Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vliv požáru na vegetaci vřesovišť na dopadových plochách v CHKO Brdy
Název práce v češtině: Vliv požáru na vegetaci vřesovišť na dopadových plochách v CHKO Brdy
Název v anglickém jazyce: Influence of fire disturbance on the heathland vegetation in the Protected Landscape Area Brdy.
Klíčová slova: vřesoviště, řízené vypalování, disturbance, požár, Brdy
Klíčová slova anglicky: heathland, prescribed burning, disturbance, wildfire, Brdy moutains
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra botaniky (31-120)
Vedoucí / školitel: Mgr. Martin Adámek, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Karolína Pánková - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.11.2016
Datum zadání: 03.01.2017
Datum odevzdání elektronické podoby:12.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 03.09.2019
Oponenti: Mgr. Martina Fabšičová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Vřesoviště jakožto nápadný krajinný prvek mají těžiště svého výskytu v západní Evropě. V našich podmínkách se vyskytují poměrně vzácně a bývají obvykle maloplošné. Jedná se převážně o sekundární vegetaci lesních stanovišť. Na dopadových plochách bývalého vojenského prostoru Brdy (dnešní CHKO) se vlivem odlesnění s následným dlouholetým působením požárů a mechanického narušování půdy během vojenských cvičení vyvinula vřesoviště unikátního rozsahu. Po ukončení vojenského výcviku bez vhodného managementu však hrozí postupný zánik těchto stanovišť vlivem zarůstání náletovými dřevinami, hromaděním opadu bránícímu uchycení semenáčků vřesu a odumíráním přestárlých keříků vřesu. Zejména v zahraničí je za jedno z vhodných opatření pro zachování těchto biotopů považován požárový management. Správa CHKO ve spolupráci s HZS Plzeňského kraje proto na jaře roku 2016 provedla z experimentálních důvodů řízené vypálení 0.5 ha plochy vřesoviště na bývalé dopadové ploše Jordán.
Cílem této diplomové práce bude zjistit vliv požárů na vegetaci dopadových ploch s důrazem na vitalitu populace vřesu obecného. Terénní část práce bude obnášet sledování druhového složení vegetace (včetně mechorostů a lišejníků) a vitality populace vřesu vzhledem k době, která uplynula od posledního požáru, s využitím archivní evidence požárů na dopadových plochách v kombinaci s analýzou dobových leteckých snímků. Dále bude po několik let podrobně sledován vývoj vřesoviště po experimentálním vypálení části dopadové plochy Jordán. Laboratorní část práce bude zaměřena na výzkum schopnosti klíčení semen vřesu (popř. i jiných druhů) na různých typech substrátu a v reakci na přítomnost produktů hoření (kouř, žár, popel). Od tohoto výzkumu očekáváme zjištění, jaký má řízené vypalování vliv na druhové složení a diverzitu vřesovišť, nakolik je vhodné pro udržení tohoto biotopu v naší krajině a jaký je ideální časový interval a severita řízených požárů pro udržení vitální populace vřesu s ohledem na zachování druhové rozmanitosti stanoviště. Výsledky této práce budou využity správou CHKO Brdy pro plánování managementových opatření.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK