Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Molekulární mechanismy mnohočetné lékové rezistence solidních nádorů a možnosti jejího překonání
Název práce v češtině: Molekulární mechanismy mnohočetné lékové rezistence solidních nádorů a možnosti jejího překonání
Název v anglickém jazyce: Molecular mechanisms of solid tumor multidrug resistance and possibilities of its overcoming
Klíčová slova: nádorová onemocnění, mnohočetná léková rezistence, taxany, molekulární změny, in vitro, in vivo, genová exprese
Klíčová slova anglicky: tumor diseases, multidrug resistance, taxanes, molecular changes, in vitro, in vivo, gene expression
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra biochemie (31-250)
Vedoucí / školitel: RNDr. Mgr. Radka Václavíková, Ph.D.
Řešitel:
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem diplomové práce bude studium mechanismu působení, toxicity a molekulárních změn, které jsou vyvolány působením syntetických derivátů klasických taxanů v nádorových buňkách. Tyto studie nám umožní jednak nalézt co nejúčinnější látky pro potenciální terapii rezistentních nádorů a odhalit rovněž molekulární změny, které tyto látky vyvolávají a které mohou být potenciálně novými terapeutickými cíli protinádorové terapie.
Jako deriváty taxanů budou použity tzv. SBT taxany (Stony Brook Taxanes) II. a III. generace které jsou na Odd. Toxikogenomiky SZÚ díky mezinárodní spolupráci s pracovištěm prof. Iwao Ojimy (Institute of Chemical Biology & Drug Discovery, Stony Brook University, New York, USA), které se dlouhodobě syntézou nových léčiv na bázi klasických taxanů zabývá. Působení taxanů bude sledováno v experimentálních modelech in vitro (nádorové buněčné linie karcinomu ovaria) a in vivo (myší modelové nádorové xenografty). Na základě účinků sledovaných taxanů bude možno jednak vybrat nejúčinnější deriváty klasických taxanů v rezistentních buňkách a jednak bude možno na základě molekulárních změn vyvolaných působením taxanů odhalit potenciální geny cílené terapie u rezistentních nádorů, jejichž genová exprese a klinický význam bude sledován v kohortě 50-100 pacientek s ovariálním karcinomem.
Ke studiu budou využity metody 1/ in vitro studia: sledování cytotoxicity, transportu taxanů, vlivu na buněčný cyklus měřeným pomocí průtokové cytometrie, ovlivnění migrace, změny fenotypu a genotypu vyvolané působením taxanů 2/ práce s in vivo modely a analýzy vzorků z myších nádorových xenograftů před a po podání taxanů 3/ analýza genové exprese na klinických vzorkách: (kvantitativní real-time PCR). K hodnocení vztahů mezi genovou expresí, klinickými daty a přežíváním pacientek s ovariálním karcinomem budou použity základní statistické metody, např.: parametrické testy ANOVA, Fisherův test nebo T-test a neparametrické testy Kruskal-Wallis, Mann-Whitney nebo Spearmanův korelační test podle distribuce dat a rovněž Kaplan-Meier test a Cox regresní analýza.
V rámci diplomové práce očekáváme, že se student/ka obeznámí s širokým spektrem biochemických a molekulárně biologických metod, které využije při hledání a testování účinných látek a molekulárních cílů s potenciálem pro využití v terapii rezistentních forem nádorů.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK