Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Residential Energy Consumption in Ukraine: Does Energy Price Matter for Energy Savings?
Název práce v češtině: Spotřeba energie v domácnostech v Ukrajině: Má cena energie vliv na úspory energie?
Název v anglickém jazyce: Residential Energy Consumption in Ukraine: Does Energy Price Matter for Energy Savings?
Klíčová slova anglicky: Residential electricity demand; Short-run price elasticity; Increasing block rates; Attentiveness; CO2 emissions reductions. Residential gas demand; Energy transition; Tariff reforms; Salience. Households; Developing Countries; Technology Adoption; Energy-efficiency.
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: Mgr. Milan Ščasný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.10.2015
Datum zadání: 05.10.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.10.2015
Datum a čas obhajoby: 13.12.2023 17:10
Místo konání obhajoby: Opletalova, O206, místnost. č. 206
Datum odevzdání elektronické podoby:05.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 13.12.2023
Oponenti: James Tremewan, Ph.D.
  Souvik Datta, Ph.D.
  Nithin Umapathi, Ph.D.
 
Seznam odborné literatury
Khymych, O. (2023). Residential Energy Consumption in Ukraine: Does Energy Price Matter for Energy Savings? Dissertation thesis. Charles University, Faculty of Social Sciences, Institute of Economic Studies, Prague. 2023, 189 pages. Advisor: Mgr. Milan Ščasný Ph.D.
Předběžná náplň práce
Dizertace, která se skládá ze tří kapitol, spojuje dva články, které vysvětlují vliv cen elektřiny a plynu na úspory energie na Ukrajině, a třetí článek, který popisuje implementaci energeticky úsporných opatření na Ukrajině v důsledku takových cenových změn. Všechny tři kapitoly jsou založeny na datech z původních průzkumů domácností provedených před a po prudkých a opakovaných výkyvech cen energie v ukrajinském Užhorodu. První kapitola se zaměřuje na extrémní variace tarifů v průběhu času a mezi domácnostmi s cílem odhadnout cenovou elasticitu poptávky po elektřině z obytných budov v Užhorodě. Závěry naznačují, že cenová elasticita poptávky po elektřině se pohybuje mezi −0,2 až −0,5, přičemž většina odhadů je kolem −0,3. Elasticita se stává silnější v prvních třech měsících po změně cen. Jen skromné důkazy naznačují, že reakce na cenové variace je výraznější u respondentů, kteří věnují pozornost svým účtům, úrovním spotřeby nebo tarifům. Druhá kapitola se věnuje reformám tarifů u cen plynu s cílem porozumět, zda spotřebitelé přizpůsobují svou spotřebu v reakci na takové změny, a odhaduje cenovou elasticitu poptávky po plynu. K oddělení behaviorálního aspektu byly použity pouze bytové domy bez energeticky úsporných renovací. Výsledky naznačují, že spotřebitelé mohou časem snížit spotřebu plynu i bez renovací. Cenová elasticita poptávky po zemním plynu je kolem −0,16. Poptávka se stává méně elastickou u domácností s vyššími příjmy a většími uživateli. Třetí kapitola popisuje druhy, míry a ceny různých energeticky úsporných opatření, která byla domácnostmi na Ukrajině implementována v období 2008 až 2018. Data naznačují, že domácnosti postupují krok za krokem a implementují energeticky úsporná opatření průměrně po dobu tří let, přičemž se rozhodnou implementovat až pět různých vylepšení. Navíc majitelé domů s nižším vzděláním a příjmy, většími domácnostmi a alespoň jedním dítětem, žijící v bytových domech v bytě s větším počtem pokojů, jsou náchylnější investovat do energeticky úsporných renovací. Tato pravděpodobnost se zvyšuje pro domácnosti, které se nedávno přestěhovaly do svého bydlení, a pokud jeden nebo více členů domácnosti pracuje v zahraničí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The dissertation, which consists of three chapters, combines two chapters that explain the effect of electricity and gas prices on energy savings in Ukraine and a third chapter that describes the implementation of energy-efficient measures in Ukraine as a result of such price increases. All three chapters are based on the data from original household surveys conducted before and after sharp and repeated energy price fluctuations in Uzhhorod, Ukraine. The first chapter focuses on extreme tariff variations over time and across household customers to estimate the price elasticity of electricity demand from dwellings in Uzhhorod, Ukraine. The findings suggest that the price elasticity of electricity demand is −0.2 to −0.5, with the majority of the estimates around −0.3. The elasticity becomes stronger over the first three months after prices change. Only modest evidence shows that the response to the price variations is more pronounced for respondents who were attentive to their bills, consumption levels, or the tariffs. The second chapter addresses the tariff reforms in gas prices, aiming to understand whether consumers adapt their consumption in response to such changes, and estimates the price elasticity of gas demand. To separate the behavioral aspect, only dwellings without energy-efficient renovations were used. The results suggest that consumers can decrease gas consumption over time, even without renovations. The price elasticity of natural gas demand is around −0.16. The demand becomes more inelastic for households with higher incomes and heavy users. The third chapter describes the types, rates, and prices of various energy-efficiency measures implemented by households between 2008 and 2018 in Ukraine. Data indicates that households follow a step-by-step approach and implement energy-efficiency measures on average over three years, deciding to implement up to five different upgrades. Additionally, homeowners with lower education and income levels, larger household sizes, and at least one child living in multi-family buildings with a larger number of rooms are more prone to invest in energy-efficient renovations. This probability increases for households that recently moved into their dwelling and if one or more household members work abroad.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK