Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv žíhání na vlastnosti antiferomagnetických spintronických pamětí
Název práce v češtině: Vliv žíhání na vlastnosti antiferomagnetických spintronických pamětí
Název v anglickém jazyce: Role of annealing on properties of antiferromagnetic spintronic memories
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: projekt
Jazyk práce:
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Petr Němec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.11.2017
Datum zadání: 09.10.2018
Zásady pro vypracování
Konzultant: Mgr. Kamil Olejník, PhD. (olejnik@fzu.cz), FZÚ AV ČR

Spintronika je obor využívající spinu elektronů ke zpracování, přenosu a záznamu informace. Naprostá většina výzkumu tohoto oboru se doposud soustředila na využití feromagnetů, jejichž moment je možné ovládat vnějším magnetickým polem. Novinkou je loňský objev možnosti použití antiferomagnetických materialu pro elektricky ovládané paměti [1]. Tento posun nastal díky využití kvantově mechanického jevu spin-orbitalní interakce, která umožňuje efektivně ovládat zdánlivě nedotknutelné vykompenzované magnetické momenty antiferomagnetu s vhodnou krystalovou strukturou, jakou má např. tetragonální CuMnAs.
Přestože celkový magnetický moment antiferomagnetu je nulový, orientaci vykompenzovaných momentů lze využít k uložení informace. Paměťová buňka je v tomto případě tvořena litografickou strukturou, ve které silné elektrické pulsy zapisují informaci – tj. otáčí orientaci momentů antiferomagnetu. Tuto informaci lze následně přečíst pomocí anizotropní magnetorezistence, což je změna elektrického odporu v závislosti na tom, zda jsou magnetizace podmříží kolmo, nebo podél směru slabého čtecího elektrického proudu. Antiferomagnetické paměti oproti tradičním feromagnetickým slibují několik výhod, jako je lepší stabilita nebo vyšší rychlost zápisu informace [2].
Cílem projektu je studium účinků žíhání na transportní vlastnosti epitaxních vrstev antiferomagnetu CuMnAs a na spintronickou funkci paměťových struktur vyrobených z těchto vrstev. Řešení tohoto projektu bude probíhat v rámci aktivit Laboratoře OptoSpintroniky, což je společné pracoviště MFF UK a FZU AV ČR.
Seznam odborné literatury
1. P. Wadley a kol., Science 351, 587-590 (2016)
2. K. Olejnik a kol., Nature Communications (2017), DOI: 10.1038/ncomms15434

Předběžná náplň práce
http://physics.mff.cuni.cz/kchfo/ooe/informace-pro-studenty
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK