Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní gramotnost studentů středních škol a její rozvoj pomocí simulovaných soudů
Název práce v češtině: Právní gramotnost studentů středních škol a její rozvoj pomocí simulovaných soudů
Název v anglickém jazyce: Legal literacy of high school students and its development via moot courts and mock trials
Klíčová slova: právní gramotnost, simulovaný soud
Klíčová slova anglicky: legal literacy, moot court, mock trial
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie a sociologie (22-KPS)
Vedoucí / školitel: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.03.2016
Datum zadání: 24.03.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.09.2017
Datum a čas obhajoby: 26.09.2017 14:00
Místo konání obhajoby: 242
Datum odevzdání elektronické podoby:12.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 26.09.2017
Oponenti: JUDr. Tomáš Havel, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Obsahem této diplomové práce je popis pojmu právní gramotnosti, důležitosti jejího rozvoje především u mladých lidí, a simulovaných soudů jako jedné z metod jejího rozvíjení.
Téma právní gramotnosti je společensky významným tématem, kterému není věnována v odborné literatuře dostatečná pozornost. Tato práce se proto snaží zmapovat dostupné prameny a popsat význam právní gramotnosti pro společnost i jednotlivce. Zvláštní pozornost je věnována právní gramotnosti mladých lidí, kteří mají z dlouhodobé perspektivy největší potenciál ovlivnit společnost.
V rámci rozvíjení právní gramotnosti u této skupiny se jako jedna z metod používá simulovaný soud. Tato interaktivní metoda umožňuje studentům aktivně participovat na výuce a tím zvyšuje zájem studentů o probíranou látku. Tato práce se této metodě věnuje a na základě teoretických argumentů i empirických dat dochází k závěru, že tato metoda je pro rozvoj právní gramotnosti efektivní.
Empirická data byla získána pomocí dotazníkového šetření mezi 240 středoškolskými studenty, kteří se zúčastnili simulovaného soudu v letech 2016 a 2017 v rámci programu Street Law na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis describes legal literacy, importance of its development especially among young people and moot courts and mock trials as a method of its development.
Legal literacy is important social topic, which is not sufficiently covered by academic literature. This thesis endeavours to describe the importance of legal literacy for individuals as well as for whole society using available sources. Particular consideration is given to legal literacy of young people, who have the opportunity to influence the society in long term perspective.
Legal literacy development of young people can be realized by performing moot court or mock trial. These interactive teaching methods allow students to actively participate on their education. This increases students´ interest in subject matter. This thesis analyzes these methods and determines that these are effective methods of legal literacy development. This is based on both theoretical and empirical research.
Empirical data were acquired by questionnaire survey realized among 240 high school students, who attended moot court or mock trial organised within Street Law programme at Law Faculty of Charles University in 2016 or 2017.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK