Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V sobotu dne 19. 10. 2024 dojde k odstávce některých součástí informačního systému. Nedostupná bude zejména práce se soubory v modulech závěrečných prací. Svoje požadavky, prosím, odložte na pozdější dobu.
Vliv brýlí blokujících modré světlo na parametry kvality spánku
Název práce v češtině: Vliv brýlí blokujících modré světlo na parametry kvality spánku
Název v anglickém jazyce: Blue light-blocking glasses and their effect on sleep quality parameters
Klíčová slova: Spánek, modré světlo, melatonin, červené brýle, cirkadiánní rytmus, průměrná tepová frekvence, tělesná teplota, kvalita spánku
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kateřina Levínská
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 17.12.2020
Datum zadání: 22.03.2022
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.05.2022
Datum a čas obhajoby: 23.05.2022 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.04.2022
Datum odevzdání tištěné podoby:28.04.2022
Do kdy má student odevzdat:02.05.2022
Datum proběhlé obhajoby: 23.05.2022
Oponenti: Mgr. Jáchym Kolář
 
 
 
Předběžná náplň práce
V této práci jsme se zabývali vlivem modrého světla na parametry kvality spánku. Sestavili jsme čtyřtýdenní experiment, při kterém měli probandi k dispozici brýle blokující modré světlo. Dále jsme pracovali s hodinkami značky Garmin, spánkovým deníkem sestaveným pro tento experiment a standardizovaným dotazníkem Pittsburgh Sleep Quality index (vyplněný před a po experimentu). Zkoumány byly parametry z hodinek (tepová frekvence, délka spánku, délka fází spánku, počet probuzení za noc, čas usnutí a hodnoty stresu), ze spánkového deníku (teplota ráno a večer, subjektivní kvalita spánku a únava během dne) a také z dotazníku. Experiment byl rozdělen na dvě fáze. Na první fázi bez brýlí, v níž probandi absolvovali svůj běžný spánková režim, a na druhou s brýlemi, při které si proband vždy alespoň 90 minut před spánkem brýle nasadil a nosil je až do úplného zhasnutí. Obě fáze trvaly dva týdny. Každý den probandi vyplňovali připravený spánkový deník a také do něj vkládali informace z hodinek. Po dokončení byly výsledky obou fází porovnány. Statisticky významné parametry (p ≤ 0.05) byly průměrná tepová frekvence, tělesná teplota měřena ráno, počet probuzení za noc, subjektivní kvalita spánku, výsledky standardizovaného dotazníku, latence spánku a hodnoty stresu.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK