Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Současní myslitelé evropské krajní pravice: komparativní analýza
Název práce v češtině: Současní myslitelé evropské krajní pravice: komparativní analýza
Název v anglickém jazyce: Contemporary thinkers of the European far right: a comparative analysis
Klíčová slova: Krajní pravice, multikulturalismus, identita, liberalismus, konzervatismus
Klíčová slova anglicky: Far right, multiculturalism, identity, liberalism, conservatism
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Charvát, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.09.2021
Datum zadání: 19.09.2021
Datum a čas obhajoby: 30.01.2024 07:00
Místo konání obhajoby: Areál Jinonice, B328, 328, seminární místnost IMS
Datum odevzdání elektronické podoby:02.01.2024
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2024
Oponenti: doc. Dr. habil. MA PhDr. Petra Guasti, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Zdůvodnění tématu:
Moderní globalizovaný svět otevřel mimo jiné dveře kritice ze strany subjektů vyskytujících se v prostředí krajní pravice, tyto skupiny otevřeně odmítají principy liberální zastupitelské demokracie, odmítají multikulturalismus, modernismus či materialismus. Současná krajní pravice striktně vymezuje vůči imigraci a případnému míšení kultur a etnik, které podle nich ničí základy, na nichž byly zbudovány moderní evropské národy.
Myšlenky jako jsou sociální darwinismus, princip etnické homogenity nebo snaha uzavřít se do tzv. pevnosti Evropy charakterizují současnou krajní pravici, která viní multikulturalismus a globalismus za destrukci tradičních hodnot a snaží se loajalitu či veškerou pozornost jedince obrátit k regionu, národu a nakonec původní „bílé“ Evropě. Toto je současná krajní pravice, kterou ovlivnili svými aktivitami, publikacemi a myšlenkami mnozí myslitelé, vlivné osobnosti, kteří jsou předmětem výzkumu této diplomové práce.

Metodologie práce:
Tato diplomová práce bude používat metodu komparativní analýzy, kdy budou objektivně porovnávány tvorby, publikace a výroky vybraných myslitelů současné krajní pravice. Dojde ke specifikaci předmětu zkoumání, následnému vytyčení srovnávacích znaků, poté dojde k použití samotné metody komparace, a nakonec k vyhodnocení získaných informací.
Základní charakteristika tématu:
Pomalý vzestup krajní pravice v Evropě, jež byla po druhé světové válce zdiskreditována, můžeme pozorovat už v 60. letech, kdy se generace mladých aktivistů snaží obnovit myšlenky autoritářství, národa a vůdcovství. Tato skutečnost se stala patrnou především v šedesátých a sedmdesátých letech, v reakci na sílící levicový aktivismus se krajní pravice přesunula na pole ideologické a kulturní, u tohoto posunu stáli především francouzští ideologové Alain de Benoist a Dominique Venner. V této době vzniká ve Francii tzv, Nová pravice, jejíž myšlenky se postupně rozšířily do dalších evropských zemí a největšího vrcholu dostáhla v sedmdesátých a osmdesátých letech. Významným milníkem té doby bylo založení think tanku GRECE (v překladu Sdružení pro výzkum a studium evropské civilizace). Texty vznikající v rámci GRECE byly silně proti liberalismu a levicovým hodnotám, zároveň zastávaly myšlenky sociálního darwinismu, antiegalitářství, podle této koncepce existují přirozené, genetické rozdíly mezi lidmi, které vyúsťují v odlišnosti celých kultur. Dalším významným znakem se stal etnopluralismus, jehož základem je přesvědčení, že existuje mnoho různých kultur či národů, avšak nemělo by docházet k jejich mísení, každá entita by měla existovat na svém vlastním území. Zastánci Nové Pravice se stali odpůrci multikulturalismu, a především kritiky univerzalismu, který se podle nich snaží o unifikaci různých kultur, čím by podle nich mohlo dojít k jejich destrukci.
Po malá odmlce v devadesátých letech se ve Francii zrodilo další významné ideologické hnutí čerpající z myšlenek nové pravice – Generace identity. Skupina mladých aktivistů v roce 2012 symbolicky obsadila mešitu ve městě Poitiers a požadovala po vládě mimo jiné zastavení imigrace do Francie. Generace identity se ideologicky vymezila vůči generaci „osmašedesátníků“, tedy vůči generaci vlastních rodičů a prarodičů, kteří svou imigrační politikou a politikou multikulturalismu zavinili rozvrat evropské kultury. Došlo k úpadku tradičních hodnot, na kterých byly moderní státy Evropy postaveny a mladá generace se tak musí potýkat s následky jako jsou například rasismus namířený proti bílé populaci, destrukce tradičních hodnot, špatná ekonomická situace atd. Důležitým ve vývoji hnutí se stal manifest rakouského studenta Markuse Willingera vydaný v roce 2013 Generace identity – Vyhlášení války osmašedesátníkům, ve kterém shrnuje všechny důležité myšlenky Generace identity.

Předpokládaná struktura práce:
Úvod
1. Teoretická část
Krajní pravice
Vymezení pojmů
Ideologické základy krajní pravice
„Otcové zakladatelé“ krajně pravicového myšlení
2. Metodologie
3. Francouzská škola
Alain de Benoist
Guillaume Faye
Renaud Camus
Dominique Venner
4. Německá škola
Götz Kubitschek
Markus Willinger
Armin Mohler
5. Příklady dalších evropských autorů
Alexander Dugin
Franco Freda
Tomislav Sunić
Zhodnocení analýzy
Závěr
Seznam odborné literatury
BASTL, Martin, MAREŠ, Miroslav, SMOLÍK, Josef, VEJVODOVÁ, Petra. Krajní pravice a krajní levice v ČR. Praha: Nakladatelství Grada Publishing, 2011. ISBN 978-80-247-3797-3
BEINER, Ronald, 2021. Dangerous minds in dangerous times. Sage Journals [online]. 163(1) [cit. 2021-9-14]. Dostupné z: doi:https://doi.org/10.1177/07255136211005989
BENOIST, Alain de, 2019. Za horizontem lidských práv. Zvolen: Sol Noctis. ISBN 978-80-973292-4-2.
CAMUS, Renaud, 2020. Velká výměna: Vyhlášení války. V Praze: Dauphin. ISBN 978-80-7272-681-3.
DLOUHÝ, Miloš. The new European far-right: The return and revival of the far-right in contemporary Europe. World Economy and Policy, 2016, vol. 2016, iss. 2, p. 52-67.
EVOLA, Julius, 2020. Vzpoura proti modernímu světu. Zvolen: Sol Noctis. ISBN 978-80-973292-5-9.
FAYE, Guillaume, [2016]. Proč bojujeme: manifest evropského odporu : metapolitický slovník. Praha: Délský potápěč. ISBN 978-80-906390-0-3.
FIELITZ, Maik a Laura Lotte LALOIRE, 2016. Trouble on the Far Right: Contemporary Right-Wing Strategies and Practices in Europe. 39. 1. Bielefeld: transcript. ISBN 9783837637205.
MCADAMS, A. James; CASTRILLON, Alejandro (ed.). Contemporary Far-right Thinkers and the Future of Liberal Democracy. Routledge, 2021.
RATAJ, Jan, Miloš DLOUHÝ a Antonín HÁKA, 2020. Proti systému!: český radikální konzervativismus, fašismus a nacionální socialismus 20. a 21. století. Praha: Auditorium. ISBN 978-80-87284-84-1.
ROSE, Matthew, 2021. A World after Liberalism: Philosophers of the Radical Right. Yale University Press. https://doi.org/10.2307/j.ctv1s5nzjp.
SEDGWICK, Mark, 2019. Key Thinkers of the Radical Right: Behind the New Threat to Liberal Democracy. ISBN 9780190877583.
SPENGLER, Oswald, 2017. Zánik Západu: obrysy morfologie světových dějin. Vydání 2. Praha: Academia. Europa (Academia). ISBN 978-80-200-2666-8.
VIRCHOW, Fabian, 2017. Post-Fascist Right-Wing Social Movements. BERGER, Stefan a Holger NEHRING. The history of social movements in global perspective. Londýn: Palgrave Macmillan, s. 619-648. ISBN 9781137304254.
VIRCHOW, Fabian, 2019. Globalization, Crisis, and Right-Wing Populism in Context. FISCHER, Jörg a Kerry DUNN. Stifled Progress – International Perspectives on Social Work and Social Policy in the Era of Right-Wing Populism. 1. Verlag Barbara Budrich, s. 59-70.
WILLINGER, Markus, 2017. Generace identity: Vyhlášení války. Arktos. ISBN 978-1-912079-65-0.
Předběžná náplň práce
Předpokládaný cíl:
Cílem diplomové práce je přinést ucelený a komplexní přehled nejvýraznějších osob a tvůrců ideologických pilířů v prostředí evropské krajní pravice. Diplomová práce se bude nejdříve věnovat ideologickým základům krajní pravice, vymezení pojmů a také stručnému vývoji událostí, které se během posledních desetiletí odehrály v prostředí extrémní pravice. Především vznik Nové pravice a postupná evoluce myšlenek tohoto hnutí směrem k mladší generaci, tzv. Generaci identity až k současnému stavu či aktivitám. Dále se bude práce věnovat ideologickým základům krajně pravicového myšlení, které položily mimo jiné Carl Schmidt nebo Julius Evola. V praktické části budou podrobněji rozebrány díla a myšlenky několika hlavních postav evropské krajní pravice. Komparovány budou především dvě hlavní „školy“ – francouzská a německá. Vybraní autoři z francouzského a německého prostředí budou komparováni a pozornost bude především upřena na jejich názory a myšlenky, které vyslovily a dají se zařadit do předem zvolených kategorií analýzy – rovnost, etnopluralismus/identita, multikulturalismus a migrace a nakonec vztah k liberalismu.
Práce má za cíl pomocí komparace postojů hlavních představitelů evropské krajní pravice ukázat hlavní rozdíly v chápání stěženích témat extrémní pravice, dále ilustrovat evoluci myšlenek a názorů, až do současnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this diploma thesis is to bring complex and comprehensive overview of the most prominent persons and creators of ideological basis in the contemporary European far right environment. The diploma thesis will first focus on ideological foundations of the far right, then the most important concepts will be defined as well as an introduction into a development of the most important events that have taken place in the environment of the extreme right during past decades will be included. Most importantly the emergence of the New Right and gradual evolution of this movement´s ideas towards younger generation, the so-called Generation of Identity to the current state or activities. Furthermore, the diploma thesis will focus on the ideological foundations of far-right thinking, which were laid by, among others, Carl Schmidt, or Julius Evola. In the practical part, the work and ideas of several main figures of the European far right will be analysed in more detail. Two main “schools of thoughts” – French and German will be compared. Relevant authors from the French and German environment will be compared with attention directed to thoughts and ideas, which were expressed and can be included in pre-selected categories of analysis – equality, ethnopluralism/identity, multiculturalism and migration and finally the notion on liberalism.
The aim of this diploma thesis is the show the main differences in the understanding of the key far fight issues, to further illustrate the evolution of ideas and opinions up to present times by comparing the thoughts of the main European far right representatives.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK