Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hodnocení úrovně wellbeingu u vybraných vysokoškolských studentů a nastavení mysli ve vztahu ke studijním výsledkům
Název práce v češtině: Hodnocení úrovně wellbeingu u vybraných vysokoškolských studentů a nastavení mysli ve vztahu ke studijním výsledkům
Název v anglickém jazyce: Evaluation of the level of well-being in selected university students and mindset in relation to academic results
Klíčová slova: blahobyt, nastavení mysli, pozitivní psychologie, školní úspěšnost, vysokoškolští studenti
Klíčová slova anglicky: wellbeing, mindset, positive psychology, school success, university students
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jana Kočí, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 02.02.2021
Datum zadání: 28.04.2022
Datum a čas obhajoby: 07.09.2022 00:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R218, 218, 2. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:10.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2022
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Miroslava Kovaříková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Zdůvodnění výběru tématu:
Pracoviště a pracovní náplň jsou často zdrojem stresu, který se může negativně podepsat na našem fyzickém i psychickém zdraví. Tento jev se pracovišti se nevyhýbá ani pedagogickým pracovníkům vysokých škol. Právě učitelé patří k vysoce náchylné skupině ohrožené tzv. vyhořením. Práce učitele je komplexní a učitelům well-being přímo ovlivňuje kvalitu jeho odvedené práce. Cílem této práce je prozkoumat možnosti, jak zlepšit pozitivní přístup ke každodenním záležitostem.
Formulace problému, který bude v práci řešen:
V práci bude řešena problematika mentálního well-beingu u vysokoškolských učitelů. Budu se zabývat tématem pozitivního mindsetu, a proč je pozitivní mindset v životě důležitý a jak ho lze naprogramovat a ovlivnit.
Seznam odborné literatury
KEBZA, V., ŠOLCOVÁ, I. Well-being jako psychologický a zároveň̌ mezioborově̌ založený́ pojem. Československá́ psychologie, 2003. 47(4), 333–345.
KŘIVOHLAVÝ, J. Psychologie pocitů štěstí: současný́ stav poznání. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4436-0.
STONE, A., MACKIE, Ch. Subjective Well-Being: Measuring Happiness, Suffering, and Other Dimensions of Experience. Washington, D.C.: The National Academies Press, 2013. ISBN 978-0-309-29446-1.
VÁGNEROVÁ, Marie. Psychopatologie pro pomáhající profese; variabilita a patologie lidské psychiky. Praha: Portál, 1999. ISBN 80-7178-214-9.
BEDRNOVÁ, Eva. Management osobního rozvoje: duševní hygiena, sebeřízení a efektivní životní styl. Praha: Management Press, 2009. ISBN 978-80-7261-198-0. 2.
BLATNÝ, Marek. Psychologie osobnosti: hlavní témata, současné přístupy. Praha: Grada, 2010. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-3434-7
Předběžná náplň práce
Cíl práce:
Cílem je analýza úrovně akademického wellbeingu u vybraných vysokoškolských studentů a zjištění vztahu mezi mindsetem neboli nastavením mysli a školní úspěšností u těchto studentů.
Charakteristika metod:
Prvním krokem bude stanovení hlavního výzkumného cíle spolu s dílčími výzkumnými cíly, kterých bude dosaženo pomocí standardizovaného dotazníkového šetření.
Struktura práce:
V teoretické části bude rozebrána problematika well-beingu, jeho stručná historie a jeho jednotlivé složky. Následující kapitovala bude zaměřena na mindset, jeho stručná charakteristika, spojitost se školním prostředím a úspěšností. V poslední části bude pojednáváno o mindsetu vysokoškolských studentů, kde budou k nalezení jednotlivé studie se zaměřením na danou problematiku. V praktické části budou rozebrány jednotlivé oblasti dotazníkového šetření, vyhodnocení výzkumných cílů, možné limity nasbíraných dat a doporučení pro vysokoškolské studenty.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the work:
The goal is to analyze the level of academic well-being among selected university students and to determine the relationship between mindset and school success among these students.
Characteristics of the methods:
The first step will be the determination of the main research objective together with sub-research objectives, which will be achieved using a standardized questionnaire survey.
Work structure:
In the theoretical part, the issue of well-being, its brief history and its individual components will be discussed. The following chapter will focus on mindset, its brief characteristics, connection with the school environment and success. In the last part, the mindset of university students will be discussed, where individual studies focusing on the given issue will be found. In the practical part, individual areas of questionnaire survey, evaluation of research objectives, possible limits of collected data and recommendations for university students will be analyzed.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK