Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Energetická bilance sněhu během událostí deště na sníh
Název práce v češtině: Energetická bilance sněhu během událostí deště na sníh
Název v anglickém jazyce: Snowpack energy balance during rain-on-snow events
Klíčová slova: sníh, energetická bilance, události deště na sníh
Klíčová slova anglicky: snow, energy balance, rain-on-snow events
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyzické geografie a geoekologie (31-330)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Řešitel: Bc. Lucie Patzeltová - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.11.2021
Datum zadání: 12.01.2022
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.01.2022
Předběžná náplň práce
Motivace
Kapalné srážky na sněhovou pokrývku (tzv. rain-on-snow events, ROS) představují jednu z nejvýznamnějších příčin vzniku povodně z tání sněhu během chladné části roku. Jejich četnost ve střední Evropě se může zvyšovat v souvislosti se změnami klimatu (více dešťových na úkor sněhových srážek).Tání sněhu při ROS se řídí energetickou bilancí sněhové pokrývky a je ovlivněno celou řadou faktorů, především meteorologickými podmínkami. Tyto faktory výrazně ovlivňují jednotlivé energetické toky a jejich příspěvek k tání sněhu.
Cíle práce
1) Zhodnocení současného stavu výzkumu týkajícího se událostí deště na sníh, mechanizmu jejich vzniku a průběhu a roli jednotlivých energetických toků
2) Výpočet energetické bilance a příspěvku jednotlivých toků k tepla k tání sněhu během vybraných událostí deště na sníh na základě dat měřených dat z klimatologických stanic na Šumavě
Použité pracovní metody, zájmové území, datové zdroje
První část práce bude tvořena rešerší odborné literatury na téma událostí typu rain-on-snow (ROS), fyzikálních příčin jejich vzniku, jejich četnosti, meziroční variability a extremity. Diskutovány budou i změny ROS v budoucnu vlivem změn klimatu.
Hlavní část práce bude tvořit analýza událostí ROS, které budou vybrány dle zvolené definice na povodí Ptačího potoka za období pozorování 2015-2020. K dispozici budou měřená data z automatické sítě meteorologických stanic katedry FGG, které kromě standardních meteorologických proměnných poskytují také další údaje, jako je krátkovlnná a dlouhovlnná radiace nebo teplota sněhové pokrývky. Každá událost bude kvantifikována z hlediska energetických toků, které ovlivňují tání sněhu (radiační toky, turbulentní toky). Následně proběhne analýza s cílem zjistit, jak jednotlivé energetické toky přispívají k tání sněhu na zvolené lokalitě.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK