Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kvalita života seniorů v Domově pro seniory
Název práce v češtině: Kvalita života seniorů v Domově pro seniory
Název v anglickém jazyce: Quality of life of elderly people living in a retirement home
Klíčová slova: Kvalita života, gerontologie, geriatrie, senior, stáří, stárnutí, zdraví, nemoc, sociální péče, domovy pro seniory
Klíčová slova anglicky: Quality of life, gerontology, geriatrics, senior, old age, aging, health, illness, social care, nursing homes
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav sociálního lékařství (15-190)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Mareš, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.09.2020
Datum zadání: 23.09.2020
Datum a čas obhajoby: 09.06.2021 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:21.04.2021
Datum odevzdání tištěné podoby:22.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 09.06.2021
Oponenti: doc. PhDr. Jana Kutnohorská, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Bakalářská práce se zabývá problematikou kvality života v domově pro seniory. Je rozdělena na teoretickou a empirickou část. V teoretické části je rozebírán pojem kvality života v obecném kontextu a kvalita života zaměřená na kvalitu života seniorů. Dále se teoretická část zabývá problematikou stáří, stárnutí, geriatrií a gerontologií, potřebami seniorů, popis změn, se kterými se starší populace potýká. Práce si všímá i různých možností sociální péče o seniory, léčby seniorů a zdravotních problémů, s nimiž se potýkají senioři ve vyšším věku.
Empirická část je zaměřena na zjišťování kvality života seniorů v domově pro seniory Oáza v Novém Městě nad Metují. Výzkum je koncipován v podobě smíšeného přístupu. V kvantitativní části byla použita zkrácená česká verze dotazníku Older People's Quality of Life Questionnaire (OPQOL-CZ-20). Dotazník měří sedm proměnných: 1. spokojenost se životem, 2. finanční situaci, 3. pozitivní přístup k životu, 4. spokojenost s rodinným prostředím a bezpečné zázemí, 5. zdraví, samostatnost a činorodost, 6. osamění seniora, 7. úlohu víry a náboženství v životě seniora. V kvalitativní části výzkumu se jednalo o polostrukturovaný rozhovor se čtyřmi seniory žijícími v domácím prostředí. Základní zjištění zní takto: senioři nejlépe hodnotili své vztahy s rodinou a pozitivní přístup k životu. Průměrné hodnocení (oproti předpokladům) dostala finanční situace a osamělost. Pro většinu dotázaných je úloha víry a náboženství v jejich osobním životě malá. Nejhůře hodnotí svůj zdravotní stav, svou samostatnost a činorodost.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The bachelor's thesis deals with the issue of quality of life in a home for the elderly. The bachelor thesis is divided into theoretical and empirical part. In the theoretical part we discuss the concept of quality of life in a general context and quality of life focused on the quality of life of seniors. Furthermore, the theoretical part deals with the issues of old age, aging, geriatrics and gerontology, the needs of seniors, describes the changes that the elderly population is facing. The work also notes the various social care options for seniors, treatments for the elderly and health problems faced by older seniors.
The empirical part is focused on determining the quality of life of seniors in the home for the elderly Oasis in Nové Město nad Metují. The research is conceived in the form of a mixed approach. In the quantitative part, an abbreviated Czech version of the Older People's Quality of Life Questionnaire (OPQOL-CZ-20) was used. The questionnaire measures seven variables: 1. satisfaction with life, 2. financial situation, 3. positive approach to life, 4. satisfaction with family environment and safe background, 5. health, independence and activity, 6. senior loneliness, 7. role of faith and religion in senior's life. The qualitative part of the research was a semi-structured interview with four seniors living at home. The basic findings are as follows: seniors rated the best relationships with their families and positive attitudes towards life. The average evaluation (as expected) was given to the financial situation and loneliness. For most respondents, the role of faith and religion in their personal lives is small. He evaluates his health condition, his independence and activity the worst.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK