Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Imunologické rysy karcinomu jícnu a jejich vliv na prognózu a terapii
Název práce v češtině: Imunologické rysy karcinomu jícnu a jejich vliv na prognózu a terapii
Název v anglickém jazyce: Immunological features of esophageal carcinoma in prognosis and therapy
Klíčová slova: karcinom jícnu, imunoterapie, tumor infiltrující lymfocyty (TIL), receptory smrti.
Klíčová slova anglicky: esophageal carcinoma, immunotherapy, tumor-infiltrating lymphocytes (TIL), death receptors.
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: III. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol (11-00680)
Vedoucí / školitel: prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.10.2017
Datum zadání: 31.10.2017
Datum a čas obhajoby: 19.10.2023 09:00
Místo konání obhajoby: I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN
Datum odevzdání elektronické podoby:23.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 19.10.2023
Předmět: Obhajoba dizertační práce (B90002)
Oponenti: doc. MUDr. Radek Vrba, Ph.D.
  prof. MUDr. Ilja Stříž, CSc.
 
 
Konzultanti: doc. MUDr. Zuzana Ozaniak Střížová, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Karcinom jícnu patří mezi malignity gastrointestinálního traktu s nejhorší prognózou. Současné možnosti léčby, zahrnující chirurgickou resekci, chemoterapii, radioterapii nebo kombinaci těchto způsobů, mají nízkou účinnost a pětileté přežívání se u pacientů s rakovinou jícnu pohybuje pouze okolo 10 až 15%. Imunoterapie se jako samostatná terapeutická modalita dostala v poslední dekádě do popředí léčby řady solidních tumorů.Úspěch imunoterapeutických přístupů však závisí nejen na infiltraci nádorového mikroprostředí imunitními buňkami, ale též na fenotypu těchto infiltrujících buněk. Vícečetné studie prokázaly, že přítomnost tumor-infiltrujících lymfocytů (tumor-infiltrating lymphocytes - TILs) v prostředí nádoru má významný dopad na klinický průběh onemocnění a souvisí též s rizikovými faktory pro rozvoj onemocnění. Tumor infiltrující lymfocyty se tak staly nejen významným prognostickým markerem, ale našly uplatnění i v terapii, a to především jako zdroj buněk pro adoptivní buněčnou imunoterapii (adoptive cell immunotherapy – ACI, adoptive cell transfer - ACT). ACI je léčebná metoda založená na izolaci periferních či tumor-infiltrujících lymfocytů od konkrétního pacienta. Tyto buňky jsou následně in vitro modifikovány, extenzivně a nespecificky expandovány v kultuře pomocí různých technik a následně podány pacientovi formou vakcíny. Účinnost ACI na bázi TIL je však často limitována špatným průnikem přenesených buněk do prostředí nádoru a ztrátou cytotoxicity namnožených buněk. Hlavním cílem současných studií je tedy snaha o překonání těchto limitací. Selektivní expanze buněk s vysokou migrační a cytotoxickou kapacitou může přinést nový pohled na adoptivní buněčnou imunoterapii karcinomu jícnu. Pro vývoj moderních imunoterapeutických protokolů je tedy nezbytné pochopit komplexitu interakcí mezi nádorovými a imunitními buňkami. Tumor infiltrující lymfocyty v karcinomu jícnu a jejich úloha v léčbě a prognóze není zdaleka objasněna. Je nezbytné identifikovat a správně definovat nejvhodnější TIL populaci pro ACI. Cílem tohoto projektu je zhodnotit imunologické rysy tumor-infiltrujících lymfocytů získaných z nádorové tkáně pacientů během chirurgické resekce. Získaná data budou analyzována a porovnána s klinickými a histopatologickými daty pacientů. Výsledky navrhovaného projektu mohou přispět k pochopení zásadní role imunitních buněk infiltrujících karcinom jícnu a také pomohou definovat optimální zdroj buněk pro adoptivní buněčnou imunoterapii karcinomu jícnu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Esophageal carcinoma (EC) is one of the most lethal gastrointestinal malignancies. The current treatment options, including surgery, chemotherapy, radiotherapy or combination of these modalities, have low efficacy and the overall survival for patients with esophageal cancer remains only around 10 - 15%. Immunotherapy has led to a major breakthrough in a number of solid tumors. However, the efficacy of different immunotherapeutic approaches depends on the diversity of phenotypic patterns of the infiltrating immune cells. It has been established, by multiple studies, that tumor-infiltrating lymphocytes (TILs) are associated with clinical and histopathologic risk factors in various cancers. TILs may, therefore, serve as a valuable prognostic factor. Moreover, TILs also present a unique source material for adoptive cell transfer (ACT). ACT is a particular form of cell-based anticancer immunotherapy, where TILs are isolated from the tumor, consequently enriched in vitro with tumor-specific lymphocytes, extensively expanded and transferred back to the patient. The efficacy of the TIL-based ACT however, is often compromised by poor trafficking of the transferred cells to the tumor site and by the loss of cytotoxicity of the expanded cells. Overcoming these limitations must be particularly taken into account. Selective expansion of only those cells, that exhibit the optimal cytotoxic and migratory phenotypic patterns may bring a new insight into the adoptive cell immunotherapy of EC. For the development of novel protocols for ACT it is therefore necessary to understand the complexity of tumor-immune interplay. The immune microenvironment of EC and its role in prognosis and therapy if still far from being understood. Furthermore, the optimal TIL populations to be expanded need to be specifically searched for. The aim of the study is to evaluate immunological features of tumor infiltrating lymphocytes in surgically resected tumor samples from patients with EC. The obtained data will be collected and correlated with clinical and histopathological features of the patients. Results of the proposed project may contribute to the understanding of the essential role of immune cell infiltrates within the EC and defining the optimal source material for ACT of EC.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK