Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vztah britské vlády k regionálním vládním orgánům ve Skotsku a Walesu po roce 1998
Název práce v češtině: Vztah britské vlády k regionálním vládním orgánům ve Skotsku a Walesu po roce 1998
Název v anglickém jazyce: British Government relations with territorial offices in Scotland and Wales after 1998
Klíčová slova: devoluce, Velká Británie, Skotsko, Wales, Scotland Office, Wales Office, britská vláda, regionální vládní orgány, decentralizace
Klíčová slova anglicky: devolution, Great Britain, Scotland, Wales, Scotland Office, Wales Office, UK government, government territorial offices, decentralization
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.02.2017
Datum zadání: 06.06.2017
Datum a čas obhajoby: 09.09.2019 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2019
Oponenti: PhDr. Petr Jüptner, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Práce se zaměří na analýzu institucionálních vztahů mezi britskou vládou a devolučními institucemi ve Skotsku a Walesu. Cílem práce bude zmapovat nastavení a kompetence Scotland Office a Wales Office a zařadit je interpretačně do kontextu devoluce.

Téma devoluce ve Spojeném království je tématem novodobým a také aktuálním. Za dvacet let od svého oficiálního započetí se politická sféra spojená s devolucí velmi proměnila a paradoxně i utichly kritické hlasy ohledně přínosu samotné devoluce. Nejedná se ale o fenomén již ukončený, ba právě naopak, má stále co nabídnout, ať už na poli domácím či zahraničním - lze díky jeho vývoji odhadnou vývoj v dalších evropských zemích, které k "devoluci" přistoupily a poučit se z něj.

I přes velké množství výzkumů na toto téma nám devoluce stále otevírá možnosti, jak se k její interpretaci postavit - můžeme na ni nahlížet jako na reformu zdola nahoru, jak činí většina autorů o této problematice, či jako na reformu shora dolu, jak na ni bude nahlížet tato práce a bude se snažit ukázat, že právě o takovouto reformu šlo, aniž by byla britská vláda ve větší míře ovlivněna periferními faktory, ale naopak sledovala své vlastní zájmy. Tato práce se snaží ukázat, že motivy k devolučnímu procesu leží v centru, tedy v Londýně, a že tlaky z devolučních území jsou při rozhodování až na druhém místě. Práce zároveň nastiňuje jednotlivé faktory devoluce, které motivovaly Londýn ke změnám v keltském pásu.

Jedná se o případovou studii, kdy případem je samotné období devoluce od roku 1997 do začátku roku 2017. Případ je zkoumán na základě pěti proměnných faktorů - politického, sociálního, kulturního, národnostního a ekonomického, v diachronní rovině. Tyto proměnné vycházejí z období změn devolučních zákonů mezi lety 1979 až 1998 a jsou profilovány na základě vztahu centra k periferiím. Práce se snaží ukázat, že právě tyto faktory měly na devoluci hlavní vliv, a že tlaky z devolučních území Skotska a Walesu na ni měly vliv minimální.

Hodnoty proměnných faktorů jsou dále přiblíženy v kvalitativních pojmech, které mají vést k ověření hypotézy práce. Tento rozbor procesu má identifikovat hlavní příčiny motivů devoluce. Základním předpokladem je rozdílnost rozdělení kompetencí, které vychází ze sledování vlastních zájmů. Na tomto základě je poté skrze motivy utvořen proces devoluce.

Seznam odborné literatury
devoluční zákony Skotska (1978, 1998, 2012, 2016) a Walesu (1978, 1998, 2006, 2014, 2017)

BOGDANOR, Vernon. Devolution in the United Kingdom. Devolution in the United Kingdom / Vernon Bogdanor. 1999, 342 s. ISBN 0192893106.

CHANDLER, J. A. Local government today. Local government today / James Chandler. 2009. ISBN 9780719076954.

DEACON, Russell. Devolution in the United Kingdom. Devolution in the United Kingdom / Russell Deacon and Alan Sandry. 2007. ISBN 9780748624164.

GALLE, Brian D.; LEAHY, Joseph Kieran. Laboratories of democracy? Policy innovation in decentralized governments. 2009.

MITCHELL, James. Governing Scotland: the invention of administrative devolution. Governing Scotland: the invention of administrative devolution / James Mitchell, Department of Government University of Strathclyde, Glasgow UK. 2003. ISBN 0333743237.

MORGAN, Kenneth O. Revolution to devolution: reflections on Welsh democracy. Revolution to devolution: reflections on Welsh democracy / Kenneth O. Morgan. 2014. ISBN 9781783160877.

TAYLOR, Bridget; THOMSON, Katarina (ed.). Scotland and Wales: nations again?. University of Wales Press, 1999
Předběžná náplň práce
Devoluce oficiálně započala v roce 1998, kdy byly vydány první devoluční zákony od referend z roku předchozího. Navázala tak na snahu z 70. let 20. století, kdy byla uskutečněna první devoluční referenda a uveřejněny devoluční zákony, které ale bohužel nebyly kvůli negativnímu výsledku referend uskutečněny. V průběhu dvaceti let labouristická vláda přetvořila původní devoluční návrhy a rozdělila tak kompetence směrem ke Skotsku a Walesu zcela diametrálně, na rozdíl od původních devolučních zákonů, kde byly víceméně podobné. Tato změna je často připisována velkému tlaku z devolučních administrativ, práce se ale snaží ukázat, že změna přišla z centra, které je hybatelem devoluce a tlak z periferií byl až druhotným. Stejně tak tomu bylo od zahájení devoluce v 90. letech 20. století.

Otázkou tedy je, jaké zájmy sleduje britská vláda a jak skrze ně upravuje podobu devolučního procesu? Který faktor je nejsilnějším a nejvíce model devoluce ovlivňuje? Uplatňují se tyto faktory v časovém horizontu stejně, nebo se v čase proměňují?

Na začátku práce se zaměřím na historického pozadí devoluce a periodizaci. V hlavních částech práce se zaměřím na zkoumání nastavení pravomocí devolučním administrativ, respektive na jejich rozdílnost a proč k takovému posunu došlo. Právě motivy těchto změn budou vymezujícími faktory. Poté se budu zabývat samotným výzkumem a ověřením výzkumné otázky v období po roce 1998, kdy byla devoluce aplikována. Období zkoumání budou rozdělena do dvou celků.

Práce si klade za cíl ověřit, nebo vyvrátit hypotézu, že devoluce ve Spojeném království byla reformou provedenou shora dolů nikoli naopak, tedy že britská vláda provedla reformu nezávisle na možných faktorech vyvstávajících z devolučních území. Dále si klade za cíl zodpovědět dílčí otázky, a to skrze vymezené faktory devoluce vzhledem z centra k periferiím, tedy devolučním administrativám ve Skotsku a Walesu. Výzkumnou otázkou této práce je: "Jedná se v případě Skotska a Walesu o devoluci řízenou primárně z centra?" Při této výzkumné otázce vycházím z hypotézy, že primární motivy a rozhodnutí byla uskutečněna v Londýně a že tyto motivy byly dále aplikovány směrem k periferiím. Tento vztah zkoumá od roku 1997, kdy byla vypsána devoluční referenda, do začátku roku 2017, kdy byl vydán, zatím, poslední devoluční zákon pro Wales, ve kterém došlo ke značnému posunu.

Výchozí tezí práce je, že devoluce vychází primárně z centra, tedy je uskutečňována na základě ponuky Londýna. Dále, že nejsilnějším faktorem je faktor politický, tedy snaha o udržení a posílení unie a snaha předcházet možnosti federalizace a zeslabení unie samotné. Na tomto základě operuje práce s politickým faktorem jako možností posílení celé unie.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK