Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 391)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Stress and psychodynamic processes related to pornography addiction
Název práce v češtině: Stres a psychodynamické procesy vztahující se k závislosti na pornografii
Název v anglickém jazyce: Stress and psychodynamic processes related to pornography addiction
Klíčová slova: stres, pornografie, závislost, alexithymie, deprese
Klíčová slova anglicky: stress, pornography, addiction, alexithymia, depression
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN (11-00610)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Petr Bob, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.10.2019
Datum zadání: 22.10.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.07.2024
Datum a čas obhajoby: 01.10.2024 09:30
Místo konání obhajoby: Ke Karlovu 11, Praha 2, budova D1, PSYCHP1, Ke Karlovu 11, Vondráčkova posluchárna
Datum odevzdání elektronické podoby:01.08.2024
Datum proběhlé obhajoby: 01.10.2024
Předmět: Obhajoba dizertační práce (B90002)
Oponenti: prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.
  PhDr. Norbert Riethof, Ph.D.
 
 
Zásady pro vypracování
Přehled lteratury a empirický sběr dat. Od postupného vzestupu dostupnosti internetu, jeho anonymity a současně díky poskytování určité formy soukromí dochází v populaci k stoupající spotřebě pornografie. Spotřeba pornografie je větší u mužské části populace v kontrastu se ženskou. Rozšířenost je hlavně mezi mladými a mladými dospělými a klesá postupně s věkem. O tom svědčí několik málo studií, které se uskutečnili v USA a to jsou Pricova studie a rozšiřující Wrightova. Nutno ovšem dodat, že tyto studie nezohledňují stávající stav, kterým je rozšířené sledování on-line pornografie. V tomto kontextu o problematickém využívání on-line pornografie není dostatečná shoda a údaje v literatuře, které by mohli poskytnout dostatečný přehled o její prevalenci. Mezi další aspekty se řadí tabuizace této oblasti a nedostatek konsenzu, co ve skutečnosti považuje za patologie v používání pornografie a kde už je možné mluvit o závislosti. Co se dá ovšem říct, je to, že predikátory, které je možné obecně považovat v kontextu problematického používání pornografie, jsou: muž, mladý věk, zbožnost (víra), časté používání internetu, negativní nálady, sexuální nuda, strach z intimity, hledání novosti, filtrace stresu a napětí, útěk od reality. Využívání online pornografie může být považováno jako chování, které představuje riziko závislosti. Odpovídá to využívání internetu k vyhledávání pornografie jako formu sexuálně potěšující aktivity, kdy její nepřetržité používání se někdy odráží na finančních, pracovních, vztahových a osobních problémech s celou škálou negativních důsledků. Fenomenologicky, behaviorálně závislí jedinci často vykazují problémový model konzumace pornografie, který se projevuje ve formě poruchy kontroly, zúžení zájmům zanedbávání jiných oblastí života, riskantní používání navzdory vědomí o škodlivých psychologických účincích, co pak často vede k nízké sexuální touze během konzumace online pornografie a erektilní dysfunkci, která se u mladých mužů rapidně zvýšila během posledního desetiletí.
Seznam odborné literatury
1. Ross, M.W.; Månsson, S.-A.; Daneback, K. Prevalence, severity, and correlates of problematic sexual Internet use in Swedish men and women. Arch. Sex. Behav. 2012.
2. Wright, P.J. U.S. males and pornography, 1973–2010: Consumption, predictors, correlates. J. Sex. Res. 2013.
3. Price, J.; Patterson, R.; Regnerus, M.; Walley, J. How Much More XXX is Generation X Consuming? Evidence of Changing Attitudes and Behaviors Related to Pornography Since 1973. J. Sex Res. 2015.
4. Skegg, K.; Nada-Raja, S.; Dickson, N.; Paul, C. Perceived “Out of Control” Sexual Behavior in a Cohort of Young Adults from the Dunedin Multidislinary Health and Development Study. Arch. Sex. Behav. 2010.
5. Štulhofer, A.; Jurin, T.; Briken, P. Is High Sexual Desire a Facet of Male Hypersexuality? Results from an Online Study. J. Sex. Marital Ther. 2016.
6. Frangos, C.C.; Frangos, C.C.; Sotiropoulos, I. Problematic Internet Use among Greek university students: An ordinal logistic regression with risk factors of negative psychological beliefs, pornographic sites, and online games. Cyberpsychol. Behav. Soc. Netw. 2011.
7. Duffy, A.; Dawson, D.L.; Nair, R. das Pornography Addiction in Adults: A Systematic Review of Definitions and Reported Impact. J. Sex. Med. 2016.
8. Pizzol, D.; Bertoldo, A.; Foresta, C. Adolescents and web porn: A new era of sexuality. Int. J. Adolesc. Med. Health 2016.
9. Mialon, A.; Berchtold, A.; Michaud, P.-A.; Gmel, G.; Suris, J.-C. Sexual dysfunctions among young men: Prevalence and associated factors. J. Adolesc. Health 2012.
10. O’Sullivan, L.F.; Brotto, L.A.; Byers, E.S.; Majerovich, J.A.; Wuest, J.A. Prevalence and characteristics of sexual functioning among sexually experienced middle to late adolescents. J. Sex. Med. 2014.
Předběžná náplň práce
Ve stávající literatuře není známo, jakým způsobem je závislost na pornografii ovlivněna nestabilními vztahovými interakcemi z dětství, nebo i v pozdějších obdobích života. Jedním z charakteristických procesů zachycujících nestabilní interakce je proces štěpení (splitting), který odráží a popisuje procesy nestability v mezilidských interakcích a vztazích v podobě náhlých ne jasně predikovatelných změn v chování, jež znamenají prudké přechody mezi idealizací a znehodnocením druhých lidí nebo věcí. Lidé s tímto postojem ke skutečnosti, nebo ti kteří byli takovýmto chováním velmi ovlivněni, mají tendence k nerealistickým očekáváním a na straně druhé, se snadno zklamou. Cílem této plánované disertační práce je proto zkoumat hypotézu souvislosti mezi závislostí na pornografii a procesem štěpení spolu se sledováním dalších psychopatologických proměnných jako jsou deprese, alexithymie, úzkost. K těmto sledováním budou použity psychometrické škály pro zjišťování užívání a závislosti na pornografii (Sex Screening Test- SST), štěpení (Splitting Index- SI), deprese (Beck Depression Inventory- BDI-II), alexithymie (Toronto Alexithymia Scale- TAS-20) a symptomů traumatického stresu (Trauma Symptoms Checklist- TSC-40). Projekt disertační práce bude zaměřen na obecnou populaci adolescentů a předpokládáme, že do studie bude zahrnuto 150 účastníků ve věku 15-21 let. Perspektivním výstupem projektu je potenciální příspěvek k rozšíření a zpřesnění možností porozumění psychologickým procesům vztaženým k závislosti na užívání pornografie, který by mohl přispět také k možnostem prevence a terapie. Tento projekt bude probíhat ve vztahu k výzkumnému programu Centra pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu na 1. LF UK zejména pak pokud jde o projekty Progres a SVV.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Literature review and empirical research using psychometric measures.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK