastic history teacher who tries to convey information about modern history to his pupils in an entertaining way. The theoretical part of the bachelor´s thesis describes radio reportage as a genre, characterizes its origins and development, and places it in the context of Czech Radio broadcasting. It mentions the crucial periods in the history of Czechoslovak radio reportage. It also includes an introduction to the project and an outline of the future work of the Post Bellum organization. At the end of the theoretical part, the author describes the procedure of selecting respondents and the technical processing of the reportage.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK