Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pomoc obětem trestných činů
Název práce v češtině: Pomoc obětem trestných činů
Název v anglickém jazyce: Assistance to victims of crime
Klíčová slova: Zákon, oběť, pomoc
Klíčová slova anglicky: Act, victim, assistance
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Marie Vanduchová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.11.2015
Datum zadání: 18.11.2015
Datum a čas obhajoby: 01.06.2017 08:00
Místo konání obhajoby: Místnost č. 309
Datum odevzdání elektronické podoby:19.04.2017
Datum proběhlé obhajoby: 01.06.2017
Oponenti: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Název diplomové práce: Pomoc obětem trestných činů
Tato práce se zabývá pomocí obětem trestných činů, převážně ve smyslu zákonné úpravy a její aplikace, byť poskytuje rovněž teoretický výklad o obětech a představuje některé ze subjektů, které pomoc obětem prakticky poskytují. Reflektuje přitom aktuálně účinnou úpravu, zároveň je však zpracována rovněž novela zákona o obětech, která byla v době zpracovávání práce v legislativním procesu.
Práce je členěna do šesti kapitol včetně úvodu a závěru. V úvodní kapitole jsou pouze vymezeny cíle, k nimž by práce měla směřovat. Následující kapitola vymezuje pojmy poškozeného a oběti a nabízí jejich srovnání, další kapitola pak obsahuje teoretické pojednání přímo o obětech trestných činů z hlediska kriminologie i viktimologie a též vymezení druhů újmy, jež může oběť utrpět.
Těžiště práce spočívá v kapitole rozebírající zákonnou úpravu. První část této kapitoly je věnována některým institutům dle trestního řádu, přičemž v případě předběžných opatření se objevuje srovnání i s předpisy občanského práva. Významnější část této kapitoly však pracuje se zákonem o obětech. Další členění této kapitoly odpovídá systematice zákona o obětech, kdy podkapitoly v této práci kopírují díly zákona o obětech. Práce zdůrazňuje problematická ustanovení a snaží se o návrhy, jakými by se případné změny právní úpravy mohly ubírat, přičemž bere v úvahu již zmíněnou novelu zákona o obětech.
V závěrečné části práce jsou pak představeny tři ze subjektů, které se pomocí obětem trestných činů prakticky zabývají. Zvolen byl jeden subjekt, který se v poskytování pomoci nijak nezaměřuje, a v kontrastu k němu dva z jiných subjektů, které se zaměřují na určitý okruh obětí, v tomto případě oběťmi ženského pohlaví a oběťmi násilí z nenávisti, tzv. „hate crime“. Vynecháno nebylo ani poskytování právních služeb ze strany advokátů formou tzv. „advokacie pro bono“, které má pro oběti trestných činů zvláštní výzam.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Thesis title: Assistance to victims of crime
This thesis deals with the assistence to victims of crime, mostly in terms of legislation and it’s application. It does, however, provide theoretical explanation about victims and it also introduces several subjects, that do actually provide the assistence itself. The thesis works with legislation, that is at the time of thesis writing in effect, but it also deals with an amandement to the Victim of Crime Assistence Act, that was at the time of thesis writing being ratified.
The thesis is divided into six chapters, including an introduction and a conclusion. The introduction does only define objectives, which the thesis should aim at. Following chapter defines concepts of both victim and aggrieved person in Czech law and offers comparsion of those concepts and the next chapter contains theoretical treatise about how both criminology and victomology see victims themselves and it also defines the types of harm that the victim can suffer.
The core of the thesis, however, lies in the chapter, that deals with legislation. The first part of this chapter pays attention to several parts in the Code of Criminal Procedure and in case of preliminary injunctions it also compares the Code of Criminal Procedure with the rules of civil law. More important part of this chapter, however, deals with the Victim of Crime Assistance Act. The following division of the chapter is in accordance with the division of the Victim of Crime Assistance Act. The thesis emphasis questionable articles of this Act and also suggests, which directions could the prospective amandements go, while taking the aforementioned amandement into account.
The final part of the thesis introduces three of subjects, that actually provide assistance to victims. One subject was chosen, that has no focus in its activity, and in contrast to this subject there are two of those, that focus on certain type of victim, in the case of selected subjects female victims and victims of so-called hate crimes. The thesis has also mentioned attorney legal services provided pro bono, which has its special place among the services provided to victims.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK