Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Three essays in Development Economics
Název práce v češtině: Tři eseje o rozvojové ekonomii
Název v anglickém jazyce: Three essays in Development Economics
Klíčová slova: Rozvoj, finance, ekonomický růst, meta-analýza, přístup k moderním zdrojům energie, energetický model, Subsaharská Afrika, výhody obchodu s elektřinou
Klíčová slova anglicky: Development, finance, growth, meta-analysis, electricity access, power sector modelling, Sub-Saharan Africa, benefits of trade
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: doc. Ing. Tomáš Cahlík, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.11.2015
Datum zadání: 13.11.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.11.2015
Datum a čas obhajoby: 21.04.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.03.2021
Datum proběhlé obhajoby: 21.04.2021
Oponenti: prof. Ing. Karel Janda, Dr., Ph.D., M.A.
  Mgr. Milan Ščasný, Ph.D.
  Claire Nicolas, Ph.D.
 
Předběžná náplň práce
Tato disertační práce se dotýká některých důležitých aspektů ekonomického rozvoje, včetně finančního rozvoje, lepšího přístupu k moderním zdrojům energie, a optimální úrovně obchodu s elektřinou v rámci lepší regionální integrace. Tato práce byla napsána s cílem pomoci směrovat lepším směrem politické reformy, a to zejména v rozvojových zemích, s cílem rozšířit zdroje ekonomického růstu a směrovat tak země ke splnění jejich dlouhodobých rozvojových cílů, včetně lepší a udržitelnější budoucnosti pro všechny. Tato disertační práce se skládá ze tří článků.

V prvním článku se věnuji zkoumaní empirické evidence zabývající se vztahem mezi finančním a ekonomickým rozvojem. V rámci této studie jsem zhodnotila přes 270 studii pro jejich potencionální zahrnutí do meta-regresní analýzy. Ze studií, které obsahovaly empirický odhad důležitosti finančního rozvoje pro ekonomicky růst jsem posbírala 1334 odhadů efektu a vytvořila databázi charakteristik jednotlivých studií. Výsledky meta-analýzy naznačují, že existuje pozitivní vztah mezi finančním a ekonomickým rozvojem, pokud tyto studie vezmeme v úvahu všechny společně. Výsledky jednotlivých studii se ale liší, což vyplývá nejen z rozdílů v metodách výzkumu (například, zda autoři použili vhodné ekonometrické metody), ale také s ohledem na rozdílné regionální a časové efekty.

V druhém článku se zabývám odhadnutím nákladů na rozšíření přístupu k moderním zdrojům energie, a to elektřině. V současné době je přístup k moderním zdrojům energie v mnoha zemích subsaharské Afriky velmi omezený, a to i přes jejich důležitý význam pro lidský a hospodářský rozvoj. Konkrétně odhaduji mezní náklady poskytovaní elektřiny pro země spadající pod Jihoafrický power pool (SAPP). Tato analýza je založena na vytvoření regionálního energetického modelu, který byl sestaven pro tuto studii. Moje analýza ukazuje, že při současném tempu pokroku v poskytování přístupu domácnostem bude mít do roku 2030 přístup k elektřině méně než 60 % obyvatelstva sub-saharské Afriky. Tato situace je ještě méně příznivá pro země spadající pod Jihoafrický power pool. Mezní náklady na dodávku elektřiny těmto domácnostem jsou ale relativně nízké v porovnaní s celkovými budoucími náklady na výrobu elektřiny pro současné spotřebitele. Výsledné náklady jsou ve skutečnosti nižší než náklady, které nyní typická domácnost platí za velmi špatné alternativy k elektřině, jako je petrolej pro osvětlení, což znamená, že politici by měli uspíšit elektrifikaci.

Nedostatečný přístup k moderním zdrojům energie, jako je elektřina je často spojován s otázkami cenové dostupnosti. Jeden ze způsobů, jak je možné snížit náklady na dodávky elektřiny je optimalizace regionálního obchodu s elektřinou. Moje analýza ukazuje, že současná přenosová soustava mezi zeměmi Jihoafrického power poolu není využívaná efektivně a země tak přicházejí o výhody, které by jim plynuly z obchodu s elektřinou. Efektivní využití stávající přenosové kapacity propojující země a budování a využívání nových transmisních kapacit, pokud je to ekonomicky výhodné, snižuje celkové budoucí náklady téměř o 6 % ve srovnání se situací, kde ekonomiky jsou zcela závislé na domácí výrobě. Nižší náklady pomáhají zvýšit cenovou dostupnost související nejenom s dodávkami elektřiny pro nové spotřebitele z řad domácností, ale i pro současné spotřebitele. Regionální obchod s elektřinou může také významně přispět ke splnění dalších cílů, jako je snížení emisí skleníkových plynů. Při optimálním regionálním obchodu je zapotřebí méně elektráren spalujících uhlí, zejména v Jižní Africe a Zimbabwe; a jinde v regionu se vyvíjí větší kapacita výroby pomocí vodních a solárních fotovoltaických elektráren z obnovitelných zdrojů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This dissertation thesis touches on some important aspects of development, including financial development and improved access to reliable energy sources, regional integration and expanded opportunities for trade. This thesis was written to help guide policy reforms especially in developing countries to expand sources of growth and put countries on track to better meet their long-term development goals, including a better and more sustainable future for everyone. This dissertation consists of three papers.

In the first paper I investigate the empirical evidence on the relationship between financial development and economic growth. In doing so, I assessed over 270 studies for their potential inclusion in a meta-analysis. From those studies that contained an empirical estimate of the finance growth relationship, I compiled 1,334 coefficients and coded study characteristics for each. Taking the reported estimates together, I find a positive link between financial development and economic growth, but with widely varying individual estimates. By applying a multi-variate meta-regression, I explain the variation in reported results, stemming not only from differences in research design (by authors addressing or ignoring potential endogeneity issues) but also from real drivers (different regional and time effects).

In the second paper, I estimate the costs of scaling up access to electricity through the main grid. I do so in view of the limited access to modern electricity services among countries in Sub-Saharan Africa, despite its widely recognised importance for human and economic development. Specifically, I estimate the incremental costs of scaling up electricity access in the Southern African Power Pool. I do so by developing and applying a least-cost power system generation despatch and investment model for the region. My analysis shows that at the current rate of progress in providing households with access, less than 60% of the population in SAPP will have access to electricity by 2030. Yet, the incremental costs of providing access are relatively low when compared to the overall forward-looking system generation cost of serving the current households and the non-residential sectors of the economy. In fact, the resulting cost is below of what a typical household pays for poor alternatives to electricity, such as kerosene for lighting, implying that policy makers should accelerate the rate at which electricity access is provided.

The lack of access to modern electricity services in Sub-Saharan Africa is often linked to affordability issues. With this in mind, in the third paper I look at how certain policy actions could reduce the cost of providing electricity access, and therefore help to shift towards more sustainable sources of energy in the region. Specifically, I look at how increased power trade and electricity interconnection among countries in SAPP could reduce the underlying cost of generation and hence the costs of supply. I find that the existing interconnection capacity in the SAPP region is not utilised efficiently and that countries are foregoing some benefits of power trade in the short term and benefits of taking a regional approach to power system planning. Utilising the existing interconnector capacity efficiently and building and using new interconnectors when economically beneficial to do so reduces forward looking costs of generation and transmission interconnector investments by almost 6% compared to no trade. The lower cost helps to reduce the affordability constraint related to electricity access, with access to reliable energy being one of the key drivers of human and economic development. I also find that trade can significantly contribute towards meeting other policy objectives, such as reducing greenhouse gas emissions. With trade, less coal fired generation is required, particularly in South Africa and Zimbabwe, and more hydro and solar photovoltaics renewable generation capacity is developed elsewhere in the region.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK