Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Myofasciální bolestivý syndrom v oblasti pánve
Název práce v češtině: Myofasciální bolestivý syndrom v oblasti pánve
Název v anglickém jazyce: Myofascial pain syndrome in the pelvic area
Klíčová slova: pánevní dno, svaly pánevního dna, trigger point, myofasciální, myofasciální bolest, pánevní bolest, MFBS, dysmenorea, syndrom chronické pánevní bolesti
Klíčová slova anglicky: pelvic floor, pelvic floor muscles, trigger point, myofascial, myofascial pain, pelvic pain, MPS, dysmenorrhea, chronic pelvic pain sydrome
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: PhDr. Petr Bitnar, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.12.2020
Datum zadání: 22.03.2022
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.05.2022
Datum a čas obhajoby: 23.05.2022 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.04.2022
Datum odevzdání tištěné podoby:28.04.2022
Do kdy má student odevzdat:02.05.2022
Datum proběhlé obhajoby: 23.05.2022
Oponenti: Mgr. Marie Langerová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Myofasciální bolestivý syndrom (MFBS) v oblasti pánve je charakterizován přítomností trigger pointů (TrPs) ve svalech pánevního dna (PD) a bolestí, která je lokalizovaná přímo v pánvi, ale současně vyzařuje do okolních struktur. Tuto bolest je často obtížné od interních obtíží, které bolest mnohdy imituje nebo doprovází.
Tato bakalářská práce řeší problematiku bolestí a TrPs v oblasti pánve, která souvisí s myofasciálními strukturami, zejména PD. V teoretické části je jejím cílem shromáždit dosavadní poznatky o MFBS s užším zaměřením na oblast pánve a představit ucelený postup vyšetření a možností terapie.
Vyšetření PD při MFBS by mělo být komplexní, obsahovat anamnézu, palpaci, dynamické testy a specifické testy pro oblast pánve. Terapie se zahajuje manuálními technikami (MT), obsahuje metody léčebné tělesné výchovy (LTV) s cílem integrovat pánev do globálních pohybových vzorů a důležitou roli hraje nácvik uvědomění si PD a schopnost ho relaxovat. Neměla by se opomíjet psychická stránka člověka, neboť obtíže v oblasti pánve souvisí s intimními partiemi, v mnoha případech snižují kvalitu života a omezují vykonávání každodenních aktivit.
U pěti vybraných MPPS jsou popsány definice, etiopatogeneze, klinický obraz typický pro daný syndrom, možné příčiny a podíl myofasciální složky na daných obtížích. Popsány jsou také svaly s nejčastějším výskytem TrPs a konkrétní možnosti terapie.
Praktická část obsahuje kazuistiku pacientky trpící dysmenoreou. Demonstruje měsíční spolupráci složenou ze čtyř návštěv u fyzioterapeuta a každodenní autoterapie. Vstupní i výstupní vyšetření obsahovalo kromě komplexního fyziologického rozboru subjektivní hodnocení bolesti na vizuální analogové škále (VAS) a dotazník kvality života Short Form – 36 (SF–36). V terapii byly kombinovány prvky MT, LTV a viscerální terapie.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK