Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Aplikace metody čtenářské gramotnosti při výuce vybraných zástupců obojživelníků na 2. stupni základní školy
Název práce v češtině: Aplikace metody čtenářské gramotnosti při výuce vybraných zástupců obojživelníků na 2. stupni základní školy
Název v anglickém jazyce: Application of the Reading Comprehension Method in the Teaching of Selected Species of Amphibians at Lower Secondary Education
Klíčová slova: obojživelníci, čtenářská gramotnost, přírodopis, základní škola, druhý stupeň, výzkum, inkluze
Klíčová slova anglicky: Amphibians, reading comprehension, biology, primary school, research, inclusion
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Vedoucí / školitel: Ing. Jan Andreska, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.12.2020
Datum zadání: 11.12.2020
Datum a čas obhajoby: 08.09.2023 00:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R307, 307, biologie, 3. patro, vpravo
Datum odevzdání elektronické podoby:08.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2023
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Ve své diplomové práci aplikuji metody čtenářské gramotnosti ve výuce přírodopisu se zaměřením na vybrané druhy obojživelníků. Porozumění textu, je předpokladem pro učení se z textu, a je nedílnou součástí porozumění okolního světa i požadavků, které jsou na nás kladeny. To je důvodem, proč využívám multidisciplinární přístup a zařazuji metody čtenářské gramotnosti do výuky obojživelníků v přírodopisu na základní škole.
V rámci diplomové práce proběhl výzkum, ve kterém zkoumám, zda žáci s poruchami učení budou zvládat porozumění textu, respektive, zda budou úspěšnější v textu jednodušším doplněném o obrázky a grafy. Dále se zabývám tím, zda výuka s aplikací metody čtenářské gramotnosti zvýší zájem žáků o probírané téma a zda budou tito žáci úspěšnější v ověřování znalostí než žáci, kteří byli vyučováni frontální metodou.
Mezi metody, které jsem zvolila k dosáhnutí cílů patří výklad – frontální metoda výuky, výuka s aplikací rozvíjení čtenářské gramotnosti, sestavený test formou dotazníku a polostrukturovaný rozhovor se žáky. Jedná se o smíšený výzkum, kdy kombinuji kvalitativní a kvantitativní postupy výzkumu s terénní realizací na vybrané základní škole. Výzkum je aplikován na dva výzkumné vzorky, skupiny A a B, kdy A je vyučován frontální výukou a B je vyučován za pomoci rozvíjení čtenářské gramotnosti. Empirický úsek je rozdělen na tři části, biologicky rozdělené – čolek obecný a karpatský, kuňka žlutobřichá a ropucha krátkonohá, ve kterých se postupně navyšuje obtížnost použité metody pro rozvoj čtenářské gramotnosti.
Výsledky diplomové práce odpovídají na tři výzkumné otázky a potvrzují tři stanovené hypotézy. Z výsledků je zřejmé, že žáci s poruchami učení byli výrazně úspěšnější v jednodušších úlohách obohacených o obrázky, grafy a strukturovaný text. V těchto jednodušších úlohách žáci zažívali úspěch a vytvářela se pozitivní vazba na rozvoj čtení. Tento závěr vychází z vyhodnocení výsledků kvantitativního výzkumu – pracovních listů a dotazníků, které byly v první části jednodušší a žáci s poruchami učení byli úspěšnější a měli porovnatelné výsledky se spolužáky. V druhé a třetí části se obtížnost navyšovala a žáci poté zažívali neúspěch a tvořili podprůměr výzkumného vzorku. Zájem žáků o probírané téma se při aplikaci metody čtenářské gramotnosti zvýšil. Toto tvrzení je opřeno o kvalitativní výzkum – rozhovorem s žáky. Z něhož vychází, že žáci, kterým byla výuka obohacena o metodu rozvoje čtenářské gramotnosti, zaujala daleko více. Výuka je bavila, zajímali se o informace navíc a dokonce potvrzují, že si více informací zapamatovali. Zapamatování informací jsem ověřila kvantitativním výzkumem, kdy jsem vyhodnotila dotazníky výzkumných vzorků A a B a vzájemně je porovnala. Tato část je hůře vyhodnotitelná, protože obě skupiny měly velmi podobné výsledky. S přihlédnutím na to, že skupina B opravdu tématům porozuměla hloubkově a nevyužila jen metody memorování, tak vyhodnocuji, že žáci, kterým byla poskytnuta výuka s podporou rozvoje čtenářské gramotnosti, byli úspěšnější.
Dle šetření českou školní inspekcí vychází, že žáci mají výsledky v čtenářské gramotnosti neuspokojivé, a proto je důležité zařazovat metody porozumění psaného textu multidisciplinárně. Z mého výzkumu vychází, že tato metoda je pro žáky zajímavá, ale také ji hodnotím, jako dlouhodobě přínosnou.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my diploma thesis I apply the reading comprehension method in the biology and I focus on selected species of amphibians. Understanding the text is a prerequisite for learning from the text, and it is an important part of understanding the world. This is the reason why I use a multidisciplinary approach and I included reading comprehension methods in the teaching of amphibians in elementary school.
In my diploma thesis, I made a research which I examine whether students with learning disabilities will be able to understand the text, or whether they will be more successful in a simpler text supplemented with pictures and graphs. Furthermore, I deal with whether teaching with the application of the reading comprehension method will increase students' interest in the discussed topic and whether these students will be more successful in verifying their knowledge than students who were taught using the frontal method.
I have chosen methods to achieve the goals which are: a frontal teaching method, teaching with the application of developing reading comprehension, a test in the form of a questionnaire and a semi-structured interview with pupils. It is a mixed research, where I combine qualitative and quantitative research procedures. This research is implemented at a selected elementary school. The research is applied to two research samples, group A and B, where A is taught through frontal teaching and B is taught through the development of reading comprehension. The empirical section is divided into three parts, biologically divided – Smooth newt and Carpathian newt, Yellow-bellied toad and Natterjack toad. The difficulty of the reading comprehension´s method gradually increases.
The results of the diploma thesis answer three research questions and confirm three established hypotheses. It is clear from the results that pupils with learning disabilities were significantly more successful in simpler tasks enriched with pictures, graphs and structured text. Pupils experienced success in these simpler tasks and a positive connection to the development of reading was created. This conclusion is based on the evaluation of the results of quantitative research – worksheets and questionnaires. In the first part students with learning disabilities were more successful and had comparable results with their classmates. In the second and third parts, the difficulty increased and the students then experienced failure. Pupils' interest in the discussed topic increased when the reading comprehension method was applied. This statement is supported by qualitative research – interviews with pupils. Pupils which experienced lesson enriched with reading comprehension method were far more interested. They enjoyed the lesson and they were interested in additional information and even confirmed that they remembered more information. I verified the memorization of information through quantitative research, when I evaluated the questionnaires of research samples A and B. Then I compared them with each other. This part is more difficult to evaluate because both groups had very similar results. If I have to evaluate, then I can observe, that group B really understood the topics in depth and did not just use short term memorization methods. In conclusion the students who were given teaching with support for the development of reading comprehension were more successful.
According to the research by the Czech school inspectorate, it appears that pupils' results in reading comprehension are unsatisfactory, and therefore it is important to include methods of understanding written text in a multidisciplinary manner. My research shows that this method is interesting for students, but I also evaluate it as beneficial in the long term.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK