Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Magnetic nanoparticles with antibacterial properties: Synthesis, characterization and biological applications
Název práce v češtině: Magnetické nanočástice s antibakteriálními vlastnostmi: Syntéza, charakterizace a biologické použití
Název v anglickém jazyce: Magnetic nanoparticles with antibacterial properties: Synthesis, characterization and biological applications
Klíčová slova: Magnetické; nanočástice; polymer; antibakteriální vlastnosti
Klíčová slova anglicky: Magnetic; nanoparticles; polymer; antibacterial properties
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra fyzikální a makromol. chemie (31-260)
Vedoucí / školitel: Ing. Daniel Horák, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 08.10.2018
Datum zadání: 08.10.2018
Datum odevzdání elektronické podoby:18.03.2024
Datum proběhlé obhajoby: 26.04.2024
Oponenti: Mgr. Ing. Ondřej Kaman, Ph.D.
  prof. RNDr. Pavel Matějíček, Ph.D.
 
 
Zásady pro vypracování
Makromolekulární chemie II
Fyzikální chemie makromolekul
Fyzika polymerů
Předběžná náplň práce
Antibakteriální magnetické nanočástice, obvykle na bázi oxidů železa, budou připraveny různými postupy, např. srážením Fe(II) a Fe(III) solí v bázickém prostředí, popř. teplotním rozkladem organických prekurzorů železa. Aby částice byly stabilní ve vodných roztocích, ve kterých se částice používají, směrovatelné do specifických částí buněk a současně byly biokompatibilní, bude důležité povléci jejich povrch vhodnými funkčními činidly. Cílem této práce bude zakotvit či enkapsulovat antibakteriální činidla, např. kovové (Ag) nanočástice připravené redukčními metodami, popř. antibakteriální polymery, do magnetického nosiče, aby se staly nerozpustnými a koloidně stabilními, uchovaly si své vlastnosti a měly velký povrch přístupný pro interakce s bakteriemi. Dalším cílem práce bude důkladná fyzikálně-chemická a biologická charakterizace vyvinutých částic pomocí různých metod. Bude stanoven vztah mezi morfologií (tvar, velikost a šířka distribuce velikostí), složením, strukturou a funkčními vlastnostmi připravených core-shell částic a rozmanitými reakčními podmínkami. Připomínáme, že antibakteriální nanočástice jsou důležité pro zamezení výskytu patogenních bakterií odolných antibiotikům.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Antibacterial magnetic nanoparticles, typically based on iron oxides, will be prepared by various techniques, for example by precipitation of Fe(II) and Fe(III) salts in basic media, or thermal decomposition of Fe organic precursors. To render the particles with colloidal stability in aqueous solutions, in which the particles are used, targetability in specific cells and biocompatibility, it will be important to coat the particle surface with suitable functional agents. The aim is to anchor or encapsulate antibacterial agents, e.g., metallic (Ag) nanoparticles prepared by reductive methods, or antibacterial polymers, in a magnetic carrier to make them insoluble and colloidally stable, retain their properties, and offer high surface area available for interactions with bacteria. Another aim of the work is thorough physico-chemical and biological characterization of the developed particles by a range of methods. Relation between the morphology (shape, size and particle size distribution), composition, structure and functional properties of prepared core-shell particles and various reaction conditions will be determined. Let us to note that the antibacterial nanoparticles are important for prevention of dissemination of pathogenic bacteria, which are resistant to antibiotics.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK