Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fyzioterapie u dysmenorey
Název práce v češtině: Fyzioterapie u dysmenorey
Název v anglickém jazyce: Physiotherapy in dysmenorrhea
Klíčová slova: Primární dysmenorea, sekundární dysmenorea, menstruační cyklus, bolest, fyzioterapie
Klíčová slova anglicky: Primary dysmenorrhea, secondary dysmenorrhea, menstrual cycle, pain, physiotherapy
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství (13-432)
Vedoucí / školitel: Mgr. Michaela Havlíčková
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.12.2018
Datum zadání: 21.07.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.02.2023
Datum a čas obhajoby: 24.05.2022 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2022
Datum odevzdání tištěné podoby:30.04.2022
Do kdy má student odevzdat:30.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 24.05.2022
Oponenti: Mgr. Martina Ježková
 
 
 
Předběžná náplň práce
Bakalářská práce se zabývá problematikou dysmenorey, která patří mezi častý problém mnohých žen. V teoretické části práce je popsána fyziologie menstruačního cyklu včetně vlivu pohlavních hormonů na některé další systémy ženského organismu. Zabývá se rozlišením primární a sekundární dysmenorey a jejich patogenezí, zaměřuje se na bolest včetně jejího vztahu k menstruačnímu cyklu a zmiňuje i funkční poruchy pohybového systému u pacientek s dysmenoreou. Není opomenut význam diferenciální diagnostiky mezi primární a sekundární dysmenoreou. Poslední úsek teoretické části práce popisuje jednotlivé fyzioterapeutické metody a koncepty využitelné v terapii jak primární, tak dle možností i sekundární dysmenorey.
Poznatky z teoretické části jsou využity v praktická části práce, která obsahuje kazuistiku pacientky s primární dysmenoreou, včetně kineziologického rozboru, a její terapie za použití vybraných fyzioterapeutických metod.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The theme of this bachelor’s thesis is dysmenorrhea, one of a common problems in women. Physiology of the menstrual cycle and the effect of sex hormones on the female body, description and pathogenesis of primary and secondary dysmenorrhea, pain and its connection to the cycle are all included in the theoretical part as well as functional disorders of the musculoskeletal system typically found in patients suffering from dysmenorrhea. Theoretical part then stresses the importance of differential diagnosis between primary and secondary dysmenorrhea and is concluded by a summary of individual methods and concepts used in the therapy of both primary and, if possible, secondary dysmenorrhea.
Knowledge from the theoretical part is then used in the practical part: case report of a patient with primary dysmenorrhea which contains of kinesiological analysis and therapy using selected methods of physical therapy.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK