Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Drama, pramen, tanec. Motivy a přístupy popularizace liturgie v pokoncilní době
Název práce v češtině: Drama, pramen, tanec. Motivy a přístupy popularizace liturgie v pokoncilní době
Název v anglickém jazyce: Drama, wellspring, dance. Motives and approaches on liturgy popularization in the post-Council era.
Klíčová slova: liturgie, popularizace, vnímání liturgie, trinitologie, hermeneutika
Klíčová slova anglicky: liturgy, popularization, liturgy perception, trinitology, hermeneutics
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pastorálních oborů a právních věd (do 2023) (26-KPAO)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Radek Tichý, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.06.2020
Datum zadání: 10.06.2020
Zásady pro vypracování
Práce se v první části pokusí vystihnout, jaké pojetí liturgie autoři prezentují a jakým způsobem při výkladu postupují. Druhá část se pak pokusí o syntetizující pohled, který se bude podrobněji zabývat metodickým přístupem autorů – zejména příběhovým chápáním liturgie, které propojuje roviny starozákonních a evangelních příběhů a zároveň propojuje průběh liturgického slavení a příběhů osobních životů věřících.
Seznam odborné literatury
CORBON, Jean: Liturgie pramene. Praha: OP Krystal, 2015.
RADCLIFFE, Timothy: Proč chodit do kostela? Drama eucharistie. Praha: OP Krystal, 2019.
ROHR, Richard: Božský tanec. Trojice a vaše proměna. Brno: Barrister & Principal, 2018.
SCHMEMAN, Aleksander: Introduction to a Liturgical Theology. Crestwood: St. Vladimir‘s seminary press, 1986.
SCHMEMAN, Aleksander: For the life of the world: Sacraments and orthodoxy.Crestwood: St. Vladimir' s seminary press, 1973.
WHITE, Hayden V. Tropika diskursu: kulturně kritické eseje. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2010.
FRYE, Northrop: Anatomie kritiky: Čtyři eseje. Brno: Host, 2003.
WAINWRIGHT, Geoffrey: Doxology. The praise of God in worship, Doctrine and Life: A systematic theology. New York: Oxford University Press, 1984.
TAFT, Robert F. Život z liturgie: tradice Východu i Západu. Olomouc: Refugium Velehrad-Roma, 2008.
KUNZLER, Michael. The Church's Liturgy. London: Continuum, 2001.
MONACO, John A.: Shattering The Idols: Postmodernism and the Liturgical Self as Homo Adorans, Antiphon 22.1 (2018), s.35-58.
FAGERBERG, David W. On liturgical asceticism. Washington, D.C.: Catholic University of America Press, c2013.
ŠLÉGR, Jan. Mystagogie jako duchovní výklad liturgie, in: Cesty katecheze 2/2013, s. 18-23.
RICŒUR, Paul. Čas a vyprávění. Praha: OIKOYMENH, 2000, I, Zápletka a historické vyprávění. Knihovna novověké tradice a současnosti.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce rozebírá tři knihy, které pohlížejí na liturgii celostným a hermeneutickým způsobem a které ji představují na základě metafor (pramen, drama, tanec).
Dvě z nich hovoří o liturgii pastoračním a spirituálním způsobem (Corbon: Liturgie pramene, Radcliffe: Proč chodit do kostela? ) Oba tituly spojuje, že byly napsány po druhém vatikánském koncilu, do češtiny byly přeloženy v posledních pěti letech, její autoři jsou výrazné populární osobnosti, cílovým čtenářem je laický účastník liturgie, jehož vnímání průběhu a smyslu liturgie je pro autory klíčové.
Analýzu doplňuje rozbor popularizační knihy o trojiční spiritualitě (Rohr: Božský tanec), jejímž tématem není přímo liturgie, ale s dříve zmíněnými tituly ji spojuje snaha promítat zdánlivě odtažitou nauku do každodenního života a jeho vztahů.
Cílem práce je pokusit se na základě zmíněných tří knih pojmenovat vztah mezi teologickým poznáním a prožíváním liturgie současného člověka - a jeho každodenním životem.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis analyzes three books which regard liturgy in a holistic and hermeneutic way and that introduce it based on metaphores (wellspring, drama, dance).

Two of these volumes discuss liturgy in a pastoral and spiritual sense (Corbon: The Wellspring of Worship, Radcliffe: Why Go to Church?). They share some common characteristics; they were both written after the Second Vatican Council, they were translated into Czech within the past five years, their authors are both distinctive popularization figures and their target reader is a layman liturgy attendee whose perception of liturgy course and meaning is key for the author.

The aforementioned is complemented by an analysis of a popularization book on Trinitarian spirituality (Rohr: The Divine Dance), whose main focus in not liturgy itself; however, the attempt at projecting seemingly detached teachings into everyday life and its relations is what binds this volume to the previous two.

In its first part, the thesis will strive to describe the perception in which the authors present liturgy as well as their process of interpretation. A second part will follow which will attempt at a thorough synthesizing view of the authors’ methodical approach, notably the story-based understanding of liturgy that connects the New Testament and evangelical stories while binding the course of liturgy celebration and personal life stories of those believing at the same time.

The goal of the thesis is to try to name, based on the three books mentioned, the relationship between theological knowledge and a contemporary man’s liturgy experience - and their everyday life.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK