Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Harm reduction opatření ve věznici v ČR: dostupnost a distribuce kondomů pohledem vězňů
Název práce v češtině: Harm reduction opatření ve věznici v ČR: dostupnost a distribuce kondomů pohledem vězňů
Název v anglickém jazyce: Harm reduction measures in the Czech prison: availability and distribution of condoms from the perspective of prisoners
Klíčová slova: věznice, rizikové chování, infekční onemocnění, harm reduction, kondom
Klíčová slova anglicky: prison, risky behaviour, infectious diseases, harm reduction, condom
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. Tereza Černíková
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.10.2020
Datum zadání: 26.10.2020
Datum a čas obhajoby: 13.09.2022 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:15.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2022
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: Mgr. Pavla Chomynová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Abstrakt
Východiska: Diplomová práce se věnuje tématu věznic jako rizikovému prostředí v souvislosti s přenosem infekčních onemocnění. Distribuce kondomů ve věznicích je jednou z možných harm reduction intervencí, prostřednictvím které je možné předcházet šíření infekcí v populaci vězňů a v obecné společnosti.
Cíle: Cílem práce je zmapovat dostupnost a distribuci kondomů a její vnímání z pohledu vězňů ve věznici Praha-Pankrác, kde uvedená distribuce probíhala. Práce se zaměřuje také na rizikové chování odsouzených, jehož prostřednictvím může docházet k přenosu infekcí.
Soubor: Výzkumný soubor je tvořen odsouzenými, kteří vykonávali výkon trestu odnětí svobody na dvou náhodně vybraných oddílech, kde probíhala distribuce kondomů. Sběr dat byl realizován ve dvou vlnách, kterých se zúčastnilo celkem 160 a 190 odsouzených. Složení výběrového souboru se v průběhu výzkumu změnilo v důsledku přirozené fluktuace obviněných a odsouzených ve věznicích a také z důvodu změny zákona o výkonu trestu odnětí svobody.
Metody: Pro výzkum byla zvolena evaluace procesu. Byla provedena dotazníková studie a následná deskriptivní analýza dat. První vlna sběru dat proběhla 1 měsíc po zavedení distribuce kondomů na oddílech a druhá vlna proběhla 12 měsíců po zavedení distribuce na oddílech.
Výsledky: Z výsledných dat vyplývá, že část vězňů se během výkonu trestu odnětí svobody chová rizikově v souvislosti s možností nákazy infekčním onemocněním. V obou vlnách dotazníkového šetření byli zaznamenání vězni, kteří si v době distribuce kondomů na oddílech pořídili nebo použili kondom. V průběhu výzkumu se ze strany vězňů zvýšilo pozitivní hodnocení diskrétnosti při opatřování kondomu a naopak se snížilo očekávání nebo zkušenost s negativními dopady distribuce. Nejčastějším motivem vězňů pro použití kondomu je péče o zdraví, zvláště pak ochrana před HIV. Z dalších harm reduction opatření nebo materiálu ve věznici respondenti obou vln sběru dat nejčastěji uváděli zájem o legální sterilní tetování.
Závěr: Vězni nabízenou distribuci kondomů využívají. Z výsledků je patrné, že v průběhu výzkumu došlo k pozitivnějšímu vnímání distribuce a dostupnosti kondomů ze strany vězňů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract
Background: The diploma thesis deals with the topic of prisons as a risky environment in relation to the transmission of infectious diseases. The condom distribution in prison settings is one of possible harm reduction interventions in terms of preventing the transmission of infectious diseases among prison population and in general society.
Aims: The aim of the work is to map the availability and distribution of condoms and its perception from the prisoners’ point of view in Prague-Pankrác Prison, where the distribution took place. The work also deals with the risky behaviour of convicts, through which infectious diseases are transmitted.
File: The group of respondents consists of prisoners who served their sentences in two randomly selected wards where condoms were distributed. The data were collected in two waves, in which a total of 160 and 190 prisoners participated. The composition of the sample changed during the research due to the natural fluctuation of people who were accused and convicted in prisons and, in addition, due to a change in the law on the execution of sentences of imprisonment.
Methods: The process evaluation was chosen for the research. A questionnaire study and a subsequent descriptive analysis of the data was performed. The first wave of data collection took place 1 month after the introduction of condom distribution on wards and the second wave took place 12 months after the introduction of distribution on the wards.
Results: The resulting data show that during the execution of the sentence some prisoners engage in behaviours which carry risks in relation to the possibility of infectious diseases. In both waves of the questionnaire survey, prisoners who obtained or used a condom at the time of distribution of condoms in the wards were noted. During the research, the prisoners' positive assessment of discretion in obtaining a condom increased, and conversely, the expectation or experience of negative consequences of distribution decreased. The most common motivation of prisoners to use a condom is health care, especially protection against the HIV. Of other harm reduction measures or material in prison, the respondents of both waves of data collection would most often state an interest in legal sterile tattoos.
Conclusion: Prisoners use the offered condom distribution. It can be seen from the results that during the research, there was a more positive perception of the distribution and availability of condoms by prisoners.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK