Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kovem pasivované křemíkové povrchy pro molekulární elektroniku – studium interakcí molekul s povrchem pomocí tunelového mikroskopu (STM)
Název práce v češtině: Kovem pasivované křemíkové povrchy pro molekulární elektroniku – studium interakcí molekul s povrchem pomocí tunelového mikroskopu (STM)
Název v anglickém jazyce: Metal passivated semiconductor surfaces for molecular electronics – study of interaction of single molecules with the surface usin scanning tunneling microscope (STM)
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
1) Detailní seznámení se s metodou STM.
2) Zvládnutí depozice vybraného druhu molekul.
3) Charakterizace deponovaných struktur pomocí STM.
4) Vyhodnocení experiment.
Seznam odborné literatury
1. B. Voigtlaender: Atomic Force Microscopy and Scanning Tunneling Microscopy, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2015.
2. Methods of experimental physics: Scanning tunneling microscopy, ed.by J.A.Stroscio,W.J.Kaiser, Academic Press Ltd.,1993.
3. Aktuální dostupná časopisecká literatura.
Předběžná náplň práce
Organické molekuly jsou používány pro vytváření organických polovodivých vrstev v OLED diodách, FET tranzistorech i solárních článcích. Pro integraci organických polovodičů do současné polovodičové technologie je stále intenzivněji studována problematika uspořádaného růstu organických molekul na upravených/pasivovaných polovodičových površích. Velmi zajimavé jsou pokusy o samovolný růst molekulárních drátů a organických sítí. Pro tyto účely je důležité mít možnost zkoumat lokálně vlastnosti jednotlivých molekul, měnit jejich nábojový stav a charakterizovat transport náboje molekulou. Nezastupitelnou roli v této oblasti sehrávají lokální techniky jako STM a AFM, které umožňují nejen atomární zobrazení zkoumaných molekul a charakterizaci jejich elektronických vlastností, ale umožňují i manipulace s jednotlivými atomy a molekulami.

Cílem práce je definovaná depozice vybraných molekul (ftalocyaniny a porfyriny) na kovem pasivovaný povrch křemíku (In/Sn-Si(111)) a následná charakterizace vzniklých molekulárních struktur pomocí tunelové mikroskopie, zahrnující rovněž studium vzájemným interakcí molekul a reakci molekul na přítomnost hrotu STM.

http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=243
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=243
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK