Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Aktivní přístupy v sekundární prevenci pánevního dna po porodu
Název práce v češtině: Aktivní přístupy v sekundární prevenci pánevního dna po porodu
Název v anglickém jazyce: Influence of body position on pelvic floor muscle contraction strength
Klíčová slova: Pánevní pletenec, těhotenství, gynekologická oslabení po porodu, inkontinence, prolaps pánevních orgánů, sexuální dysfunkce, vyšetření pánevního dna, metoda Arnolda Kegela, metoda Ludmily Mojžíšové, Alexandrova metoda, Feldenkraisova metoda, Cantienica, cvičební jednotka
Klíčová slova anglicky: Pelvic girdle, pregnancy, gynecological weaknesses after childbirth, incontinence, pelvic organ prolapse, sexual dysfunction, pelvic floor examination, Arnold Kegel method, Ludmila Mojžíšová method, Alexander method, Feldenkrais method, Cantienica, exercise unit
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Zdravotní TV a tělovýchovné lékařství (51-500300)
Vedoucí / školitel: Mgr. Markéta Křivánková
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 14.06.2019
Datum zadání: 14.06.2019
Datum a čas obhajoby: 16.06.2021 09:00
Místo konání obhajoby: FTVS UK, José Martího 269/31, Praha 6, P8, E3 -224, Posluchárna TVL
Datum odevzdání elektronické podoby:28.05.2021
Datum odevzdání tištěné podoby:28.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2021
Oponenti: PhDr. Pavel Hráský, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cvičení na posílení pánevního dna začíná být fenoménem dnešní doby a zmínky o nich se vyskytují snad v každé gynekologické ordinaci či na webových stránkách zabývající se problematikou rodičovství. Stojí však za uvážení, zdali jsou konkrétní cviky vhodné pro všechny ženy po porodu, nebo naopak zdraví škodlivá. Není lehké se v jejich nepřeberném množství orientovat a zvolit tu správnou možnost, proto se ve své práci zaměřím na několik nejčastějších terapeutických metod řešících dysfunkci pánevního dna a poskytnu přehled jejich pozitivních a negativních účinků na ženský organismus.
Předběžná náplň práce
Cílem této práce je na základě literární rešerše vytvořit zásobník cviků, prostřednictvím kterých lze zlepšit kondici pánevního dna. Tyto cviky se zaměřují na zvyšování svalové síly a izolovanou kontrakci ve vyšších posturálních polohách, na balančních podložkách či v uzavřených kinematických řetězcích. Jedná se tedy o cviky, které obsahují prvky tzv. Ostravského konceptu, který nahlíží na ženu v její celistvosti a pánevní dno je vnímáno jako jedna ze složek hlubokého stabilizačního systému.

Úkoly práce:
- nastudovat teoretické znalosti, které se týkají stavby pánevního pletence, fyziologického a patologického postavení pánve, měkké tkáně pánevního dna, těhotenství, gynekologického oslabení po porodu, vyšetření pánevního dna a aktivních přístupů v terapii.
- vypracovat zásobník cviků k posílení pánevního dna
- zdůvodnit výběr cviků
- zhotovit snímky cvičení využívající různé balanční pomůcky a posturální polohy
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK