Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Španělské regionální strany jako niche parties?
Název práce v češtině: Španělské regionální strany jako niche parties?
Název v anglickém jazyce: Spanish regional parties as niche parties?
Klíčová slova: niche party, regionální strany, Španělsko
Klíčová slova anglicky: niche party, regional parties, Spain
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.06.2019
Datum zadání: 03.06.2019
Datum a čas obhajoby: 14.09.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2020
Oponenti: doc. Michel Perottino, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Regionální strany prošly od svého vzniku značným vývojem a změnila se jejich ideová a programová struktura, nadále jsou však strany označovány jako regionální. I přesto že strany získávají podporu v určitém regionu, jejich témata se změnila. Zůstává proto otázkou, kam z hlediska typologie tyto strany můžeme zařadit a zda neodpovídají na základě své proměny některému z nových teoretických konceptů. Cílem práce bude analýza proměny regionálních stran, včetně zařazení stran dle typologií, které zahrnují kromě tradičních typologií i nové koncepty politických stran, jako jsou např. strany mezery (niche parties), které umožní aplikovatelnost dané teorie na určité příklady, jelikož regionální strany jsou do této teorie zahrnovány bez hlubší analýzy a využití konkrétních případových studií. Na základě hypotéz, které zahrnují vývojové tendence regionálních stran, bude práce ověřovat, zda lze konkrétní regionální strany působící ve Španělsku zařacit do "nových vývojových typologií" politických stran. Východiskem bude analýza ideologií a programů vybraných španělských regionálních stran na základě stanovených proměnných (např. volební programy, složení elektorátu). Základní výzkumnou otázkou práce bude, zda španělské regionální strany odpovídají konceptu "niche party".
Seznam odborné literatury
BRANCATI, D. (2008). The Origins and Strengths of Regional Parties. British Journal of Political Science, 38(1), 135-159.
HEPBURN, E. (2013). New Challanges for Stateless Nationalist and Regionalist Parties. Routlege.
MEGUID, B. (2005). Competition Between Unequals: The Role of Mainstream Party Strategy in Niche Party Success. American Political Science Review, 99(3), 347-359.
PALLARÉS, F., & KEATING, M. (2003). Multi-Level Electoral Competition: Regional Elections and Party Systems in Spain. European Urban and Regional Studies, 10 (3), 239–255.
SCHRIJVER, F. (2006). Regionalism after Regionalisation: Spain, France and the United Kingdom. Amsterodam University Press.
WAGNER, M. (2012). Defining and measuring niche parties. Party Politics, 18(6), 845–864.
STRMISKA, M. (1998). Regionální strany a stranické systémy. Španělsko, Itálie, Velká Británie a Severní Irsko. Brno: CDK.
Předběžná náplň práce
Východiskem práce budou teoretické koncepty regionálních stran a niche parties podle autorů B. Meguid a M. Wagnera. Na jejich podkladě pak budou analyzovány vybrané španělské regionální strany a jejich ideové programy. Nedílnou součástí analýzy bude rovněž analýza týkající se vývoje daných stran. V závěru práce pak budou zhodnoceny výsledky analýzy a její dopad na předpokládané zařazení politických stran dle jednotlivých typologií.

Předběžný obsah práce:
1.Teoretické koncepty – Duverger, von Beyme, Meguid, Wagner
2.Metodologie – formování zákaldních hypotéz, vymezení cíle práce a kritérií výběru politických stran
3.Analýza vybraných politických stran (Katalánsko, Baskicko a Navarra, Galicie, Valencie a Kanárské ostrovy)
4.Interpretace a zhodnocení aplikovatelosti teoretických konceptů na problematiku španělských regionálních stran
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK