Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Polsko ve zpravodajství ČTK a ČT na příkladu vládních reforem v letech 2015-2018
Název práce v češtině: Polsko ve zpravodajství ČTK a ČT na příkladu vládních reforem v letech 2015-2018
Název v anglickém jazyce: Poland in the news of the Czech News Agency and the Czech Television with the focus on governmental reforms in 2015 - 2018
Klíčová slova: Polsko, Česká tisková kancelář, Česká televize, zahraniční zpravodajství, zahraniční zpravodaj, vládní reformy, potraty, média, soudy
Klíčová slova anglicky: Poland, Czech News Agency, Czech Television, Foreign News Service, Foreign Correspondent, Governmental Reforms, Abortions, Media, Courts
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Ludmila Trunečková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 08.08.2018
Datum zadání: 08.08.2018
Datum a čas obhajoby: 19.06.2019 09:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H110, Hollar - místn. č. 110
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2019
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2019
Oponenti: PhDr. Mgr. Martin Lokšík
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
CABADA, Ladislav. Nové demokracie střední a východní Evropy: komparace politických systémů. Praha: Oeconomica, 2008. ISBN 978-80-245-1388-1.
Jedná se o publikaci, která vychází v řadě “Komparace politických systémů”. Jednotlivé kapitoly se věnují politickým systémům států středovýchodní a jihovýchodní Evropy (nechybí kapitola o Polsku). Nově jsou v knize rovněž kapitoly věnující se pobaltským zemím.

FIALA, Petr a Ryszard HERBUT. Středoevropské systémy politických stran: Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2003. ISBN 80-210-3091-7.
Kniha analyzuje vývoj stranických systémů v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku v letech 1989 až 2002. Tyto země Visegrádu procházely politickou transformací. Autor popisuje vývoj procesu
v jednotlivých zemích, dále se zabývá stabilitou systému politických stran. Jsou naznačeny i perspektivy stranických systémů v širších evropských souvislostech.

KUBÁT, Michal. Demokracie v Polsku. Praha: Slon, 2005. Politické systémy. ISBN 80-864-2946-6.
Publikace shrnuje přechod od socialistického státu k parlamentní demokracii. Nechybí popis vývoje jednotlivých institucí, ústavy, soudnictví, nejvyšších státních orgánů, volebního systému. Část knihy je věnována pozici politického systému Polska v rámci EU. Kubát zároveň vyhodnocuje, zda byl proces demokratizace Polska po roce 1989 úspěšný.

OSVALDOVÁ, Barbora a kol. Zpravodajství v médiích. 2., upr. vyd. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1899-9.
Kniha se zabývá tématem zpravodajství a pokrývá jeho oblasti. Věnuje se psané, agenturní, audiovizuální žurnalistice, fotožurnalistice a produkci nových médií. Publikace poskytuje i informace o jazyku zpráv
a zpravodajství.

ŠMÍD, Milan a Ludmila TRUNEČKOVÁ. Novinář a jeho zdroje v digitální éře. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1661-2.
Publikace se zabývá vývojem nových technologií a jejich dopadem na metody žurnalistické práce. První část přináší poznatky z oblasti informací dostupných online a nabízí přehled online zdrojů, pozornost je věnována i internetovým vyhledávačům. Druhá část popisuje tiskovou agenturu jako zdroj zpráv pro novináře a média. Nechybí popis transformace domácí tiskové kanceláře po roce 1989 a její přizpůsobování se podmínkám dnešní doby digitálních médií a multimédií.

TRAMPOTA, Tomáš a Martina VOJTĚCHOVSKÁ. Metody výzkumu médií. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-683-4.
Kniha seznamuje s metodami užívanými při výzkumu médií. Popisuje jak zásady komerčního, tak akademického výzkumu. Jednotlivé metody jsou vysvětleny na praktických příkladech z českých médií.

TRAMPOTA, Tomáš. Zpravodajství. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-736-7096-8.
Kniha popisuje zpravodajství jako sociální fenomén, poskytuje základní teorie zvtahující se k produkci zpráv. Seznamuje s teoretickými koncepty vlivu zpravodajství na společnost. Dále přibližuje klasické koncepty mediálních studií (gatekeeping, agenda setting, news values). Nechybí informace
o zpravodajství médií v Česku. Publikace zároveň nabízí srovnání komerčních a nekomerčních médií, konkrétně jejich kvality a zpravodajského pokrytí událostí.

TRUNEČKOVÁ, Ludmila. Tiskové agentury. Praha: Karolinum, 1997. ISBN 80-718-4459-4.
Publikace Tiskové agentury se věnuje vývoji a podstatě činnosti tiskových agentur. V první části poskytuje obecnou charakteristiku zpravodajských tiskových agentur. Druhá část publikace se zaměřuje na domácí tiskové agentury, na transformaci a vznik veřejnoprávní ČTK, dále vstupu zahraničních agentur na domácí trh.

Předběžná náplň práce
Diplomová práce bude analyzovat zpravodajské obsahy České tiskové kanceláře a Událostí České televize (jako dvou institucí veřejné služby) týkající se reforem polské konzervativní vlády v letech 2015 až 2018. Teoretická část bude zaměřena na popis teoretických koncepcí, obou srovnávaných subjektů (ČTK a ČT) a zejména pak jejich zahraničního zpravodajství. Jedna z kapitol se bude zabývat Polskem –nastíní situaci v zemi po volbách v roce 2015 – přiblíží výsledky voleb, současnou podobu vlády a jí provedené reformy a plánované změny. Podrobněji budou popsány vybrané reformy, které budou zároveň předmětem analýzy v praktické části práce. V té budou využity kvantitativní i kvalitativní metody analýzy. Práce bude zkoumat, v jaké míře se obě redakce polským reformám věnovaly, jakou důležitost informování o reformách přikládaly, o čem a z jakých zdrojů obě redakce informovaly a zda se lišil jejich obsah v důsledku přítomnosti stálého zpravodaje České televize v Polsku, kterého agentura na místě nemá.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis will analyse news coverage of some of the most important reforms conducted by the Polish conservative government. It will focus on public media services: Czech News Agency and the main news, Události, of the Czech Television, and the time period of years 2015 – 2018. The work will consist of two parts. Theoretical part will zero in on the description of theoretical concepts, general description of mentioned public media services and their foreign news coverage. Separate chapter will concentrate on Poland – especially the contemporary situation in the country since 2015 – the results of the last elections, current government and its reforms and intended changes. Chosen governmental reforms will be described in detail and they will be the bases of Author’s analysis. The practical part will describe in detail results of both quantitative and qualitative methods picked for this work. It will be researched how often the chosen newsrooms were informing about the above mentioned reforms, what priority did they give them, about what and from which sources they took the information and if the content of their news coverage differed from one another because of the presence of a foreign correspondent of the Czech Television in Poland (Czech News Agency doesn´t have any on the spot).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK