Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv intra- a inter-specifických faktorů na sílu plant-soil feedbacku a jeho role při rostlinných invazích
Název práce v češtině: Vliv intra- a inter-specifických faktorů na sílu plant-soil feedbacku a jeho role při rostlinných invazích
Název v anglickém jazyce: The effect of intra- and inter-specific factors on strength of plant-soil feedback and its role in plant invasions
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra botaniky (31-120)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Zuzana Münzbergová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.11.2016
Datum zadání: 15.11.2016
Předběžná náplň práce
Anotace:
Cílem mé diplomové práce je určit povahu zpětné vazby u modelové rostliny, v České republice rozšířeného neofytu, Epilobium ciliatum spp. adenocaulon a výsledek srovnat s hypotézou o převládajícím pozitivním plant-soil feedbacku u invazivních druhů v nově invadovaných areálech. V rámci této části se zaměřím i na vnitrodruhovou variabilitu této zpětné vazby u tří testovaných populací a to jak intraspecifickou zpětnou vazbu, tak interspecifickou v interakci s druhem Juncus effusus.
V druhé části budu zkoumat, jak se intenzita zpětné vazby liší mezi půdou kultivovanou jedním nebo směsí druhů. Na tuto část bude částečně navázán poslední experiment, kde se budu ptát, jaký vliv mají různě kultivované půdy na výslednou podobu mezidruhové kompetice.
Diplomová práce si klade za cíl získat nové poznatky o chování tohoto invazivního druhu a rozšířit tak znalosti o mezidruhových a vnitrodruhových mechanismech, které výslednou podobu plant-soil feedbacku ovlivňují.

Otázky:
1) Liší se síla plant-soil feedbacku mezi genotypy různých populací jednoho druhu? Lze na základě existence plant-soil feedbacku vysvětlit úspěch invazivního druhu Epilobium ciliatum spp. adenocaulon?
2) Ovlivňuje vnitrodruhová variabilita sílu mezidruhového plant-soil feedbacku?
3) Liší se zpětná vazba mezi půdami kultivovanými jedním nebo větším počtem druhů?
4) Ovlivňuje různě kultivovaná půda výslednou podobu kompetice?
Metodika:
Pro svoji práci jsem si vybrala velmi rozšířený neofyt, vrbovku žláznatou (Epilobium ciliatum spp. adenocaulon). Tento druh byl vybrán pro jeho dobrou schopnost se šířit a invadovat nová území, z čehož vyplývá i jeho snadná dostupnost. Jako druhý modelový druh, který v experimentu bude sloužit jako cílový druh, byla vybrána sítina rozkladitá (Juncus effusus). Sítinu jsem vybrala do experimentu proto, že ji můžeme nalézt v rostlinných společenstvích dohromady s vrbovkou žláznatou, a je tedy pravděpodobné, že v přirozeném společenstvu na sebe navzájem působí svými zpětnými vazbami.
Povahu a faktory ovlivňující zpětnou vazbu budu zkoumat pomocí dvoufázového kultivačního pokusu. V první fázi nechám v nijak nepozměněné půdě růst jednu nebo více rostlin (dle povahy experimentu), ve které následně dojde ke změnám v její abiotické a biotické složce. Ve druhé fázi do takto kultivované půdy vyseji stejný nebo jiný druh a pro kontrolu ho vyseji i do půdy nijak nekultivované. První a druhá fáze budou trvat stejně dlouhou dobu. Po uplynutí potřebné doby rostliny sklidím, usuším a zvážím. Zváženou biomasu budu porovnávat podle povahy experimentu jak v rámci jednoho druhu, tak i mezi druhy. Jako jejich kontrola bude sloužit biomasa z neovlivněných půd.

Financování projektu je aktuálně zajištěno z prostředků školitele. Současně byl podán návrh na projekt GAUK.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK