Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nové formy reportážní zprávy v televizním zpravodajství
Název práce v češtině: Nové formy reportážní zprávy v televizním zpravodajství
Název v anglickém jazyce: New Forms of Reporting in the TV News
Klíčová slova: televize, zpravodajství, reportáž, Prima, Nova, Česká televize, Barrandov
Klíčová slova anglicky: television, news coverage, news reporting, Prima, Nova, Česká televize, Barrandov
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Martin Lokšík
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.06.2016
Datum zadání: 29.06.2016
Datum a čas obhajoby: 21.06.2017 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6, H011, Hollar - místn. č. 011
Datum odevzdání elektronické podoby:19.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2017
Oponenti: Mgr. František Géla
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Boyd, Andrew a kol. Broadcast Journalism. Techniques of Radio & Television News. Focal Press, 2008. 377 s. ISBN 978-0-240-81024-9

Carroll, Victoria McCullough. Writing News or Television. Style and Format. Iowa State University Press, 1997. ISBN 0-8138-2533-4.

Lanson, Jerry a Barbara Croll Fought. News in a New Century. Reporting in an Age of Converging Media. Pine Forge Press, 1999. ISBN 0-7619-8506-9.

Mayeux, Peter E. Broadcast News. Writing & Reporting. McGraw-Hill, 1996. ISBN 0-697-20151-1.

Osvaldová, Barbora a kol. Zpravodajství v médiích. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1899-9.

White, Ted a Frank Barnas. Broadcast News. Writing, Reporting, and Producing. Focal Press, 2010. 322 s. ISBN 978-0-240-81183-3
Předběžná náplň práce
Předložená práce se věnuje způsobu zpracování televizních zpravodajských příspěvků v případě čtyř celorepublikových televizních stanic. Na základě vlastního pozorování se snaží postihnout hlavní vývojové tendence v oblasti televizního zpravodajství. Podává přehled o zpravodajské rutině tak, jak je znázorněna v odborných publikacích a dodává i výsledky vlastního autorčina pozorování. Práce se skládá ze dvou částí: teoretické a praktické. První oddíl se nejprve věnuje základním součastem zpravodajství obecně, následuje detailnější pohled do zpravodajství televizního. Na závěr první části budou nastíněny vývojové trendy v televizním zpravodajství, a to v rámci vizuální a audiální složky a rovněž role reportéra v příspěvcích. Zohledněn přitom bude jak verbální projev, čili lingvistické pojetí příspěvků a vyjadřování reportérů a moderátorů, tak i stránka neverbální, čili význam reportéra jako takového a jeho úloha v rámci příspěvku. Praktická část se pak bude věnovat analýzám vybraných zpravodajských příspěvků. Opře se přitom o poznatky, získané v teoretické části, a analýza tak bude postupovat podle výše uvedených kritérií. Na základě těchto analýz se pak práce pokusí znázornit, jakým způsobem televize zpracovávají a následně zprostředkovávají události divákovi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Following thesis deals with the question of how the four main television channels in the Czech Republic process and create news. Based on her own observation, the author has tried to find and describe the main tendencies in the field of the television news reporting. The thesis thus gives a general overview of the newsmaking routine according to the specialized literature, but also provides the reader with the results of those observations. The work consists of two parts: the theoretical and practical. The first part starts with the basic components of the news reporting, followed by a more detailed description of the television part. The last part of the theory includes the development trends in the television news and deals with the visual and audial components of the news as well as the role of the reporter in it. The latter includes the verbal as well as non-verbal communication, i.e. linguistics of the news and means of expression of the reporters and news anchors as well as the importance of the reporter and the part he plays in the news. The practical part analyzes given pieces of news, using the information provided in the previous part; the analysis is thus based on the above stated criteria. These analyses should then help to describe the way television works with the news and subsequently mediates it to the viewer.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK