Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V sobotu dne 19. 10. 2024 dojde k odstávce některých součástí informačního systému. Nedostupná bude zejména práce se soubory v modulech závěrečných prací. Svoje požadavky, prosím, odložte na pozdější dobu.
Trestněprávní problematika dříve vysloveného přání
Název práce v češtině: Trestněprávní problematika dříve vysloveného přání
Název v anglickém jazyce: Criminal Law Issues Related to Advance Directives
Klíčová slova: Silné a přesvědčivé důkazy, dříve vyslovené přání
Klíčová slova anglicky: Strong and compelling evidence, Living will, Durable power of attorney, Advance directives, Advance health directive
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Olga Sovová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.12.2015
Datum zadání: 03.12.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 17.06.2016
Datum a čas obhajoby: 17.06.2016 11:00
Místo konání obhajoby: Místnost č. 203
Datum odevzdání elektronické podoby:04.04.2016
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2016
Oponenti: prof. JUDr. Dagmar Císařová, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce bylo popsat relativně nový institut dříve vysloveného přání v českém právu a analyzovat trestněprávní problematiku v souvislosti s jeho užíváním. Pozornost je zaměřená na zdravotnické pracovníky, kteří se respektováním dříve vyslovené vůle pacienta mohou dostat do rizika vzniku trestněprávní odpovědnosti. Dále je srovnána česká úprava s úpravou australského státu Queensland a popsány zásadní rozhodnutí australských a dalších soudů common law v souvislost s dříve vysloveným přáním.
Byly použity metody deskriptivní na popsání jednotlivých institutů a pojmů, které s nimi blízce souvisí, analytické ke zkoumání odpovědnosti lékařů a komparační k porovnání české a queenslandské úpravy.
Práce je rozčleněna do sedmi kapitol a několika podkapitol. První kapitola se věnuje institutu dříve vysloveného přání, jeho definici, historii a právním úpravám, ve kterých je zakotven.
Druhá kapitola popisuje základní lidská práva, která úzce souvisí s dříve vysloveným přáním. Těmito právy jsou právo na život, právo na důstojnost a právo na sebeurčení. Jednotlivá práva jsou blíže rozebrána a kapitola řeší jejich vzájemnou kolizi.
Třetí kapitola se věnuje euthanasii, jejíž souvislost s dříve vysloveným přáním je blíže popsána v této kapitole. Zároveň se část kapitoly věnuje paliativní léčbě, která může být chápána jako alternativa k euthanasii.
Čtvrtá a pátá kapitola se věnuji odpovědnosti. Jsou popsány druhy právní odpovědnosti, které v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb přicházejí v úvahu. Zvláštní kapitola je věnována trestní odpovědnosti, ve které jsou popsány trestné činy související s dříve vysloveným přáním. K jednotlivým činům jsou uvedeny teoretické případy.
Šestá kapitola pojednává o problémech, které v souvislosti s dříve vysloveným přáním vystávají.
Poslední, sedmá, kapitola se věnuje komparaci s úpravou australského státu Queensland a zásadním soudním rozhodnutím pro aplikaci dříve vysloveného přání v Austrálii.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Criminal law issues related to Advance directives
The aim of this thesis is to describe the recent institute of Advance directives in the Czech legal system and to analyze criminal law issues related with it’s aplication.
The focus is on medical workers which can get into jeopardy of criminal liability by respecting the Advance directives. Furthermore in this thesis are compared the legislations of Czech republic and the Australian state Queensland conserning Advance directives. Also, key rullings of Australian courts and other common law courts related to the aplicaton of Advance directives are described in this thesis.
Descreption methods were aplied to describe each institute and terms close to it, analyzing methods to analyze liability of medical workers and comparative methods to compare the Czech and Queensland legislations.
The thesis is divided into seven chapters and many subchapters. The first chapter is dedicated to the institute of Advance directives, to it’s definition, history and to the legislations it is based in.
The second chapter describes fundamental human rights related to Advance directives. These are the Right to Life, Right to dignity and the Right to self-determination. Every one of these rights is closely described and a subchapter deals with their collisions.
The third chapter is focused on euthanasia. It’s relation with Advance directives is closely described in this chapter. Simultaneously, a part of the chapter is dedicated to palliative medice which is considered as an alternative to euthanasia.
The fourth and fifth chapters are focused on liability. All sorts of liability related with the provision of medical services are described. A special chapter is dedicated to criminal liability. Crimes related to Advance directives are mentioned and for each crime a hypothetical case is described.
The sixth chapter deals about problems that arise with Advance directives.
The seventh chapter is dedicated to the comparison of the legislation of Queensland and the Czech legislation and to court rullings related to application of Advance directives in Australia.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK