Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv diabetu mellitu I. typu na aktivity denního života u dětí
Název práce v češtině: Vliv diabetu mellitu I. typu na aktivity denního života u dětí
Název v anglickém jazyce: The effect of diabetes type I on activities of daily living in children
Klíčová slova: Diabetes mellitus, aktivity denního života, vliv na děti, ošetřovatelství, péče
Klíčová slova anglicky: Diabetes mellitus, activities of daily living, effects on children, nursing, care
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav ošetřovatelství (13-342)
Vedoucí / školitel: PhDr. Hana Nikodemová
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.04.2021
Datum zadání: 09.04.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.05.2023
Datum a čas obhajoby: 01.06.2023 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:26.04.2023
Datum odevzdání tištěné podoby:26.04.2023
Do kdy má student odevzdat:26.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 01.06.2023
Oponenti: PhDr. Šárka Tomová, MPH, Ph.D. et Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce musí splňovat požadavky uvedené v platném opatření děkana.

Zpracováním bakalářské práce student/ka prokáže, že se umí samostatně orientovat ve studovaném oboru a že v průběhu studia získal/a a zároveň je i schopen/a v praxi uplatňovat teoretické poznatky a praktické postupy (metody).

Bakalářská práce musí být původním a samostatně zpracovaným odborným textem. Při zpracování bakalářské práce se student/ka může opírat o výsledky a zkušenosti získané jinými autory, avšak vždy musí tyto výsledky a zkušenosti konfrontovat s vlastními názory, úvahami, hodnoceními a závěry.

Rozsah bakalářské práce vyplývá z povahy zpracovávaného tématu, přičemž její minimální rozsah činí 40 stran normovaného textu.

Referenční seznam musí obsahovat nejméně 25 položek časopiseckých, literárních či elektronických zdrojů informací. Do referenčního seznamu se nezapočítávají pouhá abstrakta. Zpracováním bakalářské práce musí student prokázat schopnost pracovat s aktuální odbornou literaturou vztahující se k řešené problematice, včetně práce s cizojazyčnou literaturou a s dalšími prameny. Citace typu “ústní sdělení” a “nepublikovaná data” (s výjimkou vnitřních předpisů a standardů) nelze v bakalářské práci použít.
Seznam odborné literatury
LEBL, Jan et al. Diferenciální diagnostika v pediatrii. Třetí vydání. Praha: Galén, 2020. 216 stran. ISBN
978-80-7492-460-6.

WEIPING, Jia Continous glucose monitoring. Singapore : Springer Verlag, 2018. ISBN 9811070733.

JIRKOVSKÁ, Alexandra. Léčba diabetu inzulínovou pumpou a monitorace glykémie: praktická doporučení pro edukaci. 6.
rozšířené vydání. Praha: Maxdorf, [2019], ©2019. 112 stran. ISBN 978-80-7345-601-6.

KUDLOVÁ, Pavla. Ošetřovatelská péče v diabetologii. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, 2015. 204 stran, Sestra. ISBN 978-80-247-5367-6.

SIKOROVÁ, Lucie. Potřeby dítěte v ošetřovatelském procesu. 1. vyd. Praha: Grada, 2011. 208 s. Sestra. ISBN 978-80-247-3593-1.
Předběžná náplň práce
Záměrem bakalářské práce je přinést základní informace o onemocnění diabetes mellitus I.typu a jeho vlivu na aktivity denního života u dětí. V teoretické části definuji onemocnění, porovnám incidenci v uplynulých letech, seznámím s diagnostikou, komplikacemi a možnou léčbou. Definuji základní pojmy aktivit denního života, pomůcky pro každodenní činnost a představím škály k hodnocení denních činností, včetně měřících technik. Cílem empirické části je vymezit do jaké míry má onemocnění vliv na aktivity denního života, porovnat vlivy u dětí léčených inzulinovou pumpou a inzulinovými pery, vyhodnotit zda se různé věkové kategorie liší a jaký dopad má onemocnění na komfort v činnostech denního života. Vyhodnocení těchto cílů bude za pomoci dotazníkového šetření, které bude probíhat na cílové skupině respondentů. Na závěr zobecním vlastní šetření a navrhnu doporučení pro ošetřovatelskou praxi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the bachelor thesis is to bring basic information about type 1 diabetes mellitus and its effect on daily life in children. In the theoretical part of the defined diseases, compares the incidence in recent years, we introduce the diagnosis, complications and possible treatment. I define the basic concepts of daily life activities, aids for everyday activities and an idea in various ways to evaluate daily activities, including measuring technicians. The aim of the empirical part is to define the extent to which the disease affects the activity of daily life, compares the effect in children treated with insulin pump and insulin pens, evaluates whether different age categories differ and what impact the disease has on comfort in daily life. The evaluation of these goals will be with the help of a questionnaire survey, which will take place on the target group of respondents. Finally, they generalize their own research and the proposed recommendations for nursing practice.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK