Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ability to Discriminate Floral Morphotypes by Hoverflies
Název práce v češtině: Schopnost diskriminace květních morfotypů u pestřenek
Název v anglickém jazyce: Ability to Discriminate Floral Morphotypes by Hoverflies
Klíčová slova: Syrphidae, Apidae, Eristalis tenax, Bombus spp., symetrie květu, velikost květu, barva květu, opylování
Klíčová slova anglicky: Syrphidae, Apidae, Eristalis tenax, Bombus spp., floral symmetry, flower size, flower colour, pollination
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: RNDr. Zdeněk Janovský, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.11.2019
Datum zadání: 30.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.11.2019
Datum odevzdání elektronické podoby:10.08.2023
Datum proběhlé obhajoby: 18.09.2023
Oponenti: RNDr. Jan Klečka, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Petr Janšta, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Hmyzí opylovači poskytují zásadní ekosystémovou službu, kterou realizují pohybem mezi kvetoucími rostlinami. Tvarově a barevně odlišné květy je budou různým způsobem atrahovat v závislosti na jejich preferencích. Jak jsou ale tyto vlastnosti pro opylovače rozlišitelné a jak dlouho trvá opylovači naučit se diskriminovat mezi tvarově a barevně rozličnými květy? Cílem diplomové práce je zjitit průběh učící křivky u dvoukřídlých opylovačů v závislosti na jednotlivých charakteristikách umělých květů.
V konkrétní rovině bude práce realisována serií behaviorálních pokusů v laboratorních podmínkách, kdy se bude zkoumat chování naivních dvoukřídlých opylovačů (Eristalis tenax a Lucilia cornicina) v experimentálních arenách složených z umělých květů vytištěných na 3D tiskárně. Testovány proti sobě budou vždy dva morfotypy umělých květů, kterou se budou lišit v jedné či více z těchto funkčních vlastností (barva, velikost, symeterie), přičemž vžýdy jeden z mrofotypů bude vybaven větším množstvím odměny (cukerného roztoku) než druhý. Křivka učení a schopnost diskriminace pak bude naalysována na základě sekvencí a délek návštěv naivních opylovačů v aréně od jejich vypuštění do terminace pokusu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Insect pollinators provide a vital ecosystem service realized by moving among plant flowers. The shape and colour of the different flowers attract them in different ways depending on their preferences. But how are these characteristics distinguishable for pollinators and how long does it take to learn to discriminate between differently shaped and colored flowers? The aim of the diploma thesis is to find out the learning curve of dipteran pollinators depending on the individual characteristics of artificial flowers.

Specifically, the work will be carried out in a series of behavioural experiments under laboratory conditions, where the behaviour of naive pollinators (Eristalis tenax and Lucilia cornicina) will be investigated in experimental arenas composed of artificial flowers printed on a 3D printer. Two artificial flower morphotypes will be always tested against each other, differing in one or more of these functional characteristics (colour, size, symmetry), with one morphotype always having a higher reward (sugar solution) than the other (in roder to train pollinators on it). The learning curve and discriminatory ability will then be measured from the sequences and lengths of visits by naive pollinators in the arena from their launch to the end of the experiment.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK