IPS FSV UK, U kříže 8/661 158 00 Praha 5 – Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:
13.05.2016
Datum proběhlé obhajoby:
22.06.2016
Oponenti:
Mgr. Viera Martinková, Ph.D.
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Halonen, Tarja. United Nation's Role in Global Challenges. Presidents, 2003., Jakobson, Max. Finland in the New Europe. Westport, CT: Praeger, 1998., Jutikkala, Eino, Lenka Fárová, and Kauko Pirinen. Dějiny Finska. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové Noviny, 2001., Kuusisto, Allan Andrew. Paasikivi Line in Finland's Foreign Policy. Western Political Quarterly, 1959., Merikallio, Katri, and Tapani Ruokanen. The Mediator: A Biography of Martti Ahtisaari. Hurst, 2015., Procházková, Petra. "Od Majdanu K Boji Na život a Na Smrt. Ukrajinská Krize
Očima Petry Procházkové." Lidovky.cz. December 27, 2014. http://www.lidovky.cz/od-majdanu-k-boji-na-zivot-a-na-smrt-ukrajinska-krize- ocima-petry-prochazkove-1s5-/zpravy- svet.aspx?c=A141222_161910_ln_zahranici_msl.
Předběžná náplň práce
Finsko je nyní prosperující severní zemí, členem Evropské Unie, podporující vztahy Evropské Unie s Ruskem a jednou z nejvyspělejších ekonomik světa. Finsko má unikátní roli v udržování přátelských vztahů s Ruskem a proto lze předpokládat, že Finsko nebude usilovat o členství v NATO, protože by Rusko mohlo nabýt pocitu ohrožení. Krize na Ukrajině změnila pohled mnoha lidí na Ruskou zahraniční politiku a donutila veřejnost, politiky a okolní státy obecně uvažovat čeho je Rusko schopné a jestli by mělo být vnímáno jako hrozba. Kvůli krizi na Ukrajině se názory ve Finsku mění a rozvíjí a členství NATO je vnímáno z jiné perspektivy než dříve a celkově ceněná politika neutrality je přehodnocována. A právě touto problematikou se hodlám ve své práci zaobírat. Popíšu změny ve veřejném mínění na téma členství v NATO a obecné bezpečnosti Finska, jelikož se tento názor veřejnosti změnil během poslední dekády. A Ukrajinská krize byla důvodem těchto změn. Abych našla odpovědi na otázky vyplývající z této problematiky a provedla komplexní analýzu informací pochazející z různých zdrojů, mimo jiné jsem použila výsledky průzkumu veřejného mínění a rozhovory s finskými vojáky a politiky.Výsledky mé práce potvrdily mé domněnky: Ukrajinská krize měla, jakožto významný soudobý politický fenomén zřetelný vliv na politické myšlení ve Finsku.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Finland is nowadays a prosperous Nordic country, a member of the European Union, supporter of the EU-Russian relations and is one of the most developed economies in the world. Finland still has a unique role in maintaining friendly relations with Russia and therefore we can assume that Finland does not pursue NATO membership, because it would most definitely be perceived as threatening by the Russians. The Ukrainian crisis changed views of many people on Russian foreign relations and made the public, politicians and entire countries question what is Russia capable of and whether it should be perceived as a threat. Because of the Ukrainian Crisis, opinions in Finland are changing and developing and the NATO membership is seen from a brand new perspective and the much treasured policy of nonalignment is being reconsidered as well. That is the issue that I am going to research and examine in this thesis. I will describe changes in public opinion on NATO membership and general safety of Finland, because this public opinion has varied over the last decade and the Ukrainian crisis was the reason for these changes. In order to find answers to these issues, I performed a complex analysis of information coming from several sources, as well as results of research of public opinion and interviews with Finnish military personnel and politicians. The results of the analysis as described in this thesis confirmed my assumptions: the Ukrainian crisis had, as a significant contemporary political phenomenon, distinct influence on political thinking in Finland.