Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Dobrovolnictví nebo turismus? Výuka anglického jazyka v rozvojových zemích
Název práce v češtině: Dobrovolnictví nebo turismus? Výuka anglického jazyka v rozvojových zemích
Název v anglickém jazyce: Volunteerism or Tourism? Teaching English in Developing Countries
Klíčová slova: dobrovolnictví, rozvojová spolupráce, cestovní ruch, dobrovolnický cestovní ruch, výuka angličtiny, udržitelný rozvoj, Ekvádor
Klíčová slova anglicky: volunteerism, development cooperation, tourism, voluntourism, sustainable development, Ecuador
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Program Sociální a kulturní ekologie (24-KSKE)
Vedoucí / školitel: PhDr. Ivan Rynda
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.07.2019
Datum zadání: 23.07.2019
Datum odevzdání elektronické podoby:22.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2021
Předmět: Obhajoba diplomové práce (YM4A1EKO1)
Oponenti: Pavel Šremer
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se bude zabývat problematikou dobrovolnictví formou výuky anglického jazyka v rozvojových zemích. Bude zkoumat, zda a nakolik je pro koho tato podoba dobrovolnictví přínosná, jaké jsou její výhody a nevýhody a zda je udržitelná. Kromě teoretické části, která se bude zabývat teorií zahraniční rozvojové spolupráce, různých forem turismu a dobrovolnictví, bude hlavním přínosem práce část praktická. V jejím rámci bude popsán měsíční pobyt v Ekvádoru, kde budu pomocí zúčastněného pozorování, rozhovorů a dotazníků zkoumat dobrovolnictví realizované formou výuky anglického jazyka v místní kečuánské škole, kde se přímo zúčastním výuky. Bude-li to nezbytné, získám další data během dalšího obdobného pobytu. Další data získám ve formě polostrukturovaných rozhovorů (i na dálku – skype apod.), příp. i dotazníků, s potřebným počtem dobrovolníků. Ve své práci se zaměřím nejen na učitele, studenty a organizátory z rozvojových zemí, ale také na dobrovolníky z vyspělých zemí, a to jak na jejich očekávání a zkušenosti, tak na přínosy dobrovolnictví formou výuky anglického jazyka v rozvojových zemích. Na základě vlastního předporozumění, které jsem již získala ze dvou předchozích zkušeností ze škol v Thajsku a v Nepálu, pak bude dobrovolnictví v rozvojových zemích porovnáno a celkově zhodnoceno.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK