Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Visual attention to faces in intersexual and intrasexual selection
Název práce v češtině: Vizuální pozornost věnovaná obličejům v mezipohlavním a vnitropohlavním výběru
Název v anglickém jazyce: Visual attention to faces in intersexual and intrasexual selection
Klíčová slova: Výběr partnera; kompetice; percepce obličeje; atraktivita; dominance; schopnost obstát ve fyzické konfrontaci
Klíčová slova anglicky: Mate choice; competition; face perception; attractiveness; dominance; formidability
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra filosofie a dějin přírodních věd (31-107)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jitka Třebická Fialová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.10.2018
Datum zadání: 18.10.2018
Datum odevzdání elektronické podoby:19.10.2023
Datum proběhlé obhajoby: 13.12.2023
Oponenti: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
  Michael Stirratt, Ph.D.
 
 
Konzultanti: doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.
Mgr. Vít Třebický, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Při výběru partnera se může uplatňovat jak mezipohlavní výběr, v jehož rámci vznikají znaky přitažlivé pro opačné pohlaví a pravděpodobně odkazující k fitness jedince, tak vnitropohlavní výběr, kdy se vyvíjejí znaky odkazující ke konkurenceschopnosti. Jedinci tak nejen hodnotí atraktivitu potenciálních partnerů, ale odhadují i dominanci případných rivalů. Řada eye-trackingových studií ukazuje, že lidé jsou zvláště vnímaví k obličejům a je jim věnována zásadní vizuální pozornost. Lidé na základě rysů obličeje druhým spontánně přisuzují celou řadu charakteristik, jako je věk, pohlaví, ale například i atraktivita nebo dominance. V těchto úsudcích se lidé mezi sebou většinou shodují, ale ne vždy je jasné, jaké obličejové znaky při formování těchto jednotlivých úsudků hrají roli.
Podle předchozích studií hodnocení druhých ovlivňuje kontext (např. vnitro a mezipohlavní výběr), ve kterém lidé ostatní posuzují. V neposlední řadě se ukazuje, že na hodnocení druhých má vliv i řada charakteristik samotných hodnotitelů, jako např. pohlaví, partnerský status, partnerská spokojenost a vlastní mate-value (tj. hodnota na partnerském trhu).
Hlavním cílem práce je zjistit, zda se vizuální pozornost věnovaná rysům obličeje liší v závislosti na kontextu a inter-individuálních charakteristikách hodnotitelů. Proto budeme testovat, jaké obličejové znaky muži a ženy sledují při vnitro a mezipohlavním výběru, tedy když hodnotí atraktivitu potenciálních partnerů anebo dominanci potenciálních konkurentů, za použití metod eye-trackingu. Dále se zaměříme na to, jak vizuální pozornost a hodnocení daných charakteristik v různých kontextech ovlivňují charakteristiky hodnotitelů, jako je partnerský status, partnerská spokojenost a mate-value. Vliv inter-individuálních rozdílů budeme rovněž testovat v longitudinální studii, kdy budeme v dlouhodobé perspektivě sledovat případné změny v hodnocení a vizuální pozornosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In mate choice, intersexual selection, which is believed to lead to the development of attractive traits for opposite sex, which are proposed to cue an individual's quality, is of importance That is also true about intrasexual selection, which is believed to influence the development of traits relevant to competition. Individuals thus assess not only the attractiveness of potential partners but also the dominance of potential rivals. A number of eye-tracking studies show that people are especially attentive to faces, and they pay substantial visual attention to them. Based on facial features, people spontaneously attribute a number of characteristics to others, such as age and sex, but also attractiveness and dominance. In these judgements, there seems to be a high level of agreement across people, but it is not always clear which facial features play an important role in these judgements.
According to previous studies, the assessment of others can be influenced by context (e.g., intra- and intersexual selection). It also seems that a number of characteristics of the raters can influence the assessments, such as sex, relationship status, relationship satisfaction, and own mate-value (i.e., value on the partner market).
The main aim of this work is to inspect whether visual attention to facial features is affected by the context and inter-individual characteristics of the raters. Using the eye-tracking methods, we will investigate which facial features men and women look at in intra- and intersexual selection, that is, when they judge the attractiveness of potential partners or dominance of potential rivals. Further, we will inspect the influence of raters’ inter-individual characteristics, such as relationship status, satisfaction, and mate-value on potential differences in assessments and visual attention. In the subsequent longitudinal study, we will test the possible effect of changes in these characteristics on assessments and visual attention.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK