Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Osud fosforu v kořenových čistírnách odpadních vod
Název práce v češtině: Osud fosforu v kořenových čistírnách odpadních vod
Název v anglickém jazyce: The fate of phosphorus in root wastewater treatment plants
Klíčová slova: stanovení fosforu, fosforečnan, odpadní vody, kořenové čistírny odpadních vod, malachitová zeleň, fosfomolybdenová modř, UV-VIS spektrofotometrie
Klíčová slova anglicky: determination of phosphorus, phosphate, wastewater, root wastewater treatment plants, malachite green, phosphomolybdenum blue, UV-VIS spectrophotometry
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra analytické chemie (31-230)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jana Sobotníková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.10.2021
Datum zadání: 25.10.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.10.2021
Datum odevzdání elektronické podoby:24.08.2022
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2022
Oponenti: RNDr. Eliška Nováková, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Sándor Tamás Forczek, Ph.D.
Seznam odborné literatury
• Kriška, M., Němcová, M.: Kořenové čistírny odpadních vod. Metodická příručka pro povolování, návrh, realizaci a provoz, VUT Brno 2015
• Davis, L.: A Handbook of Constructed Wetlands, US-EPA, Pennsylvania, 1995.
• Vymazal, J.: Water and Nutrient Management in Natural and Constructed Wetlands. Springer 2010
Předběžná náplň práce
Odpadní vody vznikají v souvislosti s lidskou činnosti v zemědělství, průmyslu, ale i v běžném životě. Pro zabránění eutrofizace povrchových vod a vodních nádrží je potřeba polutanty z odpadních vod odstraňovat. Tyto povrchové vody často slouží jako zdroje pitné vody a jejich znečištění ohrožuje lidské zdraví a mohou způsobit devastaci životního prostředí. Česká legislativa upravuje množství polutantů vypouštěných do vodotečí a stanovuje jejich emisní limity, ale nereguluje obsah fosforu v komunálních odpadních vodách v obcích do 2000 evidovaných obyvatel.
Nejlepší dostupné techniky ČOV jsou velmi nákladné na výstavbu i provoz. Jedna z dostupných alternativ pro malé obce je kořenová čistírna odpadních vod (kČOV). Tento typ čistírny je relativně levný na výstavbu i provoz a co se týče způsobu a účinnosti čistění poměrně účinný a to jak hlavních polutantů (N a P), tak i patogenů a mikroprvků. Málo známý je osud běžných polutantů v kČOV např. těžkých kovů, průmyslových chemikálií a stále významnější potencionálně toxické polutanty jako jsou zbytky a degradační produkty léčiv, výrobky pro domácnost a osobní péči, průmyslové chemikálie, mikroplasty a nanomateriály.
V této bakalářské práci budou porovnány parametry analytického stanovení P dvěma metodami, fosfomolybdenovou modří a malachitovou zelení. Bude sledováno množství a formy uloženého P v rostlinných pletivech a ve fotosyntetizujícím fytoplanktonu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Wastewater is generated in connection with human activities in agriculture, industry, but also in everyday life. To prevent eutrophication of surface waters and reservoirs, pollutants must be removed from wastewater. These surface waters often serve as sources of drinking water and their pollution endangers human health and can cause environmental devastation. Czech legislation regulates the amount of pollutants discharged into watercourses and sets their emission limits, but does not regulate the phosphorus content in municipal wastewater in municipalities with less than 2,000 registered inhabitants.
The best available WWTP techniques are very expensive to build and operate. One of the available alternatives for small municipalities is a root wastewater treatment plant (rWWTP). This type of treatment plant is relatively cheap for construction and operation and, in terms of the method and efficiency of cleaning, is relatively effective, both for the main pollutants (N and P) and for pathogens and microelements. Little is known about the fate of common pollutants in rWWTPs such as heavy metals, industrial chemicals and increasingly important potentially toxic pollutants such as residues and degradation products of drugs, household and personal care products, industrial chemicals, microplastics and nanomaterials.
In this bachelor thesis, the parameters of the analytical determination of P will be compared by two methods, phosphomolybdenum blue and malachite green. The amount and form of stored P in plant tissues and in photosynthetic phytoplankton will be monitored.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK