Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ornitodisperze plžů
Název práce v češtině: Ornitodisperze plžů
Název v anglickém jazyce: Ornitodispersion of land snails
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra zoologie (31-170)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Lucie Juřičková, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Jasna Simonová - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.10.2019
Datum zadání: 22.10.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.10.2019
Konzultanti: doc. Mgr. Alice Exnerová, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Schopnost disperse je pro organismy zcela zásadní. Rostliny a málo pohybliví živočichové využívají ve velké míře pasivní dispersi prostřednictvím jiných pohyblivějších organismů, například ptáků. Nízká schopnost aktivní disperse je typická pro suchozemské plže, kteří přesto mohou mít i velmi velké areály a dokázali osídlit také izolovaná místa, jako jsou skalní výchozy či oceánské ostrovy. Také rychlost kolonizace postglaciální krajiny některými druhy neodpovídá míře aktivního pohybu těchto druhů v krajině. Proto je pro suchozemské plže předpokládán velký význam pasivní disperse. Mnohé z jinak těžko vysvětlitelných typů disjunktního rozšíření lze vysvětlit šířením spolu s ptáky. Doklady pro ektozoochorii i endozoochorii plžů prostřednictvím ptáků jsou zatím jen vzácné. Konzumaci plžů ptáky a schopnosti plžů přežít v trávícím traktu ptáků, která je podmínkou endozoochorie, jsem se věnovala ve své diplomové práci. Prostřednictvím experimentů s ptáky v laboratorních podmínkách a v prostorech záchranných stanic se podařilo nově prokázat schopnost přežít v trávicím traktu ptáků u tří druhů suchozemských plžů.
Ve svém doktorském studiu se chci věnovat prohloubení současného poznání možností pasivní disperse plžů prostřednictvím ptáků. Ráda bych se zaměřila na experimentální práci ověřující schopnosti plžů přežít v trávicím traktu ptáků. Experimenty by měly dva hlavní cíle: A) rozšířit zkoumané spektrum druhů plžů i ptáků, zejména o druhy plžů jejichž rozšíření endozoochorii nasvědčuje a o druhy ptáků, které se vyskytují na podobných habitatech; B) nalézt znaky plžů, které jsou pro jejich endozoochorii výhodné. Při rozšiřování spektra zkoumaných druhů bude využito navázané spolupráce se sítí záchranných stanic. U zkoumaných plžů bude také sledován vliv následujících charakteristik na jejich přežití: velikost (hmotnost) plže, mechanická odolnost schránky, přítomnost aperturálních struktur v ústí schránky (víčko, závorka, zuby). Dále bych se ráda věnovala také ektozoochorii plžů a experimentálně zkoumala schopnost plžů udržet se na letících ptácích. Zkoumán by byl vliv následujících znaků plžů na jejich schopnost přichycení a udržení se na ptácích: velikost schránky, tvar schránky, přítomnost periostrakálních chlupů, přilnavost slizu, poměr velikosti schránky a těla plže.
Výsledky práce by mohly přispět k chápání toho, jak se formovalo současné rozšíření jednotlivých druhů plžů a jakou mají schopnosti šíření plžů souvislost s jejich morfologickou diverzitou.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK