Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Analýza potřeb seniorů se závislostí na alkoholu ve střednědobé ústavní léčbě
Název práce v češtině: Analýza potřeb seniorů se závislostí na alkoholu ve střednědobé ústavní léčbě
Název v anglickém jazyce: Need Assessment of Alcohol-dependent Seniors in Medium-term Institutional Treatment
Klíčová slova: střednědobá ústavní léčba, alkohol, senioři, analýza potřeb
Klíčová slova anglicky: medium-term institutional treatment, alcohol, seniors, needs analysis
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. Lenka Šťastná, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.10.2019
Datum zadání: 24.10.2019
Datum a čas obhajoby: 23.01.2024 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.11.2023
Datum proběhlé obhajoby: 23.01.2024
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: Mgr. Kateřina Svěcená, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Studentka je povinna do jednoho měsíce od zadání práce do SISu dokončit design výzkumu a předložit ho hotový vedoucí práce.
Studentka je povinna alespoň 1x za kalendářní měsíc (počítá se od měsíce, který následuje po měsíci, kdy byla práce zadána do SISu) konzultovat vývoj zpracování textu bakalářské práce s vedoucím práce; stejně tak je povinna alespoň 1x za měsíc zaslat vedoucí práce zpracovaný text bakalářské práce k revizi a připomínkám.
V případě připomínek a doporučení k textu bakalářské práce je studentka povinna se s doporučeními a připomínkami řádně vypořádat - buď je přijmout a zapracovat do textu, v případě, že s nimi nesouhlasí musí si své rozhodnutí argumentačně vedoucímu práce zdůvodnit.
Práci je studentka povinna odevzdat v termínu, který je stanoven pro odevzdání práce studijním oddělením děkanátu 1. LF UK v Praze.
Předběžná náplň práce
Východiska: V důsledku aktuálních demografických trendů projevujících se stárnutím populace, dochází k nárůstu skupiny starších osob s problémy z užívání alkoholu, která se začíná stále častěji objevovat v síti adiktologických služeb, včetně střednědobé ústavní léčby. Vzhledem k jedinečným fyzickým, emocionálním a kognitivním vlastnostem spojeným se stárnutím senioři a starší dospělí reagují na léčbu odlišně než mladší dospělí. V současné době však poskytovatelé zdravotní péče často nedisponují dostatkem intervencí týkajících se léčby a snižování škod spojených s užíváním návykových látek u starších dospělých, které by řešily široké spektrum rizik spojených s užíváním v tomto věku.
Cíle: Cílem diplomové práce je pomocí analýzy potřeb zjistit, jaké mají starší uživatelé ve střednědobé ústavní léčbě potřeby a zda nabídka intervencí tyto potřeby pokrývá, případně jak službu vylepšit, aby je pokrývala.
Metody: Byly uskutečněny polostrukturované rozhovory s klienty ústavní střednědobé léčby. Výzkumný soubor tvořící 7 mužů a 6 žen starších 65 a více let byl vybrán metodou záměrného výběru, konkrétně se jednalo o záměrný (účelový) výběr přes instituce. K analýze dat byla použita metoda zachycení vzorců („gestaltů“).
Výsledky: Z výsledků práce vyplývá, že respondenti jsou převážně spokojeni s poskytovanými službami a považují nabídku služeb jako vesměs zajímavou a pro ně přínosnou. Celkově je většina klientů spokojená také s přístupem personálu, který hodnotili jako vstřícný a profesionální. Z analýzy je dále zřejmé, že se starší uživatelé setkávají s řadou bariér, které jim brání v přístupu k léčbě a které tak pro ně zbytečně snižují dostupnost služby. Většina respondentů rovněž zdůrazňovala, že jim vyhovuje věková různorodost klientů a nechtěli by absolvovat léčbu pouze ve společnosti osob stejného věku. Místo věkově specifické léčby by respondenti upřednostnili, kdyby se některé prvky programu upravily či vyčlenily v rámci stávajícího systému tak, aby byly více přístupné jejich věkové skupině.
Závěr: Pro uspokojení potřeb starších uživatelů je výhodnější vnitřně strukturovat stávající systém léčby a vyčlenit pro ně některé části programu. Jako užitečné se rovněž jeví vyvíjet úsilí o rozvoj přístupů k léčbě a přístupů šitých na míru k lepšímu oslovení této stále početnější klientely. Spolu s rozšířenou spoluprací s primární péčí a institucemi, které se zaměřují na péči o seniory to může sloužit ke zlepšení využití léčby starších uživatelů návykových látek.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Background: Owing to current demographic trends reflecting an aging population, there is an increase in the group of older individuals facing issues related to alcohol consumption. This group is increasingly seeking assistance within the network of addiction services, including medium-term institutional treatment. Due to the unique physical, emotional, and cognitive characteristics associated with aging seniors and older adults respond differently to treatment compared to younger adults. Currently, healthcare providers often lack sufficient interventions related to treatment and harm reduction for substance use among older adults, addressing a broad-spectrum risk associated with substance use in this age group.
Goals: The goal of the thesis is to use needs analysis to determine the needs of older users in medium-term institutional treatment and to assess whether the range of interventions meets these needs. Additionally, the thesis aims to identify potential improvements to the service better address these needs.
Methodology: Semi-structured interviews were conducted with clients undergoing medium-term institutional treatment. The research sample, consisting of 7 men and 6 women aged 65 and older, was selected through intentional (purposive) sampling, specifically employing purposive selection through institutions. The data analysis utilized the method pattern capturing (“gestalts”).
Results: The findings of the thesis indicate that the respondents are predominantly satisfied with the provided services, considering the service offerings generally interesting and beneficial for them. Overall, the majority of clients are also satisfied with the approach of the staff, whom they rated as friendly and professional. The analysis further reveals that older users face several barriers hindering their access to treatment, unnecessarily reducing the service’s availability for them. Most respondents also emphasized that they appreciate the age diversity among clients and would not prefer to undergo treatment solely in the company of individuals of the same age. Instead of age-specific treatment, respondents would prefer if certain program elements were adjusted or designated within the existing system to be more accessible to their age group.
Conclusion treatment system and allocate certain parts of the program specifically for them. It is also beneficial to make efforts to develop treatment approaches tailored to better address this growing clientele. Along with enhanced collaboration with primary care and institutions: To meet the needs of older users, it is advantageous to internally structure the existing focusing on senior care, this can contribute to improving the utilization of substance use treatment among older users.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK